סערת חוק הלאום: "צעירים דרוזים רוצים לזרוק את החוגר שלהם"

ח"כ לשעבר שנאן אמר כי "הבעיה היא עם מה שאין בחוק", והבהיר בנוגע לאפשרות של "פיצוי" לעדה: "אנחנו לא בעניין של מקח". אלקין: "מה נתקן בחוק? ש'התקווה' לא ההמנון?"

סערת "חוק הלאום": חבר הכנסת לשעבר שכיב שנאן התייחס היום (רביעי) בדיון ב"בוקר אור" לבעייתיות הקיימת לדעתו בחוק. "אין לנו בעיה עם 'חוק הלאום', יש לנו בעיה מה שאין ב'חוק הלאום'", אמר. עוד הוסיף כי "אנחנו מכירים ואוהבים את מדינת ישראל, את החיים בה, את השותפות עם העם היהודי - התחלנו אותה כשהעם היהודי היה חלש, לפני קום המדינה, והמשכנו אותה כשעם ישראל היה מאוים לאורך כל מלחמות ישראל. אנחנו נמשיך אותה למרות 'חוק הלאום'".
 
למרות זאת, הבהיר שנאן כי "להגיד ש'חוק הלאום' לא היה הקש ששבר את גב הגמל, והביא את הילדים שלנו לתחושה שהם אזרחים סוג ב', זה לטמון את הראש בחול. נמשיך לשרת, שאף אחד לא יטעה, אבל שמעתי מהרבה מאוד צעירים, 'תגידו לנו לזרוק את תעודות החוגר, השוטר ואיש השב"ס, ואנחנו נזרוק'".

 
 
 

לאחר מכן התייחס לפרישת קצינים דרוזים מצה"ל בעקבות החוק. "אני מתפלל שלא יהיו עוד קצינים שיפרשו", אמר, "אני מקווה שבניי ואחיי הדרוזים ששומעים אותי יבינו דבר אחד, אני מבקש מכם לא לעשות את זה. אין ברירה אחרת אלא לתקן את החוק".

כאשר התבקש להתייחס לאופציה של העברת תקציבים למגזר או חקיקה אלטרנטיבית כ"פיצוי" על החקיקה, אמר שנאן כי "אנחנו לא בעניין של מקח וממכר, אף אחד לא יבוא לקנות אותנו. התסכול היה קיים 70 שנה, הקיפוח היה קיים 70 שנה, אבל שברו לי את הגב בזה שאמרו 'לא רק שאני מקפח אותך, לא רק שאין לך זכויות, אתה גם לא אזרח'".

 שכיב שנאן, אביו של רס"מ כמיל שנאן שנפל בהר הבית
 

שכיב שנאן, אביו של רס"מ כמיל שנאן שנפל בהר הבית( חדשות עשר)

 

השר זאב אלקין התייחס גם הוא בתוכנית לסערה סביב החוק ומחאת העדה הדרוזית סביבו. "חלק מכעס של העדה הדרוזית שבא לידי ביטוי סביב סוגיית חוק הלאום נובע מתחושת תסכול, שבמשך שנים הרבה בעיות של העדה לדעתה לא מטופלות, והמדינה לא מתייחסת נכון לעדה, שמקום המדינה אמרה 'אנחנו בני ברית בפרויקט של הקמת מדינת ישראל'", טען. "אני שומע את הכעס הזה ואת התסכול הזה כבר הרבה שנים, הרבה לפני 'חוק הלאום'. תחושה של חוסר מיצוי וחוסר תגובה נכונה ופעילות נכונה של המדינה מול העדה הדרוזית".


אלקין טען כי החוק אינו בעייתי. "'חוק הלאום' למעשה לא אומר שום דבר חדש. הוא מעגן את זהותה של המדינה שנקבעה מ-48'", אמר, "חוק הלאום לא אומר שהוא בא לפגוע בזכויות של הקבוצות השונות במדינה, הוא מדבר על הדברים הכי בסיסיים". לדבריו, "אני לא חושב שמדינת ישראל צריכה להתבייש בפרויקט הציוני ולא צריכה להתבייש בזה שהיא מדינת הלאום של העם היהודי. זה שורש הקיום שלנו. לכן, אין בעיה עם חוק הלאום".

לאחר מכן התייחס השר לקריאות לתיקון החוק. "מה נתקן?", תהה, "ש'התקווה' זה לא ההמנון? שהדגל הוא לא הדגל? החוק אומר את מה שאמרה מגילת העצמאות. השיוויון מוגדר בחוקי יסוד אחרים". עם זאת, פרופ' משה כהן איליה, נשיא המרכז האקדמי למשפט ולעסקים, הבהיר כי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו "בכוונה לא כלל את הזכות לשיוויון".

עם זאת, הבהיר פרופ' כהן איליה: "אני לא חושב שחוק הלאום הוא חוק גזעני. אנחנו לא רואים הוראות מאוד קונקרטיות שמציפות בעיה של אפליה, אבל מה שאין בו, זאת הבעיה". בהמשך, הוא הבהיר כי להערכתו "הסיכוי לפסילת החוק בבג"ץ שואף לאפס".