"השאירו הפוליטיקה מחוץ לצבא": הרמטכ"ל מגיב למחאת הדרוזים

לאחר הודעתם של שני קצינים דרוזים על פרישתם מצה"ל בשל חוק הלאום, קרא איזנקוט: "הרעות עם אחינו הדרוזים תמשיך להוביל את דרכינו". לאחר מכן הודיע קצין שלישי על פרישה

  • פורסם ב:
  • 31/07/2018 13:21
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/07/2018 15:55
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

שעות ספורות לאחר הודעתו של קצין דרוזי שני על כוונתו לפרוש מצה"ל, קרא היום (שלישי) הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט לחיילי צה"ל וקציניו להותיר את הנושאים הפוליטיים השנויים במחלוקת מחוץ לכותלי הצבא. "כצבא עם ממלכתי שייעודו שמירה על ביטחון תושבי ישראל וניצחון במלחמה, אנו מחויבים לשמירה על כבוד האדם, ללא קשר למוצא, דת ומגדר, כך היה וכך יהיה תמיד", אמר איזנקוט. "התחייבנו כי האחריות המשותפת ורעות הלוחמים, עם אחינו הדרוזים, הבדואים ויתר בני המיעוטים המשרתים בצה״ל, ימשיכו להוביל את דרכנו. לאחר הודעת הרמטכ"ל, הודיע קצין שלישי, סגן תושב דלית אל כרמל, למפקדיו כי ברצונו לפרוש מצה"ל.


כאמור, שני קצינים דרוזים הודיעו מאז אתמול על כוונתם לפרוש מהצבא, ואף פרסמו על כך פוסטים ברשת החברתית פייסבוק. "אני לא בן אדם של פוליטיקה אבל אני אזרח כמו כולם ונותן את כל כולי למדינה ובסוף אני אזרח סוג ב'?", כתב שאדי זידאן בן 23, סמ"פ בגדוד לוחם המשרת בצבא כ-5 שנים. "לא תודה, אני לא מוכן להיות חלק מזה וכן, גם אני מצטרף למאבק הזה והחלטתי להפסיק לשרת המדינה הזאת. תודה לך מדינת ישראל".

גם סרן עמיר ג'מאל, קצין דרוזי מהכפר ירכא המשרת ביחידה לוגיסטית בזרוע היבשה בצה"ל, פירסם אתמול פוסט בפייסבוק, ובו הודיע כי יפרוש מהשירות במחאה על "חוק הלאום". ג'מאל גם קרא לדרוזים נוספים המשרתים בצה"ל ללכת בעקבותיו. גורמים בצבא טענו כי הקצין העלה את הפוסט בסערת רגשות, והבהירו כי בצה"ל מקווים שלא יפרוש בסופו של דבר, בעקבות שיחות שערך עם מפקדיו

 
 
 
 קצינים דרוזים שהודיעו על פרישה מצה"ל בעקבות חוק הלאום

קצינים דרוזים שהודיעו על פרישה מצה"ל בעקבות חוק הלאום( פייסבוק)

 בתוך כך, מפלגת מרצ עתרה הבוקר לבג"ץ נגד חוק הלאום. בעתירה טוענת מרצ כי החוק אינו חוקתי, סותר את עיקרון השוויון שהוא עיקרון יסוד של השיטה הדמוקרטית. ״אין תקדים בעולם לעיגון חוקתי של אפליה על רקע גזע, דת או לאום״.

אתמול התכנסה הוועדה שהקים בנימין נתניהו, בראשות ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, כדי לדון עם נציגי העדה במחאת הדרוזים על חוק הלאום. בדיון שהתקיים ביקשו נציגי העדה לתקן את החוק. נציגי ראש הממשלה נפגשו עם מנהיגי העדה הדרוזית בראשות המנהיג הרוחני שייח מוואפק טריף ובהשתתפות ראשי רשויות דרוזים, נבחרי ונציגי ציבור. הצוות דן בסוגיות השונות וקבע להיפגש שוב ביום רביעי כדי להמשיך את הדיון בנושא.

למרות הקריאות בימים האחרונים מגורמים בעדה הדרוזית לבטל את גיוס החובה לבני העדה בעקבות החוק או לסרב להתגייס, בדיון הבהירו נציגי העדה הדרוזית פה אחד כי נושא הנאמנות למדינה איננו על הפרק וכי הם פונים לכל בני העדה להמשיך "לדבוק בערכים המשותפים ובנאמנות הבלתי מסויגת למדינת ישראל". ראשי העדה הדרוזית הבהירו שוב לאנשיו של נתניהו כי לא יקבלו שום תיקון מחוץ לחוק.

מאוחר יותר הוסיפו ראשי העדה הדרוזית: "בני העדה הדרוזית משרתים וימשיכו לשרת בצה"ל בראש מורם, במסירות ומתוך תחושת מחויבות למולדת. יש להשאיר את המחלוקות בנוגע לחוק הלאום במסגרות המקובלות ומחוץ לצבא ולשירות הצבאי, וכן להיזהר מטשטוש של הגבולות בין השניים. אנו נמשיך להיאבק לתיקון החוק כך שיעניק שוויון זכויות ואזרחות שווה".