שלוש חזיתות: השבוע האלים ברצועת עזה, בגבול הסורי – ובגדה

למרות הפסקת האש בדרום, ירי הצלפים והמתיחות בגבול נמשכת. אל המשוואה העדינה, לפיה אף צד לא מעוניין בלחימה - לא בעזה ולא בחזית הצפונית - נוספו גם האירועים בהר הבית

  • פורסם ב:
  • 27/07/2018 23:25
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/07/2018 00:02
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

שלוש חזיתות: השבוע האחרון נתן תזכורת למתיחות ולנפיצות בגבולותיה של ישראל, כשהטמפרטורות עלו בשלוש חזיתות, ולכל זה גם התווספו המהומות שאירעו אתמול (שישי) בהר הבית, המהווה את נקודת האפס של כל הסיפור. זאת, בעוד מערכת הביטחון פועלת לתת מענה מקביל ואיכותי בכל החזיתות.

על השאלה איזו גזרה חמה יותר ניתן לומר כי בחזית הצפונית האיום הפוטנציאלי גדול יותר, נוכח ההתבססות האיראנית בסוריה ושיתוף הפעולה בין צבא אסד, חיזבאללה ו"כוח קודס" האיראני. עם זאת, אין ספק כי החזית הדרומית נפיצה הרבה יותר נוכח המתיחות בין ישראל לחמאס, שמשנת 2006, עת עלה הארגון לשלטון ברצועת עזה, עברו שני הצדדים שלושה סבבי לחימה: "עופרת יצוקה" ב-2008, "עמוד ענן" ב-2012 ו"צוק איתן" ב-2014, ומתיחות בלתי פוסקת.

 
 
 
 סמ"ר אביב לוי, שנהרג מירי צלפים בדרום רצועת עזה
 

סמ"ר אביב לוי, שנהרג מירי צלפים בדרום רצועת עזה( באדיבות המשפחה )

 

השבוע האחרון החל עם מותו של סמ"ר אביב לוי, שנפל סמוך לרצועת עזה מירי צלף פלסטיני. מותו של לוי, ההרוג הראשון מאז "צוק איתן", הצית מחדש את ההסלמה בין שני הצדדים: צה"ל, באמצעות כלי טיס וטנקים, תקף מטרות ברצועה והבהיר לחמאס כי אינו מתכוון לעצור עד שיופסק ירי הרקטות ושיגור בלוני ועפיפוני התבערה לשטחי ישראל. במאמץ דיפלומטי ובתיווך מצרי הושגה אמנם הפסקת אש בין הצדדים, אך בהדרגה במהלך השבוע שב טרור העפיפונים לקדמותו וצה"ל הגיב בתקיפות. כמו כן, ירי הצלפים הפר את הרגיעה, כשכוחות הביטחון בודקים כעת אם מדובר באותו הצלף שהרג את סמ"ר לוי.

גם אתמול נהרגו שני מפגינים פלסטינים ונפצעו כ-250 בעימותים סמוך לגדר הרצועה. היום כלל גם דיווח על ירי לעבר כוח צה"ל, ללא נפגעים, ותקיפה נגדית של צה"ל לעבר עמדת תצפית של חאמס. 

מוקדם יותר פורסם בחדשות עשר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר השבוע בשיחות סגורות עם שרים בכירים בממשלה כי בקרוב תקודם יוזמה להסדרה מדינית ברצועת עזה, בהשתתפות ישראל וגורמים בין-לאומיים כמו האו"ם ומצרים. מקור דיפלומטי בכיר שמעורה בפרטי המגעים על ההסדרה בעזה אמר לחדשות עשר כי "מצרים והאו"ם מפעילים לחץ אדיר על כל הצדדים. זו יוזמה חסרת תקדים, אבל עוד מוקדם לומר אם היא תצליח, הרבה מונח על כף המאזניים".

היוזמה של מצרים והאו"ם עשויה לכלול בין השאר שיקום תשתיות ברצועה וחזרה של הרשות הפלסטינית לעזה. מטרת המהלך היא גם להביא להפסקת אש יציבה בעזה. הרקע לרצון לקדם מהלך אזרחי בעזה הוא המשך ההידרדרות במצב ההומניטרי ברצועה. בישיבת הקבינט האחרונה נדון המצב בעזה והשרים עודכנו כי כשתיפתח שנת הלימודים הקרובה לא יהיה מי שישלם למורים, ולתלמידים לא יהיה איפה ללמוד - מה שעלול להגביר את הלחץ הפנימי בעזה ולהביא להסלמה.

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן ביקר אתמול בקיבוץ אור הנר שבעוטף עזה ושלח מסר מאיים לחמאס: "ישראל לא רוצה להיגרר למלחמה, אנחנו עושים הכל כדי למנוע מערכה רחבה, אבל הכדור נמצא בצד השני". ליברמן הבהיר: "אני ממליץ לחמאס להתנהג בחוכמה ולא להכריח אותנו לעשות את מה שאנחנו יודעים לעשות". הוא הוסיף כי הוא "מקווה שסוף השבוע יהיה שקט. אם כאן יהיה 'צבע אדום' - אז בצד השני יהיה צבע אדום חזק יותר".

ליברמן התייחס למציאות הביטחונית המורכבת בחודשים האחרונים: "המהומות שאירעו בהר הבית מוקדם יותר היום הם רק אילוסטרציה למצב הביטחוני הנפיץ איתו אנחנו מתמודדים. רק בימים האחרונים היה לנו מקבץ אירועים שהבליט זאת. אני חושב שאנחנו עושים את המקסימום כדי להתמודד עם האיומים והאתגרים. האופציה הכי טובה לכל הצדדים היא לחיות איתנו בשלום".

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור בעוטף עזה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור בעוטף עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון )

 

המשוואה בעזה, לפיה אף אחד לא רוצה להיכנס למערכה, נכונה גם לצפון. שלושה ימים רצופים של אזעקות עברו על תושבי רמת הגולן. ראשית, היו אלה טילי קרקע-קרקע, שמערכת "שרביט קסמים", "קלע דוד", נכשלה ליירט. יום לאחר מכן, היה זה מטוס קרב מאויש שיורט בידי סוללת פטריוט באזור צפת. ביום השלישי היו אלה שתי רקטות שירה דאע"ש ונפלו בתוך הכינרת, ושוב מערך ההגנה האווירית, למרות הכוננות, לא יירט אותן, במה שעלול היה לגרום לאסון כבד בלב הקיץ.

עם זאת, האירוע הקטלני ביותר בשבוע האחרון אירע שלשום בהתנחלות אדם, כשמחבל פלסטיני בן 17 נכנס ליישוב, דקר למוות את יותם עובדיה ופצע שניים נוספים. בשעות הלילה צה"ל נכנס לכפר כובאר כדי להעביר מסר למשפחתו של המחבל. על פי גורם ביטחוני, כפרים שידאגו למנוע טרור ייהנו מרווחת חיים, ואילו כפרים שלא יעשו זאת, כמו כובאר, ישלמו מחיר יקר. לכן, החליטו להטיל כתר על הכפר, נשללו היתרים לכל בני משפחתו והם לא יוכלו להיכנס לישראל ולעבוד בה.

כמו כן, גורמי הביטחון לא קושרים עדיין בין הפיגוע שאירע שלשום לבין רציחתם של בני משפחת סולומון בהתנחלות חלמיש לפני כשנה. אמנם שני המפגעים יצאו מאותו הכפר וככל הנראה הייתה היכרות בין השניים, אך עדיין אין חפיפה בין שני המקרים.

סוג הפיגוע שאירע שלשום דומה מאוד לפיגועים שהציבור הישראלי היה רגיל אליו בשנים 2016-2015 כחלק מ"אינתיפאדת הסכינים". הפיגוע הגיע ללא התרעה מוקדמת, למרות שהשב"כ וצה"ל פיתחו אלגוריתם שיודע לנטר פוסטים בפייסבוק, שבהן מציגים מחבלים בודדים על כוונותיהם. קשה להבין מדוע הפעם האלגוריתם לא פעל, שכן המחבל פרסם פוסט עם סיסמאות המקדשות ערכים אסלאמיים. על פי החקירה, ככל הנראה אף אחד לא סייע למחבל והוא עשה זאת על דעת עצמו ולבדו.

פעילות כוחות צה"ל בהתנחלות אדם
 

פעילות כוחות צה"ל בהתנחלות אדם (דובר צה"ל)