שגריר רוסיה בישראל: "לא נוכל לכפות על איראן לצאת מסוריה"

ויקטורוב אמר לחדשות עשר כי "ביטחון ישראל גבוה בסדר העדיפויות", והבהיר כי בהסדר עתידי "רק צבא סוריה" יהיה באזור החיץ • על התערבות בבחירות: "אין לישראל מה לדאוג"

שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב אמר היום (שני) בריאיון בלעדי לחדשות עשר כי רוסיה תנסה לשכנע את איראן להוציא את כוחותיה מסוריה - אך לא תוכל לכפות זאת עליה. ויקטורוב הדגיש כי אם הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה ייושם מחדש, יהיו באזור הסמוך לגבול ברמת הגולן רק כוחות סדירים של הצבא הסורי.

השגריר הרוסי אמר כי המסר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם האחרונה במוסקבה ב-11 ביולי היה כי רוסיה תיקח לתשומת ליבה את האינטרסים הביטחוניים של ישראל בכל הסדר עתידי בסוריה.

 
 
 
 שגריר רוסיה בישראל, אנטולי ויקטורוב
 

שגריר רוסיה בישראל, אנטולי ויקטורוב (חדשות עשר)

 

"אנחנו רוצים לראות שכל סעיפי ההסכם מיושמים", אמר ויקטורוב, שנכנס לתפקידו רק לפני כארבעה חודשים, בריאיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי. "אנחנו מסכימים כי בצד השני של הגבול (ברמת הגולן, ב"ר) יהיו רק יחידות סדירות של הצבא הסורי". לדבריו, "הבטחת ביטחונה של מדינת ישראל היא במקום גבוה בסדר העדיפויות שלנו. ביטחון מדינת ישראל אינו רק מילה ריקה עבור מדיניות החוץ של רוסיה".

כיצד תוודאו שכוחות איראנים, אנשי חיזבאללה וחברי מיליציות שיעיות לא יפעלו באזור הסמוך לגבול עם ישראל בדרום מערב סוריה?

"אף כוחות שאינם כוחות סדירים של צבא סוריה לא יהיו באזור החיץ הזה בדרום-מערב סוריה. הפרטים הספציפיים נדונו (בין ישראל לרוסיה, ב"ר), אבל זה לא יהיה מועיל לחשוף אותם".

השגריר הרוסי סירב לאשר בריאיון כי שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הציע לראש הממשלה נתניהו במהלך פגישתם האחרונה בירושלים להרחיק את הכוחות הפרו-איראנים 100 קילומטר מהגבול עם ישראל, אך גם לא הכחיש זאת. לדבריו, רוסיה וסוריה זקוקות בשלב זה לסיוע של היועצים הצבאיים האיראנים ולמיליציות האיראניות כדי לסיים את הקרבות נגד ארגוני המורדים.

כוחות אסד מניפים את דגל סוריה באל-חמדייה הסמוכה למעבר קונייטרה
 

כוחות אסד מניפים את דגל סוריה באל-חמדייה הסמוכה למעבר קונייטרה (חדשות עשר)

 


"יש להם תפקיד מאוד חשוב במאבק המשותף שלנו לחסל טרוריסטים בסוריה", אמר ויקטורוב. "לכן, בשלב זה אנחנו חושבים שדרישות לסלק את החיילים הזרים משטח סוריה אינן מציאותיות. הנוכחות האיראנית בסוריה לגיטימית לחלוטין בהתאם להחלטות האו"ם ולאמנת האו"ם. הממשלה הסורית הזמינה אותם".

השגריר הרוסי הבהיר עוד כי מידת ההשפעה של רוסיה על קבלת ההחלטות של איראן בסוריה הינה מוגבלת בלבד. "אנחנו יכולים לדבר עם השותפים האיראנים שלנו בכנות ופתיחות רבה ולנסות לשכנע אותם לעשות או לא לעשות משהו, אבל אנחנו לא יכולים לכפות עליהם".

ויקטורוב ציין כי רוסיה אינה מסכימה עם כל הפעולות הצבאיות שישראל מבצעת בסוריה – הן נגד צבא אסד והן נגד הכוחות האיראנים. "אנחנו לא בסדר עם שום פעולה כוחנית", אמר. "כיצד נוכל להיות מרוצים עם שימוש בארטילריה, שיגור טילים והפצצות של מטוסי קרב באזור הזה?". מנגד, רמז השגריר כי רוסיה גם אינה מתכוונת לנסות לכפות על ישראל לא לפעול בסוריה. "אנחנו לא יכולים להכתיב לישראל כיצד לפעול", הוא אמר.

מנקודת מבטה של רוסיה, האם יש לישראל חופש פעולה נגד מטרות איראניות בסוריה?

"זה לא תפקידה של רוסיה לתת לישראל את החירות לעשות משהו או למנוע ממנה לעשות משהו".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפגישתם במוסקבה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפגישתם במוסקבה (קובי גדעון, לע"מ)

 


ויקטורוב התייחס גם לפרשת הרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל, ואמר כי רוסיה היתה מרוצה מכך שבניגוד לבריטניה, ארה"ב ומדינות מערביות רבות אחרות, ישראל לא גינתה את רוסיה ולא גירשה דיפלומטים רוסים משטחה. "התגובה הישראלית היתה מאוזנת ומדודה", הוא אמר. "לישראל יש שירותים חשאיים וסוכנויות מודיעין טובות מאוד, הם ידעו מה קרה שם יותר טוב ממדינות אחרות. הם ידעו שלרוסיה לא היה כל תפקיד בתאונה הזו. אני לא קורא מסמכים של המודיעין הישראלי, אבל הנח לי לנחש. הנח לי להאמין בזה".

השגריר הרוסי דחה את הטענות בארה"ב נגד רוסיה על התערבות בבחירות לנשיאות ב-2016 וזאת חרף הגשת כתבי אישום בארה"ב נגד 12 אנשי מודיעין רוסים שהיו מעורבים במזימה. "אין הוכחות", אמר ויקטורוב. "ההצעה שלנו לכל מי שמאשים את רוסיה בהתערבות בבחירות - תראו מסמכים. שימו מסמכים על השולחן. אני לא מתכוון להמשיך לדון בנושא הטפשי הזה".

האם ישראל צריכה לדאוג שרוסיה אולי תנסה להתערב בבחירות כאן?   

"אין לישראל מה לדאוג. אל תדאגו".