"המדינה בעטה בנו חזק": נכי צה"ל הדרוזים זועמים על חוק הלאום

קאסם נפגע במלחמת יום כיפור, השירות בצה"ל הותיר את פאיז עם 350% נכות. הם ועוד רבים שהקריבו מעצמם למען המדינה מתקשים להשלים עם החוק השנוי במחלוקת. "איפה הכבוד?"

נכי צה"ל מקרב האוכלוסייה הדרוזית חשים זעם ועלבון על אישורו של חוק הלאום. הם, ששילמו מחיר יקר על החיבור לעם ולמדינה, אומרים כי החוק מרחיק אותם מהחברה הישראלית, ואף חלקם קוראים לצעירי העדה שלא להתגייס לצבא.


קאסם אבראהים, לשעבר לוחם בגדוד 202 בצנחנים, הוא נכה צה"ל המתנייד באמצעות כיסא גלגלים. "נלחמתי ביום כיפור באזור החיץ החקלאי, קרי החווה הסינית. המלחמה הותירה אותי הלום קרב ועד היום אני מטופל". מבחינתו, החוק מסמל שפל חדש של גזענות נגד העדה הדרוזית. "אנחנו אות קין למדינה שאמורה להיות דמוקרטית ונאורה. במהלך 70 שנה אנחנו עדיין נלחמים על זכויות אלמנטריות שלנו", הוסיף.

"נכון, אנחנו חיים בתחושה שזאת מדינה של היהודים, אף אחד לא מכחיש זאת", הסביר פאיז ראאד, לשעבר לוחם בגדוד הדרוזי "חרב" ובעל 350% נכות. "אני נורא גאה להיות ישראלי, אבל כבוד לאנשים? ריבונו של עולם. המדינה פשוט בעטה בעדה הזאת חזק מאוד".

 קאסם אבראהים, נכה צה"ל
 

קאסם אבראהים, נכה צה"ל (חדשות עשר)

 

לולו ענבר, תושבת הכפר, יצאה גם היא נגד החוק ואמרה כי "הילדים שלי ילכו לצבא רק במקום שמכבדים אותם ונותנים להם שוויון אמיתי". כמו כן, היא התלוננה על התנהלותו של נציג העדה בממשלה, השר איוב קרא. "הוא בוגד גדול בעדה הדרוזית והוא לא נחשב דרוזי בעיניי. דרוזי לא יכול לעשות דבר כזה לדרוזים". קאסם חיזק את טענותיה לשר ואמר: "אחד שלא מייצג ובוגד בעמו או בעדתו, לא יהיה נאמן לאף אחד".