ארדואן משיב אש: "ארה"ב תאבד שותפה חזקה אם תמשיך בגישה זו"

נשיא טורקיה הגיב על איומי טראמפ בעקבות מעצרו של הכומר האמריקני: "לא נרתע מסנקציות, ברונסון לא ישוחרר". "ביקשנו מארה"ב סיוע בשחרור טורקים הכלואים בישראל"

משבר ארה"ב-טורקיהנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הגיב הלילה (ראשון) על איומי הנשיא טראמפ, בעקבות מעצרו של הכומר האמריקני אנדרו ברונסון החשוד שהשתתף בניסיון ההפיכה הצבאי נגד הממשל הטורקי. כך דווח בכלי תקשורת מקומיים בטורקיה.

"איננו נרתעים מסנקציות", אמר ארדואן, "נעמוד על רגלינו האחוריות - לא נעשה עסקה עם ארצות הברית בנוגע לשחרור הכומר אנדרו ברונסון". עוד אמר נשיא טורקיה, כי לדעתו מדובר ב"מלחמה פסיכולוגית". "לארצות הברית אסור לשכוח כי היא תאבד שותפה חזקה וכנה – אם תמשיך בגישה הזו", הוסיף ארדואן.

נוסף על כך, התייחס ארדואן באופן ספציפי לסוג הסנקציות שארה"ב עלולה להטיל על מדינתו. "אם האמריקנים יסרבו לספק לנו מטוסי F-35, נבקש בוררות בינלאומית, יש אפשרויות נוספות", אמר ארודאן. כמו כן, חשף הנשיא הטורקי כי ביקש מהאמריקנים סיוע בשחרור אזרחים טורקים הכלואים בישראל.

 
 
רג'פ טאיפ ארדואן
 

רג'פ טאיפ ארדואן (רויטרס)

 

כזכור, טראמפ איים ביום חמישי ב"סנקציות משמעותיות" על טורקיה. זאת, אם המדינה לא תשחרר את הכומר האמריקני שנעצר בחשד שלקח חלק בהפיכה הצבאית נגד הממשל בשנת 2016. ארדואן הגיב לדברים בפתח פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואמר: "הסולידריות שלנו עם רוסיה מעוררת קנאה אצל כמה אנשים". שר החוץ הטורקי מסר בתגובה כי "אנחנו לא נסבול איומים", ודוברו של ארדואן אמר כי הממשל האמריקני לא ישיג את מבוקשו באיומים.

ביום שישי, דיווח ה"וושינגטון פוסט" כי טראמפ ביקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחת טלפון שנערכה ב-14 ביולי לשחרר אזרחית טורקייה שהייתה עצורה בישראל בחשד לקשרים עם חמאס כחלק מעסקה לשחרור הכומר האמריקני.

לפי הדיווח, יממה אחרי השיחה בין טראמפ לנתניהו האזרחית הטורקייה שוחררה וגורשה לטורקיה. מנגד הכומר האמריקני לא שוחרר אלא רק הועבר למעצר בית. המהלך הטורקי והתמוטטות העסקה גרמו לזעם רב בבית הלבן שמאיים כעת בהטלת סנקציות על טורקיה. פקיד ישראלי בכיר אישר לחדשות עשר את הפרטים. בסוכנות הידיעות "רויטרס" ציטטו פקיד טורקי בכיר שהכחיש את הדיווחים בנושא וטען כי הם "לחלוטין חסרי יסוד".

הכומר, אנדרו ברונסון, נמצא במעצר כבר 21 חודשים באשמת טרור. אתמול בית המשפט הטורקי אישר להעבירו למעצר בית, ובמקביל ממשל טראמפ העצים את מסע הלחצים שלו במטרה להביא את שחרורו. "ארצות הברית תטיל סנקציות משמעותיות על טורקיה עקב מעצרו הממושך של הכומר אנדרו ברונסון, נוצרי, איש משפחה מעולה ובן אדם נפלא", כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו, "הוא סובל מאוד, איש האמונה החף מפשע הזה צריך להשתחרר מיד".

מייק פנס, סגנו של טראמפ, שלח מסר דומה לנשיא הטורקי: "לנשיא ארדואן ולממשלת טורקיה, יש לי מסר בשם נשיא ארה"ב: שחררו את הכומר ברונסון עכשיו, או תיהיו מוכנים להתמודד עם ההשלכות". פנס פנה לבתו של ברונסון ואמר: "אני מבטיח לכם, כפי שאמרתי לאביכם אתמול, הנשיא טראמפ ואני נמשיך להילחם על שחרורו המלא עד שיחזור למשפחתו ולארה"ב".