נשים יהיו חברות מפלגה חרדית? "משהו קורה בשטח"

מייסדת ארגון "נבחרות" חוגגת את הוראת בג"ץ להנהגה החרדית לפיה יש לאפשר לנשים להיות חברות באגודת ישראל. "זו החלטה היסטורית, אנחנו מרגישות שקרה דבר גדול"

בג"ץ פסק הבוקר (שלישי) כי על רשם המפלגות ואגודת ישראל לבטל את סעיף התקנון הקובע כי נשים לא יכולות להיות חברות במפלגה המזוהה עם הזרם החרדי. ההחלטה התקבלה בהרכב שופטים רחב בראשות נשיאת בית המשפט אסתר חיות.

"זו החלטה היסטורית, אנחנו מרגישות שקרה כאן היום דבר גדול", אמרה אסתי שושן, מייסדת ומנכ"לית שותפה של ארגון הנשים החרדי "נבחרות". על אף המעורבות והתמיכה הניכרת מצד הארגון, בשל המתח שקיים בין החברה החרדית לבג"ץ, מי שהגישה את העתירה היא דווקא תמר בן פורת, אישה חילונית שפנתה לבית המשפט באופן פרטי.

 הדיון בבג"ץ בעניין המפלגות החרדיות
 

הדיון בבג"ץ בעניין המפלגות החרדיות (חדשות עשר )

 
 
 

"הקהילה החרדית מייצגת המון דברים חיוביים אבל כמו בכל חברה יש לה גם המון דברים שצריך לתקן – ואת זה אני מבקשת לעשות", אמרה שושן, והוסיפה: "דווקא ביום ההיסטורי הזה אני מסתכלת למנהיגים החרדים בעיניים, ומבקשת מהם – תשכילו להבין שקורה פה משהו. אתם יכולים להגיד 'זאת קבוצת שוליים, הם הזויות, הן לא ממש חרדיות', אבל תשכילו להבין שקורה משהו בשטח".

"גם עורך הדין של אגודת ישראל הודה בדיון כי הוא אינו יכול להביא פסיקות הלכתיות שתומכות במצב הזה, הוא עצמו אמר שזה נוהג תרבותי ולא סיפור הלכתי", אמרה שושן, והביעה את סלידתה מטיעונו: "מבחינה תרבותית כבר עשינו שינוים מרחיקי לכת, אנחנו לומדות, עובדות, מפרנסות, הנשים החרדיות כבר יצאו החוצה. יש חרדיות במגוון של מקצועות ותפקידים".