סגן ראש עיריית ירושלים, מאיר תורג'מן, חדשות עשר

תשתית ראייתית נגד סגן ראש העיר י-ם בגין שוחד והפרת אמונים

מחקירתו של מאיר תורג'מן עלה החשד כי הוא קיבל טובות הנאה בתמורה לקידום אינטרסים של אחרים. זאת, לאחר התחקיר בחדשות עשר לפיו קידם לכאורה פרויקט של חברו שלמה דרעי

מעל שנתיים לאחר פרסום תחקיר חדשות עשר, המשטרה הודיעה היום (ראשון) כי גובשה תשתית ראייתית נגד מאיר תורג'מן, סגן ראש העיר ירושלים, בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן עבירה שעניינה גניבה בידי מורשה. לפי ממצאי החקירה, תורג'מן קיבל לכאורה טובות הנאה שוות כסף בתמורה לקידום תועלתם של אחרים. 

מהמשטרה נמסר כי החקירה, שהתנהלה בלהב 433, עסקה במספר פרשיות שונות הנוגעות לאירועים שונים, ועם סיום החקירה סבורה היחידה החוקרת כי התגבשה תשתית ראייתית נגד תורג'מן, כמו גם כמה חשודים נוספים. תיק החקירה יועבר בימים הקורבים לפרקליטות לצורך עיון והחלטה.

סגן ראש עיריית ירושלים, מאיר תורג'מן
 

סגן ראש עיריית ירושלים, מאיר תורג'מן (חדשות עשר)

 

לפי תחקיר חדשות עשר, תורג'מן קידם לכאורה את בנייתן של כ-1,600 יחידות דיור לבקשת חברו, היזם שלמה דרעי, אחיו של שר הפנים אריה דרעי. כחודשיים לפני פרסום התחקיר, עלתה בוועדה המקומית בעירייה תוכנית לבניית 1,630 יחידות דיור בשכונת עין כרם, אזור יקר לבנייה בעיר. אחד מבעלי הקרקע בשטח הוא עו"ד שלמה דרעי, חבר קרוב של היו"ר החדש בוועדה, מאיר תורג'מן - חבר המועצה מטעם סיעתו של ראש העירייה ניר ברקת. לאחר עשור של התנגדות בקידום התוכנית מצד ראשי הוועדה המקומית והארגונים הירוקים, גורמים בעירייה הופתעו לגלות באותו דיון שתורג'מן מעלה את התוכנית לדיון ואף מברך עליה.

לאחר כחודש התרחש אירוע שהגביר את החשדות של גורמים בעירייה. בוועדה המקומית הועלתה תוכנית שתאפשר את המשך פתיחת מתחם הרכבת בשבת, בהתאם לרצונו של תורג'מן להשאיר את מקומות הבילוי במקום פתוחים בשבת. חבר הוועדה היחיד מסיעת ש"ס, מיכאל מלכיאלי, נאמנו של אריה דרעי עזב את הדיון לשיחת טלפון רגע לפני ההצבעה ונעלם, וכך גורם לתוכנית לעבור.

בצד השני של הקו היה שלמה דרעי, בעל האינטרס בתוכנית הנדל"ן. לפי העדויות של השניים, מלכיאלי סיפר להם שכדי לא לפגוע בקידום תוכנית הבנייה, אסור להם להפיל את אישור מתחם הרכבת. שר הפנים, אריה דרעי, הודה בקיומה של השיחה בראיון ל"כיכר השבת": "אחי שלמה אמר על פי בקשתו של תורג'מן למלכיאלי שזה הסיכום עם ניר ברקת". עם זאת, סגן ראש העירייה הכחיש בזמנו את המיוחס לו ואמר: "לא ביקשתי משלמה דרעי כלום ולא דיברתי איתו בכלל".