"ארה"ב בוחנת פעולה צבאית נגד איראן אם תחסום מסחר הנפט במפרץ"

לאחר שהחות'ים בתימן תקפו בים מכליות דלק של סעודיה, רשת CNN דיווחה כי ממשל טראמפ עשוי להפעיל את בעלות בריתו באזור בכדי לשמור על נתיבים ימיים פתוחים במזרח התיכון

ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בוחן את האפשרות לפעול צבאית נגד איראן בכדי לשמור על נתיבי מסחר ימיים פתוחים במזרח התיכון, לאחר שהחות'ים בתימן, הנתמכים על ידי טהרן, תקפו מכליות נפט של סעודיה ביום רביעי. כך דיווחה הלילה (שבת) רשת CNN מפי שני בכירי ממשל.

הבכירים הדגישו כי אם אכן תינקט פעולה צבאית, יעשו זאת בעלות בריתה באזור, כמו סעודיה, ולא הצבא האמריקני. אמנם ארה"ב מסייעת לסעודיה מבחינה צבאית במלחמתה נגד החות'ים זה זמן מה, אך הבכירים הדגישו כי פעולה ארוכת טווח תדרוש את מעורבותן של מדינות אחרות.

 החות'ים בתימן
 

החות'ים בתימן(רויטרס )

 
 
 

הגנרל ג'וזף ווטל, מפקד פיקוד המרכז והאחראי על ניהול פעילותו של צבא ארה"ב במזרח התיכון, הגיע לאזור השבוע, נפגש עם מקביליו ודן עמם בנושאים ביטחוניים. דובר מטעמו מסר כי הפגישה תוכננה מראש ולא ברור אם דובר בה על פעולה צבאית כלשהי.

הדיווח ברשת CNN מגיע לאחר שבוע בו גורמים בארה"ב ובאיראן שיגרו איומים אלה לאלה. מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, פנה ביום חמישי לנשיא טראמפ בטלוויזיה האיראנית בשפה הערבית, ואמר כי "אנחנו אומת שהידים - נחכה לך".

בדבריו, סולימאני התייחס להתבטאותו החריפה של טראמפ כלפי נשיא איראן, חסן רוחאני. "תאיים עליי, לא על נשיא איראן", אמר. "חובתי היא להגיב לאיומי טראמפ כלפי איראן". עוד הוסיף מפקד הכוח האיראני בסוריה כי "הים האדום אינו עוד בטוח, לאור הנוכחות האמריקנית". "אתה תפתח במלחמה אבל אנחנו נהיה אלה שנכפה את סופה. אתה יודע שהמלחמה הזו תהרוס את כל רכושך. אנחנו קרובים אליך ונמצאים במקומות שאתה לא יכול לדמיין. בוא, אנחנו מוכנים. אתה מאיים עלינו, אוהבי המוות?", אמר.

 מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני
 

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני( חדשות עשר)

 

זמן קצר לאחר מכן, שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כתב בטוויטר: "לאיראן יש מוניטין של אי סובלנות דתית אזורית. בחודש שעבר נתלה סופי לאחר שעבר עינויים. בני דתות נוספים חיים בפחד שתפילתם הבאה תהיה האחרונה".

ביום רביעי הודיע דובר משרד החוץ האיראני כי "איראן לעולם לא תיקח חלק במו"מ חד צדדי עם ארה"ב תחת איום". קודם לכן ציטט ערוץ "אל-מיאדין" את דברי חוסאם א-דין אשנא, יועצו של הנשיא האיראני, שאמר: "איראן לא מהווה איום על העם האמריקני. האיום הגדול ביותר שלה הוא הנשיא שלה. מי שמוכר שקרים ומתנהג בבריונות לא מסכן רק את העם האמריקני אלא גם את הציבור הבינלאומי". עלי לאריג'יני, יו"ר מועצת השורא, הוסיף: "טראמפ הוא נוכל ומשוחת, כולם יודעים זאת בזירה הבינלאומית". רשת "אל-גז'ירה" ציטטה את מוחמד באקרי, הרמטכ"ל האיראני, כאומר: "כל החלטה אמריקנית לפגוע באיראן תיענה בתגובה כואבת, הן מבחינה אזורית והן מבחינה בינלאומית".

כאמור, ביום שני טראמפ פנה בטוויטר לנשיא איראן, חסן רוחאני, באיום לפיו עליו להפסיק לאיים על ארה"ב, או שהוא יישא בהשלכות. זאת, בתגובה לאמירת רוחאני לפיה מלחמה של האמריקנים נגד מדינתו תהיה "אם כל המלחמות".

"אף פעם אל תאיים שוב על ארה"ב או שתסבול מהשלכות שמעטים בהיסטוריה סבלו מהן בעבר", כתב טראמפ. "איננו עוד מדינה שתסבול את מילותיך המטורפות של אלימות ומוות, היזהר!". בכיר במשמרות המהפכה אמר בעקבות דברי טראמפ כי מדובר ב"לוחמה פסיכולוגית" וכי נשיא ארה"ב "לא יעז" לנקוט בפעולה צבאית נגד איראן. חבר פרלמנט איראני הוסיף כי למרות הרטוריקה, הוא אינו מאמין שהמצב בין ארה"ב ואיראן יתדרדר לעימות צבאי. בתוך כך, פומפאו תקף את מנהיגי איראן וטען כי הם חיים בעושר מופלג ובסביבה מושחתת. "השלטון במדינה מזכיר יותר מאפיה מאשר ממשלה", אמר פומפאו בקליפורניה, מול קהל שהיה ברובו אמריקני ממוצא איראני.

 שר החוץ האמריקני פומפאו. ארכיון
 

שר החוץ האמריקני פומפאו בשדה התעופה טוקיו, לאחר ביקורו בקוריאה הצפונית( רויטרס)

 

שר החוץ האמריקני התייחס גם למחאות בתוך איראן נגד משטר האייתוללות ואמר כי על העם האיראני לקבוע את הכיוון אליו הולכת מדינתם. "וושינגטון תתמוך במאבק המתמשך של העם האיראני להשמיע את קולו, מאבק שזוכה להתעלמות מצד המשטר".

פומפאו הוסיף כי הממשל האמריקני השיק ערוץ בשפה הפרסית, שיפעל 24 שעות, שבעה ימים בשבוע, ומטרתו תהיה לשדר תכנים לאזרחי איראן, כמו גם לאיראנים ברחבי העולם - בטלוויזיה, ברדיו וברשתות החברתיות. "דברי פומפאו היו התערבות ברורה בעניינים פנימיים של איראן. מדיניות כזו ללא ספק תאחד את האיראנים שיגברו על מזימות נגד מדינתם", אמר הבוקר דובר משרד החוץ האיראני. זמן קצר לאחר מכן, כתב פומפאו בטוויטר: "במשך ארבעים שנים, העם האיראני שמע מממשלתו כי ארצות הברית היא השטן הגדול. אנחנו לא מאמינים שהם מעוניינים לשמוע את הפייק ניוז האלה עוד".