סגירת מעבר הגבול עם סוריה - גזר דין מוות לפליטים • פרשנות

אסד הכריז על שליטה מלאה בשטח הגובל בישראל, ועשוי לנקום באזרחים השוהים במרחב פגוע הקרבות; נערה סורית שמטופלת בבית החולים רמב"ם קיבלה אות חיים ראשון ממשפחתה

נשיא סוריה בשאר אסד הכריז על שליטה מלאה ברצועת הגבול עם ישראל ברמת הגולן, ובעקבות כך הודיע צה"ל על סגירת הגבול למעבר פליטים סורים. הודעה זו עלולה להוות גזר דין מוות עבור האוכלוסייה האזרחית שנפלטה מהקרבות הקשים, ושוהה כעת ליד הגדר.

אסד הוכיח בעבר שהוא יודע לנקום, והוא ככל הנראה לא מתכוון להבליג גם הפעם על כך שמרדו בו במשך שש שנים. בפעמים הקודמות שבהן השיג שליטה על אזור בו ספג מהלומות קשות מכוחות המורדים, זה נגמר בטבח. מי שחשב שאסד יחזור לגבול יותר מפוכח ויותר רגוע, נוכח כעת לדעת שמדובר באותו רודן שאחראי לאחד ממסעות ההרג הגדולים בעולם מאז מלחמת העולם השנייה, ולכן נראה שכיבוש הגבול על ידי משטרו הנתמך על ידי איראן, מבשר רעות עבור ישראל, גם ביחס לתרחיש החלופי של כיבוש מרחב הגבול על ידי ארגון דאע"ש.  

 פליטים בדרום סוריה
 

פליטים בדרום סוריה (חדשות עשר)

 
 
 

בתוך כך, בימים האחרונים אירע בבית החולים ברמב"ם שבחיפה סיפור מרגש, הממחיש את החשיבות שבהעברת חולים ופצועים סורים לטיפול בתוך שטח ישראל. לפני כשמונה חודשים הובאה לרמב"ם בחשאי נערה סורית בת 15, הסובלת ממחלת הסרטן. במשך הזמן הארוך שחלף מאז, נותק הקשר בינה לבין משפחתה, והחלו לעלות חששות עמוקים שמא גורלם של קרוביה לא שפר עליהם. אלא שלפני כמה ימים הצליחו אנשי הצלב האדום בסוריה ליצור קשר עם אנשי המשפחה, שסיפרו כי נאלצו לברוח מהכפר בו גרו, בעקבות מתקפה של צבא אסד. אנשי הארגון הצליחו להעביר לנערה החולה תיעוד מצולם של בני משפחתה, וכעת מקווים בבית החולים כי התקווה המחודשת תסייע לה במאבק עם מחלתה.

ניתן לצפות כי השתלטות הצבא הסורי על אזור רמת הגולן תביא לרגיעה בטווח הזמן הקרוב, ולירידה במספר זליגות הירי לעבר שטח ישראל. אבל בטווח הארוך, גורמי ארגון חיזבאללה ותומכי איראן שיישבו במרחב הגבול יאספו כעת מודיעין על הצד הישראלי בקלות רבה, ילמדו את תוואי השטח, וכלל הנראה יתכוננו ליום פקודה מטהראן.