ח"כ איתן ברושי, חדשות עשר

תלונה נוספת נגד ח"כ איתן ברושי: "תקף אותי מינית, וננזף"

במכתב ששלחה ליו"ר המחנ"צ, טענה אישה כי בסמינר שבו השתתפו השניים, הח"כ חסם אותה במעלית ונגע באיבריה האינטימיים. פרקליטו של ברושי: "מעולם לא ביצע מעשה של הטרדה"

יו"ר המחנ"צ, אבי גבאי, קיבל הערב (ראשון) מכתב מאישה שטוענת שהותקפה מינית על ידי ח"כ איתן ברושי לפני 15 שנה, כשהיו יחד בסמינר. כזכור, לפני מספר שבועות פורסם כי ח"כ ברושי נגע בישבנה של ח"כ איילת נחמיאס-ורבין.

"הייתי בפגישה רבת משתתפים שבה נכח איתן ברושי, אז הוא לא היה חבר כנסת, הוא היה ראש מועצה אזורית עמק יזרעאל", סיפרה האישה. "כשהגיעה מעלית עלינו לקומה שהיינו צריכים לישון בה. איתן לא נתן לי לצאת מהמעלית, ולמעשה תקף אותי כשאני בתוך המעלית, ולא נתן לי לצאת תוך כדי שהוא נוגע באבריי האינטימיים. אני נדחקת בתוך המעלית ומנסה להדוף אותו. הוא שאל אותי מה יש לי ולמה אני לא זורמת?".

 ח"כ איתן ברושי
 

ח"כ איתן ברושי(חדשות עשר )

 
 
 

"בעור שיניי הצלחתי, אחרי שהדפתי אותו כמה פעמים, לצאת מדלת המעלית ולברוח", אמרה. "למחרת דיווחתי לממונה שלי". כידוע, על העבירה, במידה ובוצעה, חלה התיישנות.

ברושי טען בפני חדשות עשר כי אינו זוכר שננזף על ידי הממונה על הסמינר, אך הממונה עצמו דווקא זכר. "סמכתי על כל התיאור שלה והתחושות שלה", סיפר. "מבחינתי זה היה סוג של סטייה, בלי שום קשר למה שנעשה בפועל. ההתרשמות שלי הייתה שהיא חוותה משהו קשה מאוד".

עם פרסום העדות, חברתו של ברושי למפלגה, סתיו שפיר, קראה להביא להתפטרותו: "אני קוראת לגבאי ולבני להודיע לח"כ ברושי שהסתיימה חברותו בוועדות הכנסת ולהטיל עליו סנקציות אם לא יתפטר. אפס סבלנות להטרדות ותקיפה מינית. זו הדרך היחידה". יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, מסרה לחדשות עשר: "אפס סובלנות להטרדות מיניות. אם הפרסום נכון, אין לברושי מקום ברשימתנו".

ח"כ מרב מיכאלי קראה לברושי לסיים את דרכו בכנסת:  ״זאת עדות על פגיעה מינית. ח"כ איתן ברושי שמואשם בה, צריך ללכת״.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ: ״די היה במעשה המגונה החמור שעשה ברושי בחברת כנסת כדי להביא לסילוקו מהחיים הפוליטיים, ועכשיו קיבלנו הוכחה נוספת לכך. לברושי ולעברייני מין מסוגו אין מקום בכנסת ובציבוריות. אמנם אין דרך כרגע להדיחו נגד רצונו, אך אני קוראת לו להתפטר לאלתר ולהפסיק לבייש אותנו. אעשה כל שביכולתי כדי להפסיק את כהונתו. אם יש נשים נוספות שהטריד בעבר, אני מפצירה בהן להתלונן, או לכל הפחות לפנות אלי ולספר לי על כך״.

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, וח"כ מיכל רוזין, לשעבר מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, קוראות לחבר הכנסת איתן ברושו להסיק את המסקנה הנכונה ולהתפטר מהכנסת, בעקבות חשיפת חדשות 10: "במקום לאיים בתביעת השתקה הזויה, מוטב היה כי ח"כ ברושי יכיר פומבית במעשיו ולוקח אחריות מלאה. נראה על פניו כי מדובר בהתנהגות שיטתית של הטרדות, ולא יתכן שנבחר ציבור, ימשיך בתפקידו. אנו קוראות לאיתן ברושי להתפטר מהכנסת לאלתר"

הסיפור הזה, שלטענת האישה הייתה בו נגיעה מינית מכוונת בניגוד בולט לרצונה, לא היה מגיע לידיעת גבאי לולא הפרשה שהביכה את מפלגת העבודה רק לפני שבועיים.

בעת סיור שטח שערכה לאחרונה סיעת המחנה הציוני, נגע ח"כ איתן ברושי בישבנה של ח"כ אילת נחמיאס-ורבין, והתנצל על כך. לאחר המעשה יידעו חברי כנסת מהמפלגה את היו"ר אבי גבאי באירוע, והוא ביקש מברושי להתנצל. ברושי ונחמיאס-ורבין שוחחו, ברושי התנצל והם סיכמו לשים את האירוע מאחוריה.

לפני כשבועיים התייחסה נחמיאס-ורבין לתקרית. "אתחיל מהסוף. קיבלתי את התנצלותו של חבר הכנסת ברושי - ממקום חזק, בטוחה בעצמי, של מי שיודעת בבירור שלא עשתה שום דבר רע", כתבה נחמיאס-ורבין בעמוד הפייסבוק שלה, "אני יודעת ויכולה לקבל התנצלות ובחרתי וגם עתה אחרי שהדברים דלפו, אני מקבלת את התנצלותו".

"הוא לא איש רע ומנוול ולא צריך להפוך אותו לרשע הגדול. המפכה חייבת לקבל את הממדים הנכונים ואנחנו נקבע את הממדים הנכונים. אף אישה לא תחליט בשבילי כי אני גם חלק מהמהפכה הזו. אף אחת לא תחליט בשבילי מה טוב ומה נכון ואיך הייתי צריכה להגיב. היום הזה היה יום קשה מאוד מאוד בשבילי כי האירוע עצמו לא היה קל, אבל החלטתי שאני אוספת את עצמי ועוברת הלאה.  אין פה שום משטרה פמיניסטית".

חבר הכנסת ברושי התייחס אף הוא לתקרית בסטטוס משלו. " טעיתי ואני מתנצל. במפגש רב משתתפים בעוטף עזה שנערך במוצאי שבת האחרון ישבנו במעגל צפוף, חברי הכנסת של "המחנה הציוני" יחד עם תושבים מעוטף עזה. ח"כ נחמיאס ורבין, אותה אני מכיר זמן רב, חלפה על פני. נוצרה לצערי הרב סיטואציה שלא הייתה צריכה להתרחש. בשום אופן לא התכוונתי לפגוע. לאחר שהבנתי את הטעות לקחתי עליה אחריות ובתום האירוע התנצלתי בפני איילת".

"לאחר ההתנצלות, שוחחתי על הנושא עם יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, הבהרתי לו את הטעות ודיווחתי לו על ההתנצלות. בימים האחרונים שוחחתי עם ח"כ איילת נחמיאס-ורבין ואני מודה לה שלמרות שנפגעה הסכימה לקבל את התנצלותי הכנה. לצערי, יש מי שמנצל את המקרה כדי לעשות הון פוליטי על חשבון צירוף מקרים מצער שהתקיים ללא כל כוונת זדון ופגיעה".

במערכת הפוליטית העריכו אז כי ח"כ ברושי הגיע לסוף דרכו הפוליטית ובמפלגתו יצאו נגדו. "מגנה ומוקיע כל התנהגות שיש בה הטרדה ופגיעה מינית, בכל מרחב ובכל מקום, קל וחומר כשזה אצלנו והמדובר הוא בנבחר ציבור", אמר יו"ר המפלגה אבי גבאי. "מרחב בטוח לנשים זה אינטרס של כולנו - נשים וגברים, אימהות ואבות. נילחם על זה. גם אצלנו".

"דיברתי עם ח"כ איילת נחמיאס-ורבין. למעשה המבחיל שברושי עשה לה קוראים מעשה מגונה", כתבה חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. "חמור מכך: רבים ראו, שתקו, ואף העזו לתהות "למה לא הורדת לו סטירה" (תורידו אתם, נבלות). כעת מבקרים אותה כי קיבלה את התנצלותו. קלאסיקה של האשמת הקורבן. ברושי, אני מתנערת ממך ומדומיך. עבר זמנכם. איתך, איילת".

אילן בומבך, פרקליטו של ברושי, מסר בתגובה: "תמוה הדבר שעכשיו מועלית טענה על מעשה שאירע כביכול לפני כ-15 שנה. המקרה מעולם לא התרחש, ח"כ ברושי מעולם לא ביצע שום מעשה של הטרדה. כאיש פוליטי צבר ברושי מטבע הדברים גם מתנגדים ועל כן העיתוי אינו מקרי. בכוונתנו להגיש תביעת דיבה נגד מוציאיה".