חבר הכנסת זוהיר בהלול, חדשות עשר

במחאה על חוק הלאום: ח"כ זוהיר בהלול התפטר מהכנסת

חבר הכנסת מהמחנה הציוני הודיע על החלטתו בשידור חי בשיחה עם רינה מצליח. "לכנסת ישראל - אני לא חוזר". מאות אנשי רוח חתמו על עצומה נגד החוק השנוי במחלוקת

  • פורסם ב:
  • 28/07/2018 19:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/07/2018 20:04
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

סערת חוק הלאום: חבר הכנסת זוהיר בהלול (המחנה הציוני) הודיע הערב (שבת) בזמן ריאיון בתוכנית "פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח כי החליט להתפטר מתפקידו במחאה על אישור החוק השנוי במחלוקת.

"חוק הלאום גורם לכך שאני מתפטר מהכנסת. בתום הפגרה, ההתפטרות תיכנס לתוקף. לכנסת ישראל אני לא חוזר", הצהיר ח"כ בהלול שהוסיף כי הוא לא מעוניין "לתת לגיטימציה לכנסת הדרתית, התרסתית, גזענית, קיצונית". עוד אמר ח"כ בהלול כי "הכנסת ה-20 הפכה להיות כנסת נגד המיעוט הערבי ונגד תוואי הדמוקרטיה במדינת ישראל. אני לא יכול לשבת על הגדר ולצפות במתרחש. אצטרך לתת תשובות נוקבות לנכד שלי בעוד הרבה שנים כשישאל אותי האם הייתי בכנסת כשחוקק החוק".

ראשת האופוזיציה הנכנסת, חברת הכנסת ציפי לבני, הגיבה להודעת ח"כ בהלול: "מצרה על הודעתו של זוהיר בהלול במיוחד בימים בהם עריצות הרוב ולאומנות קיצונית פוגעות בקהלים ומיעוטים בחברה. זה הזמן לשלב כוחות של כל המאמינים במדינת ישראל שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית עם שיוויון לכל". בהמשך כתבה ח"כ לבני בטוויטר: "הודעתו של זוהיר בהלול מבטאת תחושה קשה של המיעוט הערבי בישראל מול עריצות הרוב ולאומנות קיצונית. חייבים לשלב כוחות למאבק למען מדינת ישראל שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית. קוראת לאנשים טובים להצטרף ולעצור את הסחף כי יש ישראל אחרת!".

חברו למפלגה של בהלול, חבר הכנסת נחמן שי, כתב בטוויטר: "מצר מאד על התפטרותו של זוהיר בהלול מהכנסת. מבחנה של הדמוקרטיה הוא בין היתר ביכולתה להכיל את המיעוט, את האחר ואת השונה. נכשלנו במבחן הזה".

יו"ר מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג, התייחסה אף היא להתפטרות: "ההתפטרות היא עוד עדות לקרע הנורא שיצרה ממשלת ישראל בין אזרחיה היהודים והערבים ובעלבון שבחוק הלאום המיותר הזה. ראינו כיצד אפילו אבי גבאי ומפלגת העבודה גרמו לו להרגיש לא רצוי ואני קוראת לבהלול להצטרף אלינו ולהיאבק יחד איתנו כנגד הכוחות החשוכים".

ממפלגת העבודה נמסר: "מצטערים לשמוע על בחירתו של ח״כ זוהיר בהלול. חוק הלאום הוא בעיטה בראש של למעלה מחמישית מאוכלוסיית ישראל, שהיא מדינה יהודית איתו או בלעדיו. כשנחזור לשלטון נתקן גם את החוק הזה, ונוסיף את מה שאמור להיות ברור מאליו, את המילה 'שוויון'".

זוהיר בהלול הצטרף למפלגת העבודה בחודש דצמבר 2014 לקראת הבחירות לכנסת העשרים. בבחירות המקדימות הוצב במקום ה-17 ברשימת המחנה הציוני לכנסת. הבא בתור ברשימת המחנה הציוני לכנסת הוא חבר הכנסת לשעבר משה מזרחי.

במקביל, מאות סופרים, משוררים, מחזאים, תסריטאים ואנשי ספרות יצאו הערב בקריאה לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, לביטול חוק הלאום והתיקון המפלה את קהילת הלהט"ב בחוק לנשיאת עוברים. "חוק הלאום, לפיו מדינת ישראל היא מדינת הלאום של היהודים בלבד, מתיר באופן מפורש אפליה גזעית ודתית, מבטל את הערבית כשפה רשמית לצד העברית, אינו מזכיר דמוקרטיה כיסוד המשטר ואינו מזכיר שוויון כערך יסוד. ככזה, חוק הלאום מנוגד להגדרתה של המדינה כמדינה דמוקרטית, וסותר את מגילת העצמאות שעל בסיסה הוקמה המדינה. שני דברים שאין לאף כנסת זכות לעשות. כן קיבלה הכנסת את התיקון לחוק לנשיאת עוברים, תוך שהיא מדירה ממנו זוגות ויחידים חד-מיניים. שני חוקים אלה מדירים מן החברה הישראלית את הערבים, הנוצרים והמוסלמים, הדרוזים, הצ'רקסים והבדואים, ופוגעים בזכות להורות של בני קהילת הלהט"ב. הם מצטרפים לשורה ארוכה של צעדים, שנקטה ממשלת ישראל בראשותך, ופגעו במגזרים נוספים של החברה הישראלית, ובהם היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית, החולים והקשישים, ניצולי השואה והנכים, הנשים החד-הוריות, עולי אתיופיה, ועוד", נכתב בגילוי הדעת עליו חתמו, בין היתר א.ב. יהושע, עמוס עוז, צרויה שלו ואתגר קרת.