בכיר רוסי: הכוחות האיראניים בסוריה נסוגו למרחק 85 ק"מ מהגבול

שליח הקרמלין לסוריה טען כי הכוחות התרחקו מהגבול הישראלי, והבהיר: "אנחנו מתחשבים באינטרסים של ישראל". לדבריו, "אנחנו בטוחים" שהחשש בישראל בנוגע למצב בסוריה פחת

אלכסנדר לברנטייב, השליח המיוחד של הקרמלין לסוריה, אמר בריאיון לאתר "ספוטניק" שפורסם היום (רביעי) כי "הצלחנו להשיג נסיגה של הכוחות האיראניים למרחק 85 קילומטרים מגבול הישראלי". לברנטייב הבהיר כי "אנחנו מתחשבים באינטרסים של המדינות השכנות, כולל ישראל, הנשיא דיבר על כך".

להערכתו של השליח, החשש בישראל מפני נוכחות הכוחות האיראניים בסמוך לגבול פחת. "אנחנו בטוחים בכך", אמר לברנטייב, שהתראיין לקראת ועידה בהשתתפות רוסיה, טורקיה ואיראן בנוגע למצב בסוריה, ביום ראשון הקרוב, שלדבריו תעסוק בהרחבה בנושא הפליטים.

 
 

בריאיון בלעדי לחדשות עשר שפורסם מוקדם יותר השבוע, שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב אמר כי רוסיה תנסה לשכנע את איראן להוציא את כוחותיה מסוריה - אך לא תוכל לכפות זאת עליה. ויקטורוב הדגיש כי אם הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה ייושם מחדש, יהיו באזור הסמוך לגבול ברמת הגולן רק כוחות סדירים של הצבא הסורי.

 שגריר רוסיה בישראל, אנטולי ויקטורוב
 

שגריר רוסיה בישראל, אנטולי ויקטורוב (חדשות עשר )

 

השגריר הרוסי הבהיר כי המסר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם האחרונה במוסקבה ב-11 ביולי היה כי רוסיה תיקח לתשומת ליבה את האינטרסים הביטחוניים של ישראל בכל הסדר עתידי בסוריה.

"אנחנו רוצים לראות שכל סעיפי ההסכם מיושמים", אמר ויקטורוב, שנכנס לתפקידו רק לפני כארבעה חודשים, בריאיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי. "אנחנו מסכימים כי בצד השני של הגבול (ברמת הגולן, ב"ר) יהיו רק יחידות סדירות של הצבא הסורי". לדבריו, "הבטחת ביטחונה של מדינת ישראל היא במקום גבוה בסדר העדיפויות שלנו. ביטחון מדינת ישראל אינו רק מילה ריקה עבור מדיניות החוץ של רוסיה".

"אף כוחות שאינם כוחות סדירים של צבא סוריה לא יהיו באזור החיץ הזה בדרום-מערב סוריה", הוסיף השגריר. ,הפרטים הספציפיים נדונו (בין ישראל לרוסיה, ב"ר), אבל זה לא יהיה מועיל לחשוף אותם".

חייל סורי במעבר הגבול עם ירדן
 

חייל סורי במעבר הגבול עם ירדן(רויטרס )

 

השגריר הרוסי סירב לאשר בריאיון כי שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הציע לראש הממשלה נתניהו במהלך פגישתם האחרונה בירושלים להרחיק את הכוחות הפרו-איראנים 100 קילומטר מהגבול עם ישראל, אך גם לא הכחיש זאת. לדבריו, רוסיה וסוריה זקוקות בשלב זה לסיוע של היועצים הצבאיים האיראנים ולמיליציות האיראניות כדי לסיים את הקרבות נגד ארגוני המורדים.


מוקדם יותר החודש אמר השגריר ויקטורוב בריאיון לרשת "רוסיה 24" כי ישראל ורוסיה הגיעו להבנות לגבי המצב בגבול בין ישראל לסוריה. הוא ציין כי נציגי משרדי החוץ וההגנה של רוסיה ביקרו לאחרונה בישראל והגיעו להסכמה עם מקביליהם בירושלים על הצורך להגיע ליציבות בשטחי סוריה הסמוכים לגבול הישראלי.

"הצדדים הגיעו להבנה בנוגע לאופן שבו השטחים האלה צריכים להיראות אחרי הפינוי המלא של קבוצות הטרוריסטים", הוסיף ויקטורוב, בהתייחסות לארגוני המורדים. "הצדדים הגיעו להבנה כיצד זה יראה עבור ישראל". לדבריו, "יש פרסומים שונים בכלי התקשורת, לפיהם ארגונים מסוימים ייסוגו מהאזור. זה נכון למדי. להערכתי, הדיונים בין הצדדים הביאו לשביעות רצון בשני הצדדים".