אבשלום קור הצעיר כחנון , חדשות עשר

היו זמנים שבהם החנונים קיבלו מכות - היום הם גיבורי השכבה

היורם הישראלי עבר דרך לא קלה עד השינוי המשמעותי שחל בתדמיתו בשנים האחרונות. "תמיד היה אפשר להציק להם", נזכרת בת מחזור 1982 • "נקמת החנונים" - פרק ראשון

בשנים האחרונות הפכו החנונים לגיבורים. הם גיבורי ההיי-טק שחולמים על אקזיט במיליונים, אהובי הבנות ומתפקדים כמניעי החברה, התרבות, הכלכלה ואפילו האופנה. "אני מגדיר את עצמי כגיק, חנון", מתגאה אורי בן 13. עם זאת, במשך עשרות שנים החנונים נחשבו מושא ללעג, והיו הילדים הדחויים בכל שכבה. 

"המקובלים לאו דווקא הציקו לחנונים, אלא הם פשוט לא לקחו אותם בתוכניות שלהם", סיפרה איילת כהן במפגש של מחזור 1982 בבית הספר "אלון" שבגבעתיים. החבורה הצביעה על חברם ניסים בינו כתלמיד שנתפס בזמנו כחנון לדעתם. "אני לא חושב שהרגשתי ככה, פשוט הייתי תולעת ספרים", סיפר. סיגל גלש דווקא זוכרת את חווית הילדות פחות נעימה עבור החנונים. "תמיד היה אפשר להציק להם, וכשצריך הם היו חוטפים מכות".

ד"ר דוד לוין, חוקר תרבות במכללה למנהל ובאוניברסיטה הפתוחה הסביר כי "דמות החנון הישראלי נולדה בתור סוג של תמונת מראה של הצבר. אל מול יפי הבלורית והתואר, הועמד יהודי מזיע, נוירוטי, זקוק אולי לסוג של טיפול נפשי, אולי קצת נשי כי הרי הצבר היה מאוד-מאוד גברי." גם בספרות הישראלית נראה כי ישנו ייצוג של דמות החנון, כפי שנתפסה בעבר, למשל משה ירחמיאל בחסמב"ה. "יש לו מקום בתוך המארג של חסמב"ה. הוא סוג של עוזר אך לעולם לא ינהל את החבורה", הסביר לוין.

 החנון של חבורת מבוגרים בפגישת מחזור
 

החנון בחבורה בעת פגישת מחזור (חדשות עשר)