בית המשפט בטורקיה: הכומר האמריקני המוחזק במדינה לא ישוחרר

למרות מסע הלחצים של טראמפ והאיומים בסנקציות - העתירה לשחרורו של אנדרו ברונסון ממעצר בית נדחתה. הדיון הבא בעניינו יערך בחודש אוקטובר

בית המשפט בטורקיה דחה היום (שלישי) את העתירה למען שחרורו של הכומר האמריקני אנדרו ברונסון, המוחזק במעצר בית במדינה. הכומר שוחרר לפני כשלושה ימים מהכלא, לאחר ששהה בו 21 חודשים באשמת טרור, בשל חשד שלקח חלק בהפיכה הצבאית נגד הממשל בשנת 2016. השימוע הבא בעניינו יארך ב-12 לחודש אוקטובר. בד בבד, איברהים קאלין, דוברו של נשיא טורקיה ארדואן אמר כי "טורקיה תגיב לכל סנקציה אמריקנית". עוד אמר קאלין כי שרי החוץ של המדינות, שיקחו חלק בוועידה בסינגפור בסוף השבוע, יערכו פגישה. 

במקביל להעברתו למעצר בית, העצים ממשל טראמפ את מסע הלחצים שלו במטרה להביא שחרורו המלא: "ארצות הברית תטיל סנקציות משמעותיות על טורקיה עקב מעצרו הממושך של הכומר אנדרו ברונסון, נוצרי, איש משפחה מעולה ובן אדם נפלא", כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו ביום חמישי האחרון, "הוא סובל מאוד, איש האמונה החף מפשע הזה צריך להשתחרר מיד".

אלא שהמהלך האמריקני הוביל דווקא לתגובה לוחמנית מצידו של ארדואן, שאמר: "איננו נרתעים מסנקציות. נעמוד על רגלינו האחוריות - לא נעשה עסקה עם ארצות הברית בנוגע לשחרור הכומר אנדרו ברונסון". עוד אמר נשיא טורקיה, כי לדעתו מדובר ב"מלחמה פסיכולוגית". "לארצות הברית אסור לשכוח כי היא תאבד שותפה חזקה וכנה – אם תמשיך בגישה הזו", הוסיף.

 נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו
 

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט"ו (רויטרס)

 
 
 

ביום שישי, דיווח ה"וושינגטון פוסט" כי טראמפ ביקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחת טלפון שנערכה ב-14 ביולי לשחרר אזרחית טורקייה שהייתה עצורה בישראל בחשד לקשרים עם חמאס כחלק מעסקה לשחרור הכומר האמריקני.

לפי הדיווח, יממה אחרי השיחה בין טראמפ לנתניהו האזרחית הטורקייה שוחררה וגורשה לטורקיה. מנגד הכומר האמריקני לא שוחרר אלא רק הועבר למעצר בית. המהלך הטורקי והתמוטטות העסקה גרמו לזעם רב בבית הלבן שמאיים כעת בהטלת סנקציות על טורקיה. פקיד ישראלי בכיר אישר לחדשות עשר את הפרטים. בסוכנות הידיעות "רויטרס" ציטטו פקיד טורקי בכיר שהכחיש את הדיווחים בנושא וטען כי הם "לחלוטין חסרי יסוד".