עו"ד של טאטור: "זה לא מחיר שחברה דמוקרטית אמורה להסכים לשלם"

גבי לנסקי, המייצגת את המשוררת דארין טאטור, מתכננת לערער על גזר הדין שניתן בעקבות שיר שפרסמה בפייסבוק. "למשוררים תמיד היה מעמד מוגן בחברה כדי לבטא את עמדתם"

חמישה חודשי מאסר בפועל ושישה חודשים על תנאי נגזרו אתמול (שלישי) על המשוררת דארין טאטור שהורשעה בהסתה לאלימות ותמיכה בארגון טרור, בעקבות שיר שפרסמה בפייסבוק. בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" אמרה עורכת דינה של טאטור, גבי לסקי, כי היא מתכננת לערער על גזר הדין.

טאטור, תושבת הכפר ריינה שבגליל, הורשעה בחודש מאי האחרון בעקבות השיר "תתנגדו בני עמי, תתנגדו להם", אותו פרסמה כאמור בחשבון הפייסבוק שלה וגם באתר יוטיוב. מלבד השיר, פרסמה המשוררת פוסט בפייסבוק בו כתבה: "אללה אכבר וברוך השם... תנועת הג'יהאד האסלאמי מכריזה בהצהרה על המשך האינתיפאדה בכל רחבי הגדה... ועלינו להתחיל בתוך הקו הירוק". טאטור נעצרה לפני כשלוש שנים, וחודש לאחר מכן הוגש נגדה כתב אישום.

 
 
המשוררת דארין טאטור בבית המשפט
 

המשוררת דארין טאטור בבית המשפט (חדשות עשר)

 

"אני חושבת שחמישה חודשים בכלא זה מחיר לא זול לשלם על יצירה שפרסם משורר", אמרה לסקי. "ואני חושבת שזה גם לא מחיר שחברה דמוקרטית צריכה להיות מוכנה לשלם. למשוררים תמיד היה מעמד מוגן בחברה, כדי לאפשר להם לבטא אמירות קשות במסגרת האמנות שלהם. עדיף שיוכלו לבטא את עצמם בצורה כזאת מאשר בצורות אחרות".

לסקי הוסיפה כי בית המשפט חטא לכוונת המשוררת. "אנחנו צריכים להיות ערים לקונטקסטים תרבותיים כשאנחנו נותנים את הפרשנות שלנו לשיר. למילה שאהיד, שמופיעה בשיר, יש פרשנויות שונות", אמרה. "היהודים רואים את המילה בהקשר של טרור, כאשר רוב הפלסטינים רואים אותה כחלל או קורבן. האם בית המשפט יכול להעדיף פרשנות של השוטר בתחנת המשטרה על הפרשנות שנתנה המשוררת עצמה? אני חושבת שלא".