"חוק הלאום לא פוגע רק בדרוזים - לרה"מ לא אכפת משאר האזרחים"

רביע באדר, עיתונאי ערבי-דרוזי, טען שיש להיאבק לא רק עבור מי שמשרת בצה"ל, אלא למען כל המיעוטים שנפגעים מהחוק • מאות בשיעור ערבית המוני בכיכר הבימה לאות מחאה

רביע באדר, עיתונאי ערבי-דרוזי, אמר היום (שני) בריאיון לחדשות עשר כי על הדרוזים למחות נגד חוק הלאום גם בשם שאר ערביי ישראל. "חוק הלאום לא פוגע רק בדרוזים, הם צריכים להיאבק עם שאר האזרחים במדינה" הסביר. "שירות בצבא הוא לא תנאי לאזרחות במדינה הזאת, ואם כן היה תנאי לאזרחות, אז ששרי הממשלה לא ישתכרו מכספי משלמי המיסים שלא משרתים בצבא. הסוגיה של שירות בצבא לא צריכה להיות קשורה לחוק הלאום".

"השבוע הזה יהיה מאוד גורלי, ראש הממשלה נתניהו ושליחיו ינסו לעשות עסקה עם הדרוזים כדי להוריד אותם מחוק הלאום" המשיך. "הוא יודע שאם הם יורדים מהחוק אין לו שום בעיה, כי את שאר האזרחים כנראה שלא כל כך מעניין אותו. אם הדרוזים יוותרו ויסכימו לפשרות, המאבק על החוק עומד להסתיים. אני מקווה שמנהיגי העדה לא יקבלו את הפיתויים שמנסים להציע להם".

 רביע באדר
 

רביע באדר( חדושת עשר)

 
 
 
 


בתוך כך, הערב נערך שיעור ערבית המוני בכיכר הבימה בתל אביב, במחאה על החוק המאיים על מעמד השפה הערבית בארץ. "ילד ערבי ששומע שערבית הופכת להיות לא שפה רשמית, מבין שהוא סוג ב' ושאין לו אפשרות להתקיים בחיים ללא עברית ואנגלית", אמרה נסרין מורקוס, ממארגנות המחאה.

מוקדם יותר היום התכנסה הוועדה שהקים בנימין נתניהו, בראשות ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, כדי לדון עם נציגי העדה במחאת הדרוזים על חוק הלאום. בדיון שהתקיים ביקשו נציגי העדה לתקן את החוק. נציגי ראש הממשלה נפגשו עם מנהיגי העדה הדרוזית בראשות המנהיג הרוחני שייח מוואפק טריף ובהשתתפות ראשי רשויות דרוזים, נבחרי ונציגי ציבור. הצוות דן בסוגיות השונות וקבע להיפגש שוב ביום רביעי כדי להמשיך את הדיון בנושא. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו בפגישה עם נציגי העדה הדרוזית
 

,ראש הממשלה, בנימין נתניהו בפגישה עם נציגי העדה הדרוזית( קובי גדעון לע"מ)

 


למרות הקריאות בימים האחרונים מגורמים בעדה הדרוזית לבטל את גיוס החובה לבני העדה בעקבות החוק או לסרב להתגייס, בדיון הבהירו נציגי העדה הדרוזית פה אחד כי נושא הנאמנות למדינה איננו על הפרק וכי הם פונים לכל בני העדה להמשיך "לדבוק בערכים המשותפים ובנאמנות הבלתי מסויגת למדינת ישראל". ראשי העדה הדרוזית הבהירו שוב לאנשיו של נתניהו כי לא יקבלו שום תיקון מחוץ לחוק.

מאוחר יותר הוסיפו ראשי העדה הדרוזית: "בני העדה הדרוזית משרתים וימשיכו לשרת בצה"ל בראש מורם, במסירות ומתוך תחושת מחויבות למולדת. יש להשאיר את המחלוקות בנוגע לחוק הלאום במסגרות המקובלות ומחוץ לצבא ולשירות הצבאי, וכן להיזהר מטשטוש של הגבולות בין השניים. אנו נמשיך להיאבק לתיקון החוק כך שיעניק שוויון זכויות ואזרחות שווה".
 
בפתח ישיבת הממשלה אתמול התייחס נתניהו פעם נוספת לסערת "חוק הלאום". "ההתקפות על החוק מחוגי השמאל, שמגדיר את עצמו כציוני, הן אבסורדיות וחושפות את השפל אליו הידרדר השמאל", אמר. הוא עוד הוסיף כי "השמאל הישראלי צריך לעשות חשבון נפש ולשאול את עצמו מדוע מושג יסוד בציונות הפך אצלו למלה גסה. בניגוד אליהם, אנחנו לא מתביישים בציונות".