ראש הממשלה, בנימין נתניהו בפגישה עם נציגי העדה הדרוזית, קובי גדעון, לע"מ

הוועדה שהקים רה"מ לדיון במחאת הדרוזים תתכנס מחר

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בישיבת הוועדה תעלה גם האפשרות של חקיקה נפרדת לנושא העדה הדרוזית. מליאת הכנסת תתכנס לדון בחוק הלאום ב-8 באוגוסט

סערת חוק הלאום: הוועדה בראשות ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה שתדון במחאת הדרוזים על חוק הלאום תתכנס מחר (שני) בפעם הראשונה. בישיבה ישתתפו גם שר התיירות יריב לוין, נציג של היועץ המשפטי לממשלה ונציגי העדה הדרוזית. פקיד ישראלי בכיר ציין כי בישיבה תעלה גם האפשרות של חקיקה נפרדת לנושא העדה הדרוזית. לדבריו, נציגי העדה הדרוזית התבקשו ע"י לשכת ראש הממשלה לבוא לישיבה גם עם הצעות שלהם לצעדים שהממשלה יכולה לעשות ושיטפלו בבעיות העדה הדרוזית.

בתוך כך, הערב נודע כי מליאת הכנסת תתכנס לדון בחוק הלאום ב-8 באוגוסט. במוצ"ש הקרובה צפויה להיערך עצרת מחאה נוספת נגד החוק השנוי במחלוקת.

בפתח ישיבת הממשלה היום התייחס נתניהו פעם נוספת לסערת "חוק הלאום": "ההתקפות על החוק מחוגי השמאל, שמגדיר את עצמו כציוני, הן אבסורדיות וחושפות את השפל אליו הידרדר השמאל". עוד הוסיף כי "השמאל הישראלי צריך לעשות חשבון נפש ולשאול את עצמו מדוע מושג יסוד בציונות הפך אצלו למלה גסה. בניגוד אליהם, אנחנו לא מתביישים בציונות". בהמשך, נפגשו נתניהו והשרים יריב לוין ואיוב קרא עם ראשי מועצות מהמגזר הדרוזי כחלק מהשיחות שמקיים רה״מ עם בני העדה בימים האחרונים. "ישנם ניסיונות בלתי פוסקים לבטל את הגדרתה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. חוקקנו את חוק הלאום כדי להבטיח שישראל תישאר מדינת הלאום של עמנו - זאת תכלית הקיום של המדינה. החוק לא גורע כהוא זה מזכויות הפרט של אף אחד, הוא נועד לעשות את האיזון המשפטי הדרוש שהגיע הזמן לעשותו על מנת להבטיח את צביונה של מדינת ישראל. אתם מתארים תחושות אמיתיות ואנחנו נדרשים לפתרון. אני אמשיך בהתייעצויות, נקים צוות בראשות ראש הסגל יואב הורוביץ ונביא בהקדם המלצות לפעולות שיחזקו את הקשרים החשובים בינינו", אמר נתניהו.

 
 
 

ראש הממשלה גם התייחס למחאה בישיבת שרי הליכוד ואמר כי "הדיונים באולפני הטלוויזיה על חוק הלאום רדודים. אל תתנצלו ואל תהיו אפולוגטיים. יש התרסה מתמדת נגד חוק הלאום - הילחמו על האמת". בד בבד, שרת התרבות והספורט, מירי רגב, פנתה לעדה הדרוזית וטענה כי השמאל טומן לה פח. "אחיי ואחיותיי בני ובנות העדה הדרוזית, דווקא אתם שמגלים נאמנות עמוקה לאורך שנים, לא צריכים ליפול לפח שהשמאל הרדיקלי טומן לכם בימים האחרונים". לטענתה של השרה, "החוק הזה לא מפלה אתכם, הייתם ותהיו אזרחים שווים במדינת העם היהודי, שכמו שאתם יודעים מכבדת מאוד את אזרחיה ובפרט את המיעוט הדרוזי הנאמן לה. החוק הזה לא פוגע בזכויות האזרחיות שלכם או של כל אחד אחר", כתבה בפייסבוק.

"חוק יסוד הזה נועד להשלים את חוקי היסוד האחרים ולהבהיר לעצמנו, למערכת המשפט שנדמה ששכחה זאת בשנים האחרונות ולעולם כולו - כי בהיבט הלאומי אכן אין שוויון", הבהירה רגב. "ישראל הייתה ותהיה מדינה שדגלה עם מגן דוד, שבהמנונה נפש יהודי הומייה, ששפתה עברית ושבירתה המאוחדת והשלמה הינה ותישאר לעד - ירושלים". עוד הוסיפה רגב כי "מי ששותף לקמפיין המתוקשר נגד החוק, לא קרא את החוק לפרטיו או שהוא חלק מהנסיונות לערער על היותה של ישראל מדינה יהודית. הוא לא יצליח". לדבריה, "הוא רק מוכיח עד כמה היה נחוץ לחוקק את האמירה הזו כחוק יסוד של מדינתנו, מדינת ישראל".