"אזרח סוג ב'": קצין דרוזי שני הודיע על פרישתו מצה"ל

"היום סרבתי לראשונה להצדיע לדגל, החלטתי להפסיק לשרת את המדינה", כתב שאדי זידאן בפוסט זועם על חוק הלאום. זאת, מעט לאחר הודעה דומה של סרן עמיר ג'מאל מהכפר ירכא

קצין דרוזי נוסף הודיע היום (שלישי) כי בעקבות חוק הלאום בכוונתו לעזוב את צה"ל. הקצין, שאדי זידאן בן 23, סמ"פ בגדוד לוחם המשרת בצבא כ-5 שנים, פרסם פוסט בנושא, יום לאחר הודעתו של הקצין הדרוזי עמיר ג'מאל כי בכוונתו לפרוש משירותו הצבאי.
 

"שירתי בכל רחבי הארץ, אין מקום שלא הייתי בו", כתב זידאן. "עד היום נתתי למדינה את הנשמה שלי, סיכנתי את החיים שלי, לא ראיתי בית ומה לא. עד היום עמדתי מול דגל המדינה בגאווה והצדעתי לו, שרתי את ה'תקווה' כי הייתי בטוח שזאת המדינה שלי ואני שווה לכולם. אבל היום סרבתי בפעם הראשונה במהלך השירות שלי להצדיע לדגל, סירבת בפעם הראשונה לשיר את ההמנון הלאומי".


"אני לא בן אדם של פוליטיקה אבל אני אזרח כמו כולם ונותן את כל כולי למדינה ובסוף אני אזרח סוג ב'?", שאל זידאן בהמשך הפוסט. "לא תודה, אני לא מוכן להיות חלק מזה וכן, גם אני מצטרף למאבק הזה והחלטתי להפסיק לשרת המדינה הזאת. תודה לך מדינת ישראל".
 

 
 
 

הפוסט של זידאן:
פוסט של קצין דרוזי שהודיע על פרישה משירות בעקבות חוק הלאום

פוסט של קצין דרוזי שהודיע על פרישה משירות בעקבות חוק הלאום( פייסבוק)

 כאמור, סרן עמיר ג'מאל, קצין דרוזי מהכפר ירכא המשרת ביחידה לוגיסטית בזרוע היבשה בצה"ל, פירסם אתמול פוסט בפייסבוק, ובו הודיע כי יפרוש מהשירות במחאה על "חוק הלאום". ג'מאל גם קרא לדרוזים נוספים המשרתים בצה"ל ללכת בעקבותיו. גורמים בצבא טענו כי הקצין העלה את הפוסט בסערת רגשות, והבהירו כי בצה"ל מקווים שלא יפרוש בסופו של דבר, בעקבות שיחות שערך עם מפקדיו.


"אדוני ראש הממשלה, ישבתי עם עצמי לאחר מלא מחשבות שרצות לי בראש והחלטתי להביע את דעתי על חוק הלאום שאתה וחברי הכנסת הוצאתם לפועל", כתב עמיר בפוסט, שכבר הוסר מהרשת החברתית. "היום בבוקר כשקמתי כדי לנסוע לבסיס שאלתי את עצמי למה? למה אני חייב לשרת את מדינת ישראל, המדינה שאני ושני האחים שלי וגם אבא שלי שירתנו במסירות, שליחות ואהבת המולדת, ובסוף מה אנחנו מקבלים? להיות אזרחים סוג ב'".


דובר צה"ל מסר בתגובה לפרסום של ג'מאל כי "הקצין זומן לשיחה עם מפקדו. הבעת עמדה בעלת אמירה פוליטית אינה מאושרת לפי פקודות הצבא". עוד הובהר כי "חיילים וקצינים, בני המיעוטים, בסדיר, בקבע ובמילואים, היו ויהיו חלק מרכזי מצה"ל, בשדה הקרב ובשגרה. תרומתם לאורך השנים, ראויה לכל שבח ונכרתה בברית דמים. צה"ל הוא צבא עם ממלכתי ואחדות שורות הצבא מודגשת בכל סוגי הפעילויות ללא הבדל דת ומין".

הפוסט של ג'מאל:
 

 הפוסט של המ"פ עמיר ג'מאל

הפוסט של המ"פ עמיר ג'מאל(הפוסט של המ"ט עמיר ג'מאל )

 


בתוך כך, מפלגת מרצ עתרה הבוקר לבג"ץ נגד חוק הלאום. בעתירה טוענת מרצ כי החוק אינו חוקתי, סותר את עיקרון השוויון שהוא עיקרון יסוד של השיטה הדמוקרטית. ״אין תקדים בעולם לעיגון חוקתי של אפליה על רקע גזע, דת או לאום״.

עוד נטען בעתירה כי חוק הלאום סותר את חוק יסוד כבוד האדם וחרותו ממנו נגזר עקרון השוויון, כפי שנקבע בעשרות פסקי דין. העתירה של מרצ מתרכזת בשני סעיפים מרכזיים בחוק, שלטענתה סותרים את עקרון השוויון - סעיף ההתיישבות היהודית, שמעגן בחוק אפליה לטובת פיתוח התיישבות על בסיס דת וגזע, וכן הסעיף בחוק שמבטל את מעמד השפה הערבית כשפה רשמית בישראל.


"ראש הממשלה החליט לדרג אזרחים בישראל: יהודים סוג א', דרוזים סוג ב', ערבים ולהט"ב סוג ד' - בלי בושה, בגזענות שאושרה בכנסת ומעוגנת בחוק יסוד", אמרה יו"ר מרצ זנדברג". החוק הזה מפר את עיקרון השוויון שעליו הוקמה המדינה ורומס את כל המיעוטים, אזרחים שווי זכויות, שחיים כאן. את חוק הלאום לא צריך לתקן ואי אפשר 'לרכך' אותו. גזענות לא מתקנים - פשוט מעיפים. החוק הזה נלחם במדינת ישראל כמו שאנחנו מכירים אותה, צריך להיות מושלך לפח האשפה של ההיסטוריה".


״העתירה איננה בשם הדרוזים, הערבים או היהודים, אלא בשם כל אזרחי מדינת ישראל שמבקשים עדיין להאמין בדמוקרטיה הישראלית שרוצים להאמין בשוויון שכותבי מגילת העצמאות התחייבו שיינתן לכל אזרחי המדינה,  ללא הבדל דת,  גזע,  מין או לאום", הוסיף ח״כ עיסאוי פריג׳. "אנחנו מבקשים מבג"ץ להכריע איזה מסמך מחייב יותר את המדינה, מגילת העצמאות שלה, או חוק מדיר ומפלה. הכרעת בג"ץ לא תהיה ככל הכרעה,  אלא יהיה בה לקבוע את אופיה של מדינת ישראל, אם כמדינה המבקשת להבטיח שוויון לאזרחיה על פי עקרונות מגילת העצמאות, או כמדינה המקדשת את האפליה הקבועה בבסיס חוק הלאום".
 

 הדגל הדרוזי והדגל הישראלי
 

הדגל הדרוזי והדגל הישראלי(רויטרס)

 


אתמול התכנסה הוועדה שהקים בנימין נתניהו, בראשות ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, כדי לדון עם נציגי העדה במחאת הדרוזים על חוק הלאום. בדיון שהתקיים ביקשו נציגי העדה לתקן את החוק. נציגי ראש הממשלה נפגשו עם מנהיגי העדה הדרוזית בראשות המנהיג הרוחני שייח מוואפק טריף ובהשתתפות ראשי רשויות דרוזים, נבחרי ונציגי ציבור. הצוות דן בסוגיות השונות וקבע להיפגש שוב ביום רביעי כדי להמשיך את הדיון בנושא.


למרות הקריאות בימים האחרונים מגורמים בעדה הדרוזית לבטל את גיוס החובה לבני העדה בעקבות החוק או לסרב להתגייס, בדיון הבהירו נציגי העדה הדרוזית פה אחד כי נושא הנאמנות למדינה איננו על הפרק וכי הם פונים לכל בני העדה להמשיך "לדבוק בערכים המשותפים ובנאמנות הבלתי מסויגת למדינת ישראל". ראשי העדה הדרוזית הבהירו שוב לאנשיו של נתניהו כי לא יקבלו שום תיקון מחוץ לחוק.


מאוחר יותר הוסיפו ראשי העדה הדרוזית: "בני העדה הדרוזית משרתים וימשיכו לשרת בצה"ל בראש מורם, במסירות ומתוך תחושת מחויבות למולדת. יש להשאיר את המחלוקות בנוגע לחוק הלאום במסגרות המקובלות ומחוץ לצבא ולשירות הצבאי, וכן להיזהר מטשטוש של הגבולות בין השניים. אנו נמשיך להיאבק לתיקון החוק כך שיעניק שוויון זכויות ואזרחות שווה".