עהד תמימי, רויטרס

תמימי במסיבת עיתונאים: "אפעל למען שחרורם של אסירים אחרים"

הנערה הפלסטינית שהשתחררה מהכלא הישראלי לאחר שמונה חודשי מאסר, טענה ליחס רע בבתי הכלא הישראלים והודתה לתומכיה. "ירושלים - בירת פלסטין הנצחית"

עהד תמימי בת ה-17, הצעירה הפלסטינית מהכפר נבי סאלח שבדרום השומרון שהורשעה בתקיפת חיילים ובהסתה ברשתות החברתיות, דיברה היום (ראשון) במסיבת עיתונאים לאחר שחרורה מכלא השרון. תמימי ריצתה שמונה חודשי מאסר. 

מאוחר יותר דווח שנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, התקשר לעהד תמימי ובירך אותה על שחרורה.


"אני מודה לכל אחד שתמך בי כשהייתי בכלא", אמרה תמימי. "אני מודה לכל האנשים שארגנו קמפיינים למעני ולכל העיתונאים שנכחו היום והעבירו את קולנו לדעת הקהל. אני מייחלת לכך שהקמפיינים למען שאר האסירים יימשכו עד לשחרורם, אקח חלק בקמפיינים למען אסירים אחרים. אני מברכת את תושבי ח'אן אלאחמר ואת האיתנות שלהם", אמרה תמימי בהתייחס לכפר הבדואי ממזרח לירושלים שנגדו עומד צו הריסה. תמימי הוסיפה לברך את "תושבי רצועת עזה שממשיכים עם צעדות השיבה".

עאהד תמימי ואבו מאזן
 

עאהד תמימי ואבו מאזן (חדשות עשר )

 
 
 
 


"ירושלים הייתה ותישאר בירת פלסטין הנצחית", המשיכה תמימי. "יצאתי מהכלא והשארתי מאחורי 29 אסירות בכלא שרון וביניהן האסירה המנהלית ח'אלדה ג'ראר. המסר של האסירות שנתנו לי להעביר - לדרוש את האחדות העם ולתמוך באסירים ובאסירות למען זכויותיהם וחירותם".


"פחדתי שאפסיד בכלא שיעורים למבחני סוף התיכון אך למזלי השלמתי את הלימודים שם בעזרת האסירות הסוהרים הפריעו לי ללמוד למבחנים", סיפרה הנערה הפלסטינית. בכלא ניסו למנוע מאיתנו ללמוד אך הצלחנו לבלום ניסיונות אלו. הצלחנו להפוך את הכלא, על כל קשייו, לבית ספר".

תמימי התייחסה לתנאי האסירים בבתי הכלא. "האסירים מתמודדים עם בעיות בהיסעים ועם יחס רע, ממליצה לכל מי שמובא לחקירה להשתמש בזכות השתיקה בחקירה גם אם החוקר מאיים כי הדבר ישמש נגדו בבית המשפט", אמרה.

"חוק הלאום הוא חוק גזעני של אפרטהייד", המשיכה תמימי. "אני מודה לאמי שהייתה איתי בכל רגע. היא הייתה בכלא כאשר יש לה ילדים בחוץ וילדים בכלא אך היא יכלה להעביר את המסר שלה בקול רם. לבסוף, אני אומרת לעם הפלסטיני שיבחר את הדרך בה הוא מתנגד".


עם שחרורה מכלא השרון, בני משפחתה של הנערה המתינו לה במחסום רנתיס, לשם הייתה צפויה להיות מובאת על ידי כוחות שב"ס, לפני שתשוב לביתה. עם זאת, על פי דיווחים בכלי התקשורת הערביים, היא הועברה ברכב צבאי הישר לנבי סאלח. זאת, על פי הדיווחים, במטרה למנוע חגיגות של בני משפחתה של תמימי ושל תומכיה במחסום. 

 עאהד תמימי בבית המשפט, היום
 

עאהד תמימי בבית המשפט, היום( רויטרס)

 


יו"ר "הרשימה המשותפת", ח"כ איימן עודה, התייחס לשחרורה של תמימי בחשבון הטוויטר שלו: "המאסר הפוליטי של עהד תמימי לא שבר את רוחה ולא ישנה את העובדה שהעם הפלסטיני חי תחת כיבוש ויש להם את הזכות להגדרה עצמית ולחופש. הנחישות של עהד צריכה להדהד בישראל ובעולם כסמל לבני דורה - שנולדו לתוך המציאות הזו אבל לא נכנעים לה".

חבר הלשכה המדינית של חמאס חסאם בדראן מסר: "אנחנו גאים בהקרבות שעושה העם הפלסטיני, גברים נשים וקטינים, במאבק מול הכיבוש. מעצרן של עהד א-תמימי ואמה מהווה ראייה לפשע שישראל עושה כנגד נשים וילדות פלסטיניות. ברכות לעהד ולאמה על שחרורן וברכות לכל מי שתמך בסוגיה של עהד וחשף את פשעיה של ישראל. מאחלים שחרור לכל האסירים והאסירות".


כזכור, לפני כחודשיים דחתה ועדת השחרורים בכלא רימונים את בקשתה של תמימי לשחרור מוקדם. זאת, בין השאר, לאור חוות דעת שב"כ, שהתנגד לקיצור שליש ממאסרה בנימוק כי מדובר בעבריינית אידיאולוגית מסוכנת, שיש להשאירה בכלא מטעמי הרתעה.


מהלך הדיון אמרה תמימי: "אצא מהכלא בראש מורם. חיילים הרגו היום את בן הדוד שלי עז א דין תמימי בן ה-21 בכפר נבי סאלח". בהחלטת הוועדה נכתב כי "לא ניתן להתעלם מחוות דעת השב"כ ומחומרת העבירות המיוחסות לאסירה ובעיקר נסיבותיהן ועמדת האסירה על כך שהיא תמשיך בדרך זו, איננה מתחרטת ולכן נותרה מסוכנותה בעינה". 
 
עוד הוסיפו כי אמנם מדובר בתקופת מאסר נותרת קצרה ביותר, אבל "לאור אי הבעת החרטה, אמת המידה המרכזית, כאשר הוועדה שוקלת שחרור מוקדם של אסיר, הינה חומרת העבירות ורכיב חשוב ביותר הוא הערכת המסוכנות, תוך שיקול כי יש להגן על כוחות הביטחון, אשר עושים מלאכתם יומם ולילה וחשופים לפגיעות חוזרות ונשנות בגופם".
 
פרקליטתה של תמימי, גבי לסקי, מסרה בתגובה: "לא מפתיע שהוועדה החליטה שלא לשחרר את עהד. כשהסברתי את מציאות הכיבוש שבה חיה עהד, אמרה הוועדה שזה לא דיון פוליטי. איך שוחרר שחרור מוקדם אלאור אזריה שירה במחבל מנוטרל ומחליטים שעהד, שסטרה לחייל, תישאר בכלא?".

כחודשיים קודם לכן, דחה בית המשפט הצבאי בעופר את בקשתה של תמימי להישפט בדלתיים פתוחות, למרות היותה קטינה. הנימוק להחלטת בית המשפט הוא הגנה על תמימי בת ה-16, אך הסנגורית המייצגת אותה טענה אחרת. "מוזר שבית משפט החליט, לאחר שעהד נשלחה למעצר עד תום ההליכים ושמה כבר פורסם מכבר, שטובתה זה לנהל משפט הרחק מהעין הציבורית", אמרה אז עו"ד לסקי, "ההחלטה הזאת אמורה להגן על עהד, אך במקום זאת היא מגנה על בית המשפט".
 
נגד תמימי כאמור, הוגש כתב אישום בגין תקיפה והסתה. היא הואשמה בחמישה מקרים נוספים בהם תקפה את כוחות הביטחון, פרט למקרה שתועד. בנוסף הואשמה תמימי בהסתה בפייסבוק לביצוע פיגועים. כזכור, תמימי הודתה בעסקת טיעון בעבירת תקיפה ונדונה ל-8 חודשי מאסר. היא הפכה לסמל אצל פלסטינים רבים וראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אף קבע כי תמימי תהיה חברת כבוד במועצה הלאומית הפלסטינית, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק".