צה"ל על כישלון היירוט בצפון: הליך קבלת ההחלטות היה נכון

בתום תחקיר, נמסר כי יופקו הלקחים מהתקרית בה מיירטי "קלע דוד" לא פגעו ברקטה ששוגרה מסוריה בשבוע שעבר. "כלל הלקחים ייושמו בפעילות מערך ההגנה האווירית"

הליך קבלת ההחלטות שבמסגרתו שוגרו שני מיירטים מסוג "קלע דוד" לעבר רקטות שנורו משטח סוריה היה נכון. כך נמסר היום (ראשון) מצה"ל, שישה ימים לאחר התקרית, ובתום תחקיר של מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין.


"בימים האחרונים בוצע תחקיר מבצעי מקיף בחיל האוויר, ממנו עולה כי תהליך קבלת ההחלטות, אל מול זיהוי האיום ובהתחשב בלוח הזמנים הקצר, היה נכון", מסר הצבא. "היבטים טכניים נוספים של האירוע אינם ניתנים לפרסום, וזאת מטעמי ביטחון מידע. כלל הלקחים שעלו בתחקיר ייושמו בפעילות מערך ההגנה האווירית".

 שיגור טיל SS-21 מסוריה
 

שיגור טיל SS-21 מסוריה( חדשות עשר)

 
 
 

מפקד הסוללה זיהה נכון שמדובר בשיגורים לעבר גבול ישראל והיה נכון מבחינתו לשגר את המיירטים לעבר הטילים הסורים. במבחן התוצאה אפשר היה לא לשגר כי הטילים נפלו בשטח סוריה.

מתחקיר האירוע שפורסם בשבוע שעבר עולה כי מערכת קלע דוד שוגרה לעבר שני טילי קרקע-קרקע SS-21 Tochka שנורו ע”י צבא סוריה ועמדו ליפול בישראל. מדובר בטיל לטווח כ-100 קילומטר עם ראש קרבי של כ-500 ק"ג ואשר נעשה בו בשימוש בדרום סוריה. עוד עולה מתחקיר צה"ל כי ההחלטה לשגר אותם הייתה נכונה.
 
הטילים שנורו מעומק סוריה היו כדקה וחצי באוויר. במערכת הביטחון סברו שהטילים עומדים לפגוע בצפון ישראל ולכן המערכות נדרכו. מתחקור ראשוני עולה כי המערכת פעלה על פי הציפיות, זיהתה את הטילים ושיגרה לעברם. נקודת הזמן שבה שוגרו היא הנקודה האחרונה שבה אם לא היו משוגרים, הטילים היו עלולים לנחות בישראל ובצה"ל הוחלט להתעלם משיקולים כלכליים בעת השיגור. הופעלו אזעקות ברמת הגולן והגליל עקב חשש מנפילת שברי טילי יירוט בשטח יישובים.

אחד משני הטילים המיירטים של "קלע דוד", ששוגרו נפל בשטח סוריה ולא פגע בטיל המטרה. מערכת ההגנה האווירית, שנודעה ליירוט טילים לטווח בינוני-ארוך, הופעלה לאחר שזוהה שיגור של טילי קרקע-קרקע שנורו במסגרת הלחימה בסוריה, והתקרבו לשטח ישראל. טיל היירוט הראשון השמיד עצמו מעל שטח ישראל.