ספינת משט בנמל עזה השנה, חדשות עשר

חיל הים תפס ספינה מאירופה שניסתה לפרוץ את המצור על הרצועה

כלי השיט היה במעקב של כוחות צה"ל והוא מובל בשעה זו לנמל אשדוד. לא היו אירועים חריגים. "הכוחות הבהירו לספינה כי היא מפרה את הסגר"

חיל הים תפס היום (ראשון) ספינה שהפליגה מאירופה במטרה להפר את המצור על רצועת עזה. הספינה הייתה במעקב ונתפסה כשהתקרבה לרצועה. ארגון המזוהה עם המשט אמר כי על הסיפון היו 22 בני אדם וציוד רפואי. הפעילות הסתיימה ללא אירועים חריגים, ובשעה זו מובלת הספינה לנמל אשדוד.

"הכוחות הבהירו לספינה כי היא מפרה את הסגר וכי ניתן להעביר כל ציוד הומניטרי לעזה דרך נמל אשדוד", נמסר מצה"ל.

בתוך כך, הפלסטינים דיווחו כי יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, שוחח בטלפון עם שר החוץ הקטארי, מוחמד עבד אל-רחמן אאל תאני, על הסוגיה הפלסטינית. בשיחה עסקו השניים בהתפתחויות בסוגיה הפלסטינית וביוזמות השונות שמטרתן לשבור את המצור על רצועת עזה. עוד נמסר כי השיחה עסקה בפרויקטים שמטרתם למצוא פתרונות לקשיים איתם מתמודדים תושבי רצועת עזה. בד בבד, דווח כי הנייה הודה לשר החוץ הקטארי על מאמציה המתמשכים של דוחה לתמוך בעם הפלסטיני ולהקל בסבל של עזה בנוסף למאמציה למען רגיעה ומניעת מלחמה חדשה ברצועת עזה.

מוקדם יותר החודש, נעצר כלי השיט הפלסטיני "חירות 2" שיצא מרצועת עזה "במטרה לשבור את המצור הישראלי". טרם יציאת הספינה "חירות 2" הודיע הוועד הפלסטיני המארגן בחודשים האחרונים את "תהלוכות השיבה" כי בין הנוכחים על הסיפון נמצאים פלסטינים שנפצעו במהלך שלושת החודשים האחרונים בהפגנות על גדר הגבול. בהודעה הוטלה על ישראל האחריות לחיי המשתתפים, והקהילה הבינלאומית נקראה לערוב לביטחונם.

המתיחות בעזה
 

המתיחות בעזה(רויטרס )

 

לאחר יציאת המשט, מסר דובר צה"ל כי הסירה נעצרה לאחר שהפרה את הסגר הימי. לפי ההודעה, כוחות זרוע הים עצרו שמונה מפליגים, בהם חולים ונכים, ללא התנגדות משמעותית. כלי השיט נגרר לבסיס חיל הים באשדוד, וצה"ל מסר כי הוא סייע לטיפול בחולים וסיפק להם עזרה רפואית. כל העצורים יושבו לרצועה. "הסגר הימי הוא סגר ביטחוני הכרחי וחוקי שהוכר שוב ושוב על ידי העולם והאו"ם, לשמירה על ביטחון מדינת ישראל וגבולותיה הימיים, בהיותו מגן מפני טרור והברחת אמצעי לחימה", מסר דובר צה"ל.

לאחר תפיסת הסירה, מסר הוועד הפלסטיני כי היא נעצרה 12 מייל ימיים מחופי עזה. "אנחנו מזהירים את ישראל מלפגוע בנוסעים האלה שפניהם לשלום. העם שלנו היום הדגיש את הדחיפות בשבירת המצור והוא יפעל בכל הזירות: בים וביבשה. אנחנו מזהירים את הכיבוש - אם הוא לא יסיר את הסנקציות, זה יתפוצץ בפניו", לשון ההודעה. בהמשך הערב דיווחו הפלסטינים כי כוחות צה"ל שיחררו את כל הנוסעים ששהו על ספינת "חירות 2" למעט קפטן הספינה ועוזרו. הנוסעים הועברו לרצועת עזה דרך מעבר הגבול בבית חאנון.

לפני כחודשיים נעצר משט מכיוון עזה לקפריסין שיצא בעידוד ארגון חמאס, ועל הסיפון היו 17 איש שביקשו לצאת משטח הרצועה אל הים הפתוח. דובר צה"ל מסר אז כי הספינה, שנעצרה מבלי שנרשמו אירועים חריגים, נגררה על ידי כוחות חיל הים לבסיס אשדוד - שם המתינו גורמי רפואה שהציעו טיפול לאנשי המשט, שגם במקרה זה היו חלקם חולים ונכים.

"ארגון הטרור חמאס, שעומד מאחורי ניסיון הפרת הסגר הימי, מנסה להציג מצג ציני שבסופו של יום יפגע באזרחי עזה ובסיוע המוכנס לרצועה על ידי מדינת ישראל ומדינות נוספות בעולם", נמסר אז מצה"ל.

כמו כן, פרצו היום שבע שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה, לאחר שאתמול פרצו שש שריפות.