עמק יזרעאל, חדשות עשר

"שנינו מאותו המושב": המאבק היצרי על ראשות מועצת עמק יזרעאל

אייל בצר מכהן בתפקיד כבר 12 שנים, אך כדי להיבחר מחדש יצטרך לגבור על שכנתו בנהלל, לימור רגב. מקורביו טוענים כי נפגע מהתמודדותה, אך לדבריה "הגיע הזמן לרוח חדשה"

בעוד שלושה חודשים ייערכו ברחבי ישראל הבחירות המוניציפאליות. תושבי עמק יזרעאל ישתתפו אף הם בהליך הדמוקרטי שצפוי להיות הפעם יצרי מתמיד. על תפקיד ראש המועצה מתמודדים לימור רגב מול אייל בצר, המכהן בתפקידו ב-12 השנים האחרון. השניים, שמתגוררים במושב נהלל בסמיכות אחד לשנייה, יצאו למאבק עיקש בניסיון להשיג את התפקיד וגררו אחריהם עמק שלהם שמנסה לבחור את האלטרנטיבה הנכונה עבורם.

מן הצד האחד בבחירות הקרובות יעמוד אייל בצר, נצר לשושלת דיין האגדית שדמותה מזוהה כל כך עם העמק ועם המושב הראשון שהוקם בישראל. בצר הוא נכדם של ישראל בצר ושפרה שטורמן מחלוצי העמק. בנוסף, הוא נשוי לזוהר, אחותו של המשורר והעיתונאי יהונתן גפן, ואחיינתו של שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, משה דיין. מן הצד השני ניצבת לימור רגב, בת קיבוץ, אך נשואה ליונתן, בן המושב נהלל ובנו של יוסל'ה, שמוכר משירה הידועה של נעמי שמר "אנחנו שנינו מאותו הכפר".

עופר אבירן, תושב נהלל, אמר כי "מדובר בכבוד גדול ששניים מתושבי נהלל מתמודדים על ראשות המועצה האזורית". מנגד, עופר פרח, תושב כפר יהושע, ביקר את ההתנהלות במושב נהלל: "במושבים עדיין זוכרים מה הדור הראשון עשה, וישנם אנשים שלא מדברים ביניהם בגלל מעשי הסבא והסבתא שלהם".

עמק יזרעאל
 

צילום אווירי של עמק יזרעאל (חדשות עשר)

 

מקורביו של בצר, שסירב להשתתף בכתבה, אמרו כי הוא "נפגע מאוד מהתמודדותה של רגב, כיוון שמבחינתו לקבל התנגדות ממישהי שמתגוררות מספר בתים לידו אינה נעימה ומנוגדת לערכים המשותפים המזוהים כל כך עם נהלל". מנגד, רגב טענה כי "אני חושבת שלהחליף ראש מועצה לאחר שתי קדנציות וחצי זה ראוי ומעשה דמוקרטי יפה. אני לא מתנגחת, לא מדיחה ולא לעומתית? אני עושה את המעשה המתבקש להביא רוח רעננה לעמק יזרעאל".

התושבים בעמק יזרעאל מתעניינים פחות בייחוס המשפחתי ובהיסטוריה של המתמודדים, אלא דווקא במאבק נגד הקמת שדה תעופה בשדות העמק ובאג'נדה של כל אחד מהם ביחס למאבק האזורי. מורן ינוקא, קיבוץ גבת, אמר: "האיום על אורח החיים שלנו הוא האיום הכי גדול שמרחף מעלינו. חשוב לנו שמי שרוצה להיבחר ידע שהוא חייב לקחת את הנושא הזה כסוס המוביל בבחירות ובעשייתו לאחר מכן".


מאייל בצר נמסר בתגובה: "דוגמה אישית, יושרה ושקיפות, הם הערכים אותם מביא אייל בצר כבר 12 שנה לתפקיד ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל. אייל בצר שומר על העמק במניעת הקמתו של שדה תעופה בין-לאומי, בשמירה על גבולות המועצה מפני פגיעה בשטחי השיפוט שלה ובהגנה מפני פשיעה חקלאית. אייל מוקיר, אוהב  ומעריך את גיה ויוסלה רגב ומביא את ניסיונו והישגיו לשירות תושבי העמק".