ראש ממשלת קמבודיה הון סן מצביע בבחירות, רויטרס

סערה בעקבות תוצאות הבחירות בקמבודיה: "מות הדמוקרטיה"

בבית הלבן קראו למפלגת השלטון הקמבודית, שהודיעה על ניצחונה בבחירות ללא אופוזיציה, לשחרר אסירים פוליטיים. באופוזיציה במדינה כינו את ההליך "יום שחור"

ארצות הברית יצאה הלילה (שני) נגד תוצאות הבחירות בקמבודיה לאחר שמפלגת השלטון הודיעה אתמול על ניצחונה - שהושג בבחירות ללא אופוזיציה.

"ארצות הברית מצטערת שהבחירות לא היו חופשיות והוגנות ונכשלו בשיקוף רצון העם הקמבודי", נמסר בהצהרה רשמית. "הבחירות הפגומות שבהן לא השתתפה מפלגת האופוזיציה מייצגות נסיגה גדולה לשיטה הדמוקרטית שמופיעה בחוקה הקמבודית ומוחקות את הישגי המדינה בקידום פיוס פוליטי וצמיחה כלכלית שהתרחשו מאז הסכם השלום בפריז בשנת 1991".

"אנו מאוד מאוכזבים מבחירת הממשלה לשלול מיליוני קולות בוחרים. דמוקרטיות אותנטיות מתמודדות עם דעות פוליטיות שונות, מטפחות תחרות באמצעות בחירות ומקדמות הגנה עבור חילופי רעיונות. בניגוד לכך, בחודשים שקדמו לבחירות, הממשלה הקמבודית הציבה מגבלות הדוקות יותר על התקשורת ועל החברה שבמסגרתן פורקה מפלגת האופוזיציה העיקרית, מנהיגה נכלא ואסרה על בכירי המפלגה להשתתף בהליך הפוליטי", הוסיפו בבית הלבן וסיכמו: "ארצות הברית תשקול לנקוט בצעדים נוספים בעקבות האירועים, בין היתר נשקלת הרחבת מגבלות אשרות הכניסה שהוטלו בדצמבר 2017. אנו קוראים לממשלה הקמבודית לנקוט בצעדים ברורים לקידום פיוס לאומי ולשחרר מיידית את מנהיג האופוזיציה ואסירים פוליטיים נוספים".

באופוזיציה הקמבודית קראו לקהילה הבין-לאומית לדחות את תוצאות הבחירות. "ה-29 ביולי 2018 מייצג את מות הדמוקרטיה בקמבודיה. יום שחור חדש בהיסטוריה הנוכחית".

כאמור, אתמול נערכו בקמבודיה בחירות כלליות שלטענת ארגוני זכויות לא היו חופשיות לא הוגנות. "מפלגת העם הקמבודי", המפלגה ששולטת במדינה מאז 1979, הודיעה שוב על ניצחונה. בשנה שעברה מפלגת האופוזיציה העיקרית פורקה ומנהיגה נשלח לכלא. ראש הממשלה הבא של קמבודיה צפוי להיות הון סן, שמכהן בתפקידו מאז 1985. עם זאת, התוצאות הרשמיות צפויות להתקבל רק באמצע אוגוסט.