ג'מאל עמיר, הקצין הדרוזי הראשון שיצא נגד חוק הלאום, חדשות עשר

הקצין הדרוזי הראשון שמחה נגד חוק הלאום - הושעה מתפקידו

מפקדיו של עמיר ג'מאל הבהירו כי מצופה היה ממנו להימנע מפרסום הפוסט תוך הזדהות כקצין וכי בצה"ל אין מקום לשיח פוליטי. השייח' טריף: השאירו את צה"ל מחוץ לוויכוח

סערת חוק הלאום: סרן עמיר ג'מאל, הקצין הדרוזי שפרסם אתמול (שני) פוסט בפייסבוק שבו הודיע כי יפרוש מצה"ל במחאה על אישור החוק השנוי במחלוקת, הושעה מתפקידו למשך 14 ימים.

ג'מאל, תושב ירכא המשרת ביחידה לוגיסטית בזרוע היבשה בצה"ל, שוחח היום עם מפקדיו אשר הבהירו לו כי מצופה היה ממנו להימנע מפרסום הפוסט תוך הזדהות כקצין בצה"ל וכי בצה"ל אין מקום לשיח פוליטי מכל סוג. בפוסט שהעלה, ג'מאל גם קרא לדרוזים נוספים המשרתים בצה"ל ללכת בעקבותיו. גורמים בצבא טענו כי הקצין העלה את הפוסט בסערת רגשות, והבהירו כי בצה"ל מקווים שלא יפרוש בסופו של דבר.

 
 
 

נוסף לג'מאל, שני קצינים דרוזיים אחרים ביקשו לפרוש מצה"ל ביממה האחרונה. בתגובה, קרא הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט לחיילי צה"ל וקציניו להותיר את הנושאים הפוליטיים השנויים במחלוקת מחוץ לכותלי הצבא. "כצבא עם ממלכתי שייעודו שמירה על ביטחון תושבי ישראל וניצחון במלחמה, אנו מחויבים לשמירה על כבוד האדם, ללא קשר למוצא, דת ומגדר, כך היה וכך יהיה תמיד", אמר איזנקוט. "התחייבנו כי האחריות המשותפת ורעות הלוחמים, עם אחינו הדרוזים, הבדואים ויתר בני המיעוטים המשרתים בצה״ל, ימשיכו להוביל את דרכנו.

 הדגל הדרוזי והדגל הישראלי
 

הדגל הדרוזי והדגל הישראלי(רויטרס)

 

השייח' מוואפק טריף, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, שוחח עם איזנקוט ומסר לאחר מכן: "אני מסכים לחלוטין עם דבריו של הרמטכ"ל ומבקש להותיר את כל הנושאים הפוליטיים והציבוריים השנויים במחלוקת, וביניהם חוק הלאום, מחוץ לכותלי הצבא. אני פונה אל הקצינים והחיילים הדרוזים בשירות הסדיר: 'תסמכו עלינו, אנו נאבק בעבורכם. אין לנו שום ויכוח עם הצבא - אתם חיילים ומפקדים נאמנים, ואני סומך עליכם שתשאירו את עצמכם ואת צה"ל מחוץ למעגל הוויכוח הציבורי'".

בד בבד, נמשכות ההכנות לעצרת נגד חוק הלאום שתיערך במוצ"ש הקרובה בכיכר רבין שבתל אביב. בין המשתתפים צפויים להיות הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו וראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין.

בתוך כך, מפלגת מרצ עתרה הבוקר לבג"ץ נגד חוק הלאום. בעתירה טוענת מרצ כי החוק אינו חוקתי, סותר את עיקרון השוויון שהוא עיקרון יסוד של השיטה הדמוקרטית. ״אין תקדים בעולם לעיגון חוקתי של אפליה על רקע גזע, דת או לאום״.

אתמול התכנסה הוועדה שהקים בנימין נתניהו, בראשות ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, כדי לדון עם נציגי העדה במחאת הדרוזים על חוק הלאום. בדיון שהתקיים ביקשו נציגי העדה לתקן את החוק. נציגי ראש הממשלה נפגשו עם מנהיגי העדה הדרוזית בראשות השייח' טריף ובהשתתפות ראשי רשויות דרוזים, נבחרי ונציגי ציבור. הצוות דן בסוגיות השונות וקבע להיפגש שוב ביום רביעי כדי להמשיך את הדיון בנושא.

למרות הקריאות בימים האחרונים מגורמים בעדה הדרוזית לבטל את גיוס החובה לבני העדה בעקבות החוק או לסרב להתגייס, בדיון הבהירו נציגי העדה הדרוזית פה אחד כי נושא הנאמנות למדינה איננו על הפרק וכי הם פונים לכל בני העדה להמשיך "לדבוק בערכים המשותפים ובנאמנות הבלתי מסויגת למדינת ישראל". ראשי העדה הדרוזית הבהירו שוב לאנשיו של נתניהו כי לא יקבלו שום תיקון מחוץ לחוק.

מאוחר יותר הוסיפו ראשי העדה הדרוזית: "בני העדה הדרוזית משרתים וימשיכו לשרת בצה"ל בראש מורם, במסירות ומתוך תחושת מחויבות למולדת. יש להשאיר את המחלוקות בנוגע לחוק הלאום במסגרות המקובלות ומחוץ לצבא ולשירות הצבאי, וכן להיזהר מטשטוש של הגבולות בין השניים. אנו נמשיך להיאבק לתיקון החוק כך שיעניק שוויון זכויות ואזרחות שווה".