"בגדתי במקרון, אך הסיפור נופח": מאבטח הנשיא מספר על התקיפה

ראש מערך האבטחה הנשיאותי סיפר בטלוויזיה הצרפתית על המעצר האלים של מפגין בו תועד. על אף שהודה כי טעה, סייג את דבריו. "באותו רגע חשבתי אותם לעבריינים"

אלכסנדר בנאלה, ראש מערך האבטחה של נשיא צרפת, עמנואל מקרון, התייחס אתמול (שישי) בריאיון לטלוויזיה הצרפתית, לתיעוד התקיפה שביצע נגד אזרח, במהלך הפגנות ה-1 במאי במדינה. "אני מרגיש שעשיתי טעות חמורה, עוול גדול", אמר בתחילת הריאיון. "זה לא תפקידו של מי שעובד עם הנשיא לחשוף אותו לסערה תקשורתית ופוליטית שכזו, מדובר בסוג של בגידה".
 

למרות הבעת החרטה, איש האבטחה תלה את התרחשות הסיטואציה בהתנהגות המפגינים. "נאלצתי להתמודד עם אנשים מאוד בעייתיים", הוא הוסיף. "הם לא היו מפגינים נחמדים כפי שהוצג בתקשורת. האנשים האלו ביצעו עבירות כלפי שוטרים והגבתי באופן שבו היה נוהג כל אזרח שהיה רוצה לעזור לשוטרים לעצור את מי שבאותו רגע חשבתי לעבריינים".

 
 
   ראש מערך האבטחה של הנשיא מקרון מכה מפגין
 

ראש מערך האבטחה של הנשיא מקרון מכה מפגין( חדשות עשר)

 


ביקורת רבה נשמעה על עצם הימצאותו של בנאלה במקום, בלי כל קשר לנשיא הצרפתי, וגם על כך שהסתובב עם לבוש משטרתי בניגוד לחוק. "הוזמנתי בתור משקיף כדי לראות איך הפגנה מתנהלת ואיך שירות הביטחון מתנהל בפועל", הסביר. "לא הגעתי לשם סתם כך, הוזמנתי על ידי ראש אגף התנועה והסדר הציבורי של המשטרה. את סרט היד המשטרתי שלבשתי קיבלתי על ידי שוטר שאמר לי שאני צריך להיות מזוהה ושמודבר בצעד שעושים גם עם שופטים, עיתונאים או חוקרים שמגיעים כמשקיפים לאירועים, לא ידעתי שזה אסור".
 

כשנשאל בנאללה אם הוא חושב שהוא הקורבן, השיב בחיוב. "ניתן לראות את הטירוף שנגרם מההתרחשות הרגילה הזאת. זה עניין חוקי, רגיל ובנאלי שהיה צריך להיות לכל היותר סיפור של קיץ ולא עניין מדיני. הסיפור הפך למקור למגוון פנטזיות, נגררתי לסערה תקשורתית והרבה דברים טיפשיים נאמרו כלפיי והפכו לניסיון פגיעה בנשיא מקרון".
 

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, התייחס ביום שלישי האחרון, לראשונה, לתיעוד בו נראה המאבטח שלו נוהג באלימות, ואמר כי הוא לוקח אחריות. "אני נושא באחריות לבדי, הם יכולים 'לבוא ולתפוס אותי', אני עונה רק לעם הצרפתי", צוטט מקרון אומר את הדברים בפגישה עם חברי פרלמנט. "אף אחד בסביבתי לא מעל החוק. סמכתי על ראש מערך האבטחה ואני האחראי לתקרית בה הוא נהג באלימות כלפי מפגין ועיתונאי".
 

כאמור, בצרפת פורסמו צילומים בהם נראה אלכסנדר בנאלה, ראש מערך האבטחה של מקרון, מפגין אלימות כלפי מפגין ועיתונאי. בנאלה היה במעצר במהלך סוף השבוע האחרון וחתונתו נדחתה בעקבות המעצר. גם שלושה שוטרים וחבר מפלגת השלטון, שהיו על פי החשד מעורבים באותו אירוע, עוכבו לחקירה. האירוע העלה הרבה שאלות, בהן מדוע בנאלה לבש מדים של המשטרה, זאת אף על פי שאסור לו. נוסף על כך, התיעודים הועברו לבנאלה לפני פרסומם על ידי שוטרים, דבר פסול לכשעצמו.