ח"כ איתן ברושי, חדשות עשר

השעייתו של ברושי מהמחנה הציוני - סמלית בלבד • פרשנות

בעקבות החשיפה בחדשות עשר, קוראים במפלגה לח"כ, שנטען כי תקף מינית להתפטר, ומבהירים שהוא אישיות בלתי רצויה, אך אינם יכולים להדיחו

החלטתו של יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, להשעות את ח"כ איתן ברושי בעקבות חשיפת חדשות עשר בנוגע למכתב שנשלח אליו מאישה שטוענת שהותקפה מינית על ידיו לפני 15 שנה, היא סמלית בלבד. במפלגה קוראים לברושי להתפטר ומנסים להבהיר לו שהוא אישיות בלתי רצויה, אך לא יכולים להדיחו, כיוון שכדי להשלים הליך כזה יש צורך בתמיכה של 90 חברי כנסת, כחלק מ"חוק ההדחה".

בקרוב יתחיל יו"ר סיעת המחנה הציוני, יואל חסון, בהליך הדחתו של ברושי מתפקידו במפלגה. חסון צפוי להוציא את ברושי מוועדות הכנסת בהן הוא חבר, למנוע ממנו להגיש חוקים כחלק מהמכסה הסיעתית ולא לאפשר לו לנאום במליאת הכנסת. כיוון שכעת נמצאת הכנסת בפגרת קיץ, יפעלו גורמים במפלגה כדי למנוע את הופעתו של ברושי בכנסים חיצוניים, בהם הוא מייצג את המפלגה.

 
 
 
 ח"כ איתן ברושי
 

ח"כ איתן ברושי (חדשות עשר )

 

אתמול לאחר חשיפת הפרשה אמר גבאי "דרשתי ממנו לקבל אחריות על מעשיו המבישים ולפרוש מהכנסת. אין לעברייני מין מקום ברחוב או בכנסת". עוד הוסיף כי ""לא נסבול התנהגות שכזו, שסותרת כל ערך של כבוד בסיסי כלפי נשים". ח"כ ברושי מסר בתגובה לפרסום: "אין לי שום כוונה להתפטר, לא עשיתי כלום".

עו"ד אילן בומבך, בא כוחו של ברושי: "ח"כ ברושי השתתף בקרבות רבים כמג״ד בגולני וכאיש ציבור כל ימי חייו. כרגע איתן ברושי נערך לקרב חייו. אין לו כל כוונה להתפטר. מוזר ותמוה שמדביקים אליו כינויים איומים ונוראים כתוצאה מתלונה אנונימית שאין קשר בינה לבין האמת. התופעה החברתית של סקילה בכיכר העיר על סמך טענה בדויה אינה מתקבלת על הדעת. המקרה מעולם לא התרחש. כאיש פוליטי צבר ברושי  מטבע הדברים גם מתנגדים ועל כן העיתוי אינו מקרי. בכוונתנו להגיש תביעת דיבה כנגד מוציאיה".

"הייתי בפגישה רבת משתתפים שבה נכח איתן ברושי, אז הוא לא היה חבר כנסת, הוא היה ראש מועצה אזורית עמק יזרעאל", סיפרה האישה. "כשהגיעה מעלית עלינו לקומה שהיינו צריכים לישון בה. איתן לא נתן לי לצאת מהמעלית, ולמעשה תקף אותי כשאני בתוך המעלית, ולא נתן לי לצאת תוך כדי שהוא נוגע באבריי האינטימיים. אני נדחקת בתוך המעלית ומנסה להדוף אותו. הוא שאל אותי מה יש לי ולמה אני לא זורמת?". "בעור שיניי הצלחתי, אחרי שהדפתי אותו כמה פעמים, לצאת מדלת המעלית ולברוח", אמרה. "למחרת דיווחתי לממונה שלי". כידוע, על העבירה, במידה ובוצעה, חלה התיישנות.

בעקבות הפרסום, קראו חברות וחברי כנסת להתפטרותו של ח"כ ברושי. "אני קוראת לגבאי ולבני להודיע לח"כ ברושי שהסתיימה חברותו בוועדות הכנסת ולהטיל עליו סנקציות אם לא יתפטר. אפס סבלנות להטרדות ותקיפה מינית. זו הדרך היחידה", מסרה ח"כ סתיו שפיר. ח"כ מרב מיכאלי קראה לברושי לסיים את דרכו בכנסת: ״זאת עדות על פגיעה מינית. ח"כ איתן ברושי שמואשם בה, צריך ללכת".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי
 

אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני (חדשות עשר)

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', הוסיפה: "די היה במעשה המגונה החמור שעשה ברושי בחברת כנסת כדי להביא לסילוקו מהחיים הפוליטיים, ועכשיו קיבלנו הוכחה נוספת לכך. לברושי ולשכמותו אין מקום בכנסת ובציבוריות. אמנם אין דרך כרגע להדיחו נגד רצונו, אך אני קוראת לו להתפטר לאלתר ולהפסיק לבייש אותנו. אעשה כל שביכולתי כדי להפסיק את כהונתו. אם יש נשים נוספות שהטריד בעבר, אני מפצירה בהן להתלונן, או לכל הפחות לפנות אלי ולספר לי על כך".

חברת הכנסת מיכל בירן מסרה: "אני מודה שהפרשה הזאת מאוד מביכה ומאכזבת. חבר הכנסת ברושי חייב לקחת אחריות, להתנצל בפני בוחריו ולהתפטר. לצערי שוב ושוב מתברר שאין דבר כזה מעידה חד פעמית - מי שהטריד פעם אחת, יש בסבירות גבוהה קופת שרצים בעברו" ואילו חבר הכנסת יוסי יונה הוסיף: "מגבה את דרישתו של יו״ר המחנה הציוני מח״כ ברושי לפרוש מהכנסת. אפס סובלנות להטרדות מיניות!". יור סיעת המחנ"צ בכנסת, ח"כ יואל חסון, מסר: "ח"כ ברושי חייב ללכת הביתה.‏ אם לא יעשה כך, אפעל להדחתו מחברות בכל וועדות הכנסת מטעם המחנה הציוני ואקפיא את פעילותו הפרלמנטרית מטעם הסיעה".

אוה מדז׳יבוז׳, מנכ״לית הרשות לקידום מעמד האישה, התייחסה אף היא לפרשה: "כפי שאמרתי כבר לאחר פרשת ההטרדה המינית של חברת הכנסת נחמיאס ורבין, למטרידים אין מקום בזירה הציבורית והיה על ח"כ ברושי לפרוש מהחיים הציבוריים לאלתר. אינני מופתעת מהגילוי החדש אודותיו ואינני מקבלת את הטענות לפיהן שינו את כללי המשחק. על הטרדות מיניות אין התיישנות ואין נסיבות מקלות. אני קוראת לקורבנות לא לחשוש ולחשוף את סיפורן. זו הדרך לשינוי".

כזכור, לפני מספר שבועות פורסם כי ח"כ ברושי נגע בישבנה של ח"כ איילת נחמיאס-ורבין. בעת סיור שטח שערכה לאחרונה סיעת המחנה הציוני, נגע ח"כ איתן ברושי בישבנה של ח"כ אילת נחמיאס-ורבין, והתנצל על כך. לאחר המעשה יידעו חברי כנסת מהמפלגה את היו"ר אבי גבאי באירוע, והוא ביקש מברושי להתנצל. ברושי ונחמיאס-ורבין שוחחו, ברושי התנצל והם סיכמו לשים את האירוע מאחוריה.

לפני כשבועיים התייחסה נחמיאס-ורבין לתקרית. "אתחיל מהסוף. קיבלתי את התנצלותו של חבר הכנסת ברושי - ממקום חזק, בטוחה בעצמי, של מי שיודעת בבירור שלא עשתה שום דבר רע", כתבה נחמיאס-ורבין בעמוד הפייסבוק שלה, "אני יודעת ויכולה לקבל התנצלות ובחרתי וגם עתה אחרי שהדברים דלפו, אני מקבלת את התנצלותו. הוא לא איש רע ומנוול ולא צריך להפוך אותו לרשע הגדול. המפכה חייבת לקבל את הממדים הנכונים ואנחנו נקבע את הממדים הנכונים. אף אישה לא תחליט בשבילי כי אני גם חלק מהמהפכה הזו. אף אחת לא תחליט בשבילי מה טוב ומה נכון ואיך הייתי צריכה להגיב. היום הזה היה יום קשה מאוד מאוד בשבילי כי האירוע עצמו לא היה קל, אבל החלטתי שאני אוספת את עצמי ועוברת הלאה.  אין פה שום משטרה פמיניסטית".