"צילומי לוויין מוכיחים - צפון קוריאה מפתחת טילים חדשים"

על פי ה"וושינגטון פוסט", המודיעין האמריקני גילה כי הפיתוח מבוצע במפעל שבו הופק הטיל הבליסטי הבין-יבשתי הראשון של הדיקטטורה. "יש פיתוח של טיל אחד או שני טילים"

האם המתיחות תחזור לחצי האי הקוריאני? על פי דיווח היום (שלישי) ב"וושינגטון פוסט", גילו סוכנויות המודיעין האמריקניות כי קוריאה הצפונית מפתחת טילים חדשים במפעל, שבו הופק הטיל הבליסטי הבין-יבשתי הראשון שלה, שמסוגל להגיע עד לארצות הברית.


מהדיווח, שמבוסס על גורמים שמעורים בתגלית האחרונה, עולה כי תמונות לוויין שנלקחו בשבועות האחרונים מראות כי מתבצעת עבודה על טיל אחד הפועל על דלק נוזלי במרכז מחקר בסאנומדונג, שבאזור הבירה פיונגיאנג. התמונות אף מעלות את האפשרות כי במדינה עובדים על טיל נוסף.

 
 
 

המודיעין החדש שהתקבל לא מראה בהכרח כי ישנה עבודה על הרחבת היכולות הקיימות של קוריאה הצפונית, אבל כן מוכיח שבמהלך השבועות האחרונים בוצעה עבודה על פיתוח נשק מתקדם. כזכור, רק לאחרונה צייץ הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי "קוריאה הצפונית לא מהווה יותר איום גרעיני".

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און לוחצים ידיים
 

האם המתיחות תחזור לחצי האי? דונלד טראמפ וקים ז'ונג און לוחצים ידיים (רויטרס )

 


הדיווחים המדוברים מגיעים לאחר שלאחרונה התגלה מתקן בשם קנגסון שבו על פי החשד קוריאה הצפונית מפתחת בחשאי אורניום. שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר בשבוע שעבר במהלך עדות בסנאט כי קוריאה הצפונית ממשיכה לפתח במפעלים חומרים שבהן ניתן לעשות שימוש לצורך פיתוח נשק גרעיני, אבל סרב להגיד אם פיונגיאנג מפתחת טילים חדשים.

בתוך כך, גורמים דרום קוריאנים אמרו ל-AP כי  "גנרלים מקוריאה הדרומית וקוריאה הצפונית נפגשו בגבול על מנת לדון בהפגת המתיחות הצבאית בין הצדדים.

תמונות לווין מתחילת השבוע שעבר דווקא העידו כי קוריאה הצפונית החלה בפירוק אתרי שיגור טילים בליסטיים, כצעד ראשון בנוגע להתחייבות של קים ז'ונג און בפני הנשיא טראמפ, בפסגה בין השניים בחודש שעבר. בין היתר, פורקה מסילה שבעזרתה מרכיבים את הלווין טרם העברתו לשיגור. נוסף על כך, פורק מתקן ניסוי למנועי רקטות שנועד לפיתוח מנוע הפועל על דלק נוזלי עבור טילים בליסטיים ולווינים. חלק מן התשתית של כן שיגור במתקן הוסרה, וכן מספר רב של חלקים – כולל מנוף בנייה גדול. 

מתקן גרעיני בצפון קוריאה
 

ממשיכה לפתח אורניום. מתקן גרעיני (38 NORTH)

 

כזכור, לפני כשלושה שבועות נפגש שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, עם הבכיר הצפון-קוריאני קים יונג צ'ול. לאחר הפגישה שוגרו מסרים סותרים מוושינגטון ופיונגיאנג בנוגע לשיחות. טרם עזיבתו את פיונגיאנג, אמר פומפאו כי שיחותיו עם הבכיר הצפון-קוריאני היו "פרודקטיביות" ונערכו באווירה טובה ועם "אמון". עוד אמר פומפאו כי נעשתה "התקדמות רבה" בתחומים שונים. בתוך כך, משרד החוץ האמריקני אמר כי וושינגטון ופיונגיאנג הקימו קבוצות עבודה משותפות שיעסקו בסוגיות המהותיות, בהן תיקוף המאמצים להשגת פירוז גרעיני בחצי האי הקוריאני.

מנגד, ממשרד החוץ הצפון-קוריאני נמסר כי השיחות עם פומפאו היו "מצערות" וכי השיחות פוגעות בנחישות הקוריאנית להתפרק מנשק גרעיני. במשרד החוץ של המדינה המבודדת האשימו את ארה"ב בהצבת דרישות חד-צדדיות וטענו כי הדרישה לפירוק גרעיני היא "גנגסטרית". במהלך הדיונים, עזב פומפאו את החדר על מנת לשוחח בטלפון עם טראמפ ולעדכנו בתוכן השיחות.