ח"כ בהלול לאחר התפטרותו: "חוק הלאום - בגידה בציבור הערבי"

זמן קצר לאחר שהודיע כי לא ישוב לכנסת, אמר חבר הכנסת מהמחנה הציוני לחדשות עשר כי החוק השנוי במחלוקת הוא "חוק שמדרג אזרחים על פי הסוג האתני שלהם"

סערת חוק הלאום: חבר הכנסת זוהיר בהלול (המחנה הציוני) שהודיע אמש (שבת) כי יתפטר מהכנסת במחאה על אישור חוק הלאום, הסביר לחדשות עשר את החלטתו. "מדובר בחוק הדרתי, התרסתי שמדרג את האזרחים על פי הסוג האתני שלהם ואנחנו כבר מדורגים באופן יצוק במיליון טון בתוך האדמה כאזרחים סוג ב' על פי ההגדרות ועל פי חוק היסוד הנתעב הזה", אמר בהלול.

חבר הכנסת הוסיף כי לגישתו, החוק "סותר משמעותית את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו שנחקק ב-1992" וכי "מדובר בבגידה בציבור הערבי". בהלול הסביר כי שלושה דברים הפריעו לו בחוק: היעדר המילה "שוויון", "הדרתה של שפה הערבית ממעמדה הרשמי" ו"הפיכת המדינה למדינה אתנית על טהרת האתניות היהודית".

כשנשאל מדוע הוא מתפטר ולא נשאר בכנסת להילחם נגד החוק, השיב ח"כ בהלול: "אני מביע מחאה על תפקוד הכנסת שהפכה להיות אחוזה מעין-פרטית של בנימין נתניהו וחבר מרעיו. הם מעבירים כמעט כל חוק שהם רוצים. מה זה כמעט, כל החוקים. הם גם מדירים חוקים שהאופוזיציה מגישה ובמקום שהכנסת תהיה רגולטורית על עבודת הממשלה, בנימין נתניהו הצליח בחוכמתו כי רבה היא להכפיף את הכנסת לגחמותיו". לבסוף, סיכם חבר הכנסת: "המדינה הפכה להיות, מבלי שתרגישו, מדינה לא דמוקרטית ולא מדינה דמוקרטית. במו ידיכם הפכתם את המדינה שהייתה בשורה לגויים למכת מוות".

ממפלגת העבודה נמסר לאחר הודעת בהלול: "מצטערים לשמוע על בחירתו של ח״כ זוהיר בהלול. חוק הלאום הוא בעיטה בראש של למעלה מחמישית מאוכלוסיית ישראל, שהיא מדינה יהודית איתו או בלעדיו. כשנחזור לשלטון נתקן גם את החוק הזה, ונוסיף את מה שאמור להיות ברור מאליו, את המילה 'שוויון'".

 
 
 
 חבר הכנסת זוהיר בהלול
 

חבר הכנסת זוהיר בהלול(חדשות עשר )

 

זוהיר בהלול הצטרף למפלגת העבודה בחודש דצמבר 2014 לקראת הבחירות לכנסת העשרים. בבחירות המקדימות הוצב במקום ה-17 ברשימת המחנה הציוני לכנסת. הבא בתור ברשימת המחנה הציוני לכנסת הוא חבר הכנסת לשעבר משה מזרחי.

במקביל, מאות סופרים, משוררים, מחזאים, תסריטאים ואנשי ספרות יצאו אמש בקריאה לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, לביטול חוק הלאום והתיקון המפלה את קהילת הלהט"ב בחוק לנשיאת עוברים. "חוק הלאום, לפיו מדינת ישראל היא מדינת הלאום של היהודים בלבד, מתיר באופן מפורש אפליה גזעית ודתית, מבטל את הערבית כשפה רשמית לצד העברית, אינו מזכיר דמוקרטיה כיסוד המשטר ואינו מזכיר שוויון כערך יסוד. ככזה, חוק הלאום מנוגד להגדרתה של המדינה כמדינה דמוקרטית, וסותר את מגילת העצמאות שעל בסיסה הוקמה המדינה. שני דברים שאין לאף כנסת זכות לעשות. כן קיבלה הכנסת את התיקון לחוק לנשיאת עוברים, תוך שהיא מדירה ממנו זוגות ויחידים חד-מיניים. שני חוקים אלה מדירים מן החברה הישראלית את הערבים, הנוצרים והמוסלמים, הדרוזים, הצ'רקסים והבדואים, ופוגעים בזכות להורות של בני קהילת הלהט"ב. הם מצטרפים לשורה ארוכה של צעדים, שנקטה ממשלת ישראל בראשותך, ופגעו במגזרים נוספים של החברה הישראלית, ובהם היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית, החולים והקשישים, ניצולי השואה והנכים, הנשים החד-הוריות, עולי אתיופיה, ועוד", נכתב בגילוי הדעת עליו חתמו, בין היתר א.ב. יהושע, עמוס עוז, צרויה שלו ואתגר קרת.