ח"כ סעד: "מבין את בהלול - אך אמשיך להיאבק נגד החוק בלעדיו"

הנציג הדרוזי במחנה הציוני התייחס להתפטרות חברו לסיעה: "קיוויתי שיישאר לצידי כדי שנילחם יחד בחוק הלאום". לדבריו, מדובר ב"חוק גזעני שדוקר בעיני ערבי ישראל"

ח"כ סאלח סעד, נציג הדרוזים במפלגת המחנה הציוני, התייחס היום (ראשון) בתוכנית "בוקר אור" להתפטרותו של חבר סיעתו, זוהיר בהלול, מהכנסת במחאה על "חוק הלאום": "אני מצר על החלטתו לעזוב את הפוליטיקה הישראלית. הוא לא הצליח לשכנע את הכנסת. יחד איתו או בלעדיו - נמשיך להיאבק". 

סעד אמר כי "בהלול הוא אדם מיוחד ועתיר זכויות בתקשורת ובפוליטיקה. אני יכול להבין אותו כיוון שלא הצליח לשכנע את הכנסת בעמדותיו הברורות, אך קיוויתי שהוא יישאר לצידי כדי שנילחם יחדיו בחוק. בניגוד אליו, אני לא מתכוון להתפטר, אלא אני רוצה להשמיע את זעקתי על דוכן הכנסת".

 
 
 

בהתייחסו לחקיקת "חוק הלאום", אמר סעד כי "לא הייתי אמור להשתתף בהצבעה כיוון ששהיתי בבית חולים, אך ידעתי שאני חייב להיות במליאה. המצפון שלי לא היה מאפשר לי לא להיות נוכח בהצבעה גורלית כזאת". עוד הוסיף כי "מעל דוכן הכנסת אמרתי לחברי הכנסת מהליכוד כי החוק הוא חבית נפץ שתתפוצץ להם מול הפנים", וכי "מדובר בחוק מיותר, גזעני ודוקר בעיניהם של חמישית מאוכלוסיית ישראל".

על המוטיבציה להעברת החוק, אמר סעד כי "חברי הקואליציה רבים ביניהם על הכבוד המפוקפק לחוקק חוק גזעני יותר כיוון שהם נלחמים על הקול הימני בבחירות הבאות. ישנם 4-5 שנעים בין נתניהו ובנט וכל אחד מהם רוצה להשיג אותם בזכות חוקים כאלה".

אלוף (במיל') עמוס גלעד התייחס אף הוא לסערת "חוק הלאום", ואמר כי "כל מי שעיניו בראשו מבין שהחוק מזיק למדינה. יש לנו מגילת עצמאות שמפרטת בצורה נהדרה כיצד צריכה המדינה להתנהל ואין שום סיבה לחוקק חוקים שמשנים את אופייה". עוד הוסיף כי "החוק גורם לסכסוכים, לשנאה ולפילוג. יש לבטלו ולחוקק חוק יסוד המבוסס על מגילת העצמאות".

 העיתונאי רפיק חלבי
 

העיתונאי רפיק חלבי (חדשות עשר)

 

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) התייחס לפרישתו בשיחה עם אילה חסון ב-103FM. "לא חיפשתי להיות גיבור, אלא את האמת, היושר והמצפון", אמר בהלול, "באותו יום שנחקק החוק נסעתי לחו"ל ושם קיבלתי את ההחלטה. הכנסת שינתה את פניה ללא היכר. הדמוקרטיה פה הופכת לאט לאט לאתנוקרטיה והערבים הופכים לאזרחים סוג ב'. הכנסת הפכה להיות חותמת גומי. צריך להילחם נגד חוק הלאום והבנתי שעדיף לי לעשות עבודת שטח מבחוץ. יש הון אנושי מצוין במפלגת העבודה, זאת אף על פי שהיו לי ויכוחים עם אבי גבאי. אין קשר בין מעמדי במפלגת העבודה לעזיבתי".

העיתונאי רפיק חלבי, בן העדה הדרוזית, הסביר אתמול בתוכנית "המטה המרכזי" את מה שלדעתו שגוי ביסודו של החוק השנוי במחלוקת. "אני לא אזרח אחר במדינה שלי, זאת המדינה שלי", אמר חלבי. "איך אתם מסתכלים בעיניים של אחרים? לאן אתם מובילים את החרפה הזאת? אין מדינה בעולם שיש בה חוק יסוד או חוקה שאין בה שיוויון, חוץ מאשר מדינת ישראל. זאת תפיסה גזענית, הזויה ובלתי נסבלת. אני צריך לבקש שיוויון?"
 

על דברים אלו הוסיף בהמשך חלבי כי הדבר שהכי פגע בו בימים האחרונים הוא ההצעה לתקן את החוק או לתת לדרוזים הטבות. "אנחנו לא רוצים הטבות", הוסיף. "אנחנו רוצים את האזרחות שלנו עד הסוף".