52% מהיהודים תומכים בחוק הלאום; 61% בעד מבצע צבאי ברצועת עזה

ע"פ תוצאות הסקר שפורסמו במדד השלום החודשי, 61% מהציבור היהודי לא חושב שהחוק יפגע בנאמנות הדרוזים למדינה. מרבית המגזר הערבי מתנגד לחוק ולתקיפה בעזה • חשבון פשוט

המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת תל אביב פרסמו אתמול (שלישי) את מדד השלום החודשי, המספק תמונת מצב לגבי תחושותיהם של הישראלים בנוגע לאירועי התקופה האחרונה: חוק הלאום, המתיחות בדרום הארץ ומתן סיוע לפליטים סורים.

הנושא השנוי במחלוקת ביותר במדד החודשי הוא חוק הלאום, שעבר לפני כשבועיים במליאת הכנסת. 52% מהציבור היהודי חושבים שחוק הלאום הכרחי, לעומת 40% שטוענים שאין בו צורך כרגע. בקרב הציבור הערבי התמונה שונה לגמרי: 84% מהמשיבים ענו שאין צורך בחוק. מאבק הדרוזים נגד חוק הלאום, שתפס תאוצה בימים האחרונים, הופיע אף הוא בסקר: 61% מהציבור היהודי מאמינים כי לחוק תהיה השפעה קטנה, אם בכלל, על מחויבות העדה הדרוזית למדינה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו בפגישה עם נציגי העדה הדרוזית
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו בפגישה עם נציגי העדה הדרוזית (קובי גדעון, לע"מ)

 

נושא נוסף שעלה בסקר הוא המתיחות בדרום הארץ. 61% מהמשיבים היהודים תומכים במבצע צבאי בעזה במידה וחמאס יפר את הפסקת האש. זאת לעומת כ-70% בקרב הציבור הערבי שמתנגדים למבצע צבאי. שאלה נוספת בנושא המתיחות בדרום נגעה להתנתקות מרצועת עזה ב-2005. 56% מהישראלים השיבו כי בדיעבד ההתנתקות הייתה מהלך שגוי, לעומת 70% מהציבור הערבי שחושבים שמדובר היה במהלך נכון.

הנושא היחיד בו נרשמה הסכמה הוא סוגיית הסיוע לנפגעי המלחמה בסוריה: 77% מהציבור הישראלי תומכים במתן סיוע הומניטרי לסורים. רוב קטן יותר אף הביע תמיכה בקליטת פליטים סורים בישראל במקרים של סכנת חיים.