הגבול נסגר: ישראל עצרה את תוכנית הסיוע לפצועים הסורים

לראשונה זה חמש שנים וחצי הפסיק צה"ל להעביר את האזרחים שנפגעו במלחמת האזרחים העקובה מדם לבתי החולים בארץ. במקביל הוקפאה העברת הציוד אל מעבר לגבול

כוחותיו של נשיא סוריה בשאר אסד ממשיכים לכתוש את כפרי המורדים ברמת הגולן הסורית שטרם נכנעו. עם זאת, לחדשות עשר נודע כי ישראל עצרה לחלוטין את פרויקט הסיוע לאזרחים הסורים.

התוכנית הישראלית, המכונה "שכנות טובה", הוקפאה כבר לפני עשרה ימים, בשקט וללא הכרזות. זאת, לראשונה זה חמש שנים וחצי, שבמהלכן 5,000 סורים זכו לטיפול בארץ, שלפעמים הציל את חייהם. גם המרפאה שהקים צה"ל יחד עם ארגון אמריקני נסגרה, וכן הופסקו העברות הציוד אל מעבר לגבול.

המנהלת אמנם לא פורקה אלא רק הוקפאה, ובבתי החולים בארץ עדיין מאושפזים 30 סורים, אך אזרחי המדינה המשוסעת שפנו בימים האחרונים לישראל וביקשו להימלט מסוריה נענו בשלילה. בתוך כך, עוד לא ברור מה יעלה בגורל הסורים ששיתפו פעולה עם ישראל.

 פליטים סורים נמלטים מרוטה א-שרקיה
 

פליטים סורים (רויטרס )

 

כאמור, כוחות המשטר הסורי ממשיכים להתקדם בדרום סוריה, במסגרת המבצע שהם מנהלים זה שבועות, ובמסגרתו כבר השיבו לידיהם את מחוז דרעא. הכוחות פועלים בימים אלה לכיבוש כלל מחוז קונייטרה הסמוך לישראל, ובשבוע שעבר אף הונף דגל המדינה בסמוך למעבר קונייטרה, הנמצא בין ישראל לסוריה.

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל פועל על פי הערכת מצב מתמשכתקליטת הפצועים מתבצעת על פי שיקולים מבצעיים ובהתאם למצבם הרפואימנהלת 'שכנות טובה' פועלת מזה כשנתיים ותמשיך בסיוע הומניטרי לבני המקום ברמת הגולן הסורית כל עוד ניתן".