במחאה על "חוק הלאום": קצין דרוזי הודיע על פרישה מצה"ל

סרן עמיר ג'מאל פרסם פוסט בפייסבוק ובו קרא לדרוזים נוספים ללכת בעקבותיו. "החלטתי לא להמשיך לשרת מדינה שיש בה ממשלה שמקבלת ולא מחזירה", כתב

סרן עמיר ג'מאל, קצין דרוזי המשרת ביחידה לוגיסטית בזרוע היבשה בצה"ל, פרסם פוסט בפייסבוק, ובו הודיע כי יפרוש מהשירות במחאה על "חוק הלאום". ג'מאל גם קרא לדרוזים נוספים המשרתים בצה"ל ללכת בעקבותיו. גורמים בצבא טענו כי הקצין העלה את הפוסט בסערת רגשותוהבהירו כי בצה"ל מקווים שלא יפרוש בסופו של דבר, בעקבות שיחות שערך עם מפקדיו.

"אדוני ראש הממשלה, ישבתי עם עצמי לאחר מלא מחשבות שרצות לי בראש והחלטתי להביע את דעתי על חוק הלאום שאתה וחברי הכנסת הוצאתם לפועל", כתב עמיר בפוסט, שכבר הוסר מהרשת החברתית. "היום בבוקר כשקמתי כדי לנסוע לבסיס שאלתי את עצמי למה? למה אני חייב לשרת את מדינת ישראל, המדינה שאני ושני האחים שלי וגם אבא שלי שירתנו במסירות, שליחות ואהבת המולדת, ובסוף מה אנחנו מקבלים? להיות אזרחים סוג ב'".

עוד הוסיף עמיר: "להמשיך לשרת את המדינה? אני לא רוצה להמשיך ואני בטוח שעוד מאות אנשים יפסיקו לשרת בעקבות ההחלטה שלך ושל הממשלה שלך. לאחר מלא מחשבות שרצו לי בראש אני החלטתי להשתחרר ולא להמשיך לשרת את המדינה, מדינה שיש בה ממשלה שמקבלת ולא מחזירה. ההצעה שלי למנהיגי העדה היא להפסיק את חוק גיוס החובה לבני העדה הדרוזית".

 הפוסט של המ"פ עמיר ג'מאל

הפוסט של המ"פ עמיר ג'מאל(הפוסט של המ"ט עמיר ג'מאל )

 

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "הקצין זומן לשיחה עם מפקדו. הבעת עמדה בעלת אמירה פוליטית אינה מאושרת לפי פקודות הצבא". עוד הובהר כי "חיילים וקצינים, בני המיעוטים, בסדיר, בקבע ובמילואים, היו ויהיו חלק מרכזי מצה"ל, בשדה הקרב ובשגרה. תרומתם לאורך השנים, ראויה לכל שבח ונכרתה בברית דמים. צה"ל הוא צבא עם ממלכתי ואחדות שורות הצבא מודגשת בכל סוגי הפעילויות ללא הבדל דת ומין".

 
 

מוקדם יותר היום התכנסה הוועדה שהקים בנימין נתניהו, בראשות ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, כדי לדון עם נציגי העדה במחאת הדרוזים על חוק הלאום. בדיון שהתקיים ביקשו נציגי העדה לתקן את החוק. נציגי ראש הממשלה נפגשו עם מנהיגי העדה הדרוזית בראשות המנהיג הרוחני שייח מוואפק טריף ובהשתתפות ראשי רשויות דרוזים, נבחרי ונציגי ציבור. הצוות דן בסוגיות השונות וקבע להיפגש שוב ביום רביעי כדי להמשיך את הדיון בנושא. 

למרות הקריאות בימים האחרונים מגורמים בעדה הדרוזית לבטל את גיוס החובה לבני העדה בעקבות החוק או לסרב להתגייס, בדיון הבהירו נציגי העדה הדרוזית פה אחד כי נושא הנאמנות למדינה איננו על הפרק וכי הם פונים לכל בני העדה להמשיך "לדבוק בערכים המשותפים ובנאמנות הבלתי מסויגת למדינת ישראל". ראשי העדה הדרוזית הבהירו שוב לאנשיו של נתניהו כי לא יקבלו שום תיקון מחוץ לחוק.

מאוחר יותר הוסיפו ראשי העדה הדרוזית: "בני העדה הדרוזית משרתים וימשיכו לשרת בצה"ל בראש מורם, במסירות ומתוך תחושת מחויבות למולדת. יש להשאיר את המחלוקות בנוגע לחוק הלאום במסגרות המקובלות ומחוץ לצבא ולשירות הצבאי, וכן להיזהר מטשטוש של הגבולות בין השניים. אנו נמשיך להיאבק לתיקון החוק כך שיעניק שוויון זכויות ואזרחות שווה".