נשיא ארה"ב טראמפ לוחץ את ידו של נשיא רוסיה פוטין בפתח מסיבת העיתונאים המשותפת בהלסינקי, רויטרס

פוטין: "טראמפ הוזמן לביקור במוסקבה - כשהתנאים לכך יבשילו"

נשיא רוסיה אמר כי יש לו "רצון לקיים פגישות נוספות" עם מקבילו, וטען כי הביקורת בארה"ב על פגישתם האחרונה "קשורה למצב הפוליטי הפנימי". הוא הבהיר: "הקשר ממשיך"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר היום (שישי) כי הזמין את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לביקור במוסקבה, וטען כי טראמפ והוא מוכנים לפגישות פסגה נוספות. עם זאת, הבהיר הנשיא הרוסי כי "התנאים חייבים להיות נכונים" על מנת לקיים עוד פגישה שכזו, וציין כי השניים עשויים להיפגש בשולי ועידת G20 או אירוע בין-לאומי אחר.

דבריו של פוטין, במהלך ועידה משותפת לברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה ביוהנסבורג, מגיעים ברקע הביקורת בוושינגטון על דבריו של טראמפ לאחר פגישתו עם פוטין בהלסינקי בשבוע שעבר, והודעה של הבית הלבן על דחיית פגישה מתוכננת נוספת בין שני המנהיגים.

פוטין הבהיר כי שיחות טלפון בין הבית הלבן לקרמלין אינן מספיקות, והצדדים חייבים להיפגש על מנת לדון בסוגיות כמו הסכם הגרעין עם איראן וסכסוכים בין-לאומיים. הוא ציין גם כי יש "לרצות את האינטרסים של כל המדינות באזור - סוריה עצמה, איראן, ישראל, טורקיה ומדינות רבות נוספות". 

 
 
 

"בנוגע לפגישותינו, אני מבין היטב מה שהנשיא טראמפ אמר", הסביר פוטין, "יש לי רצון לקיים פגישות נוספות. אני מוכן לזה". לדבריו, "אנחנו מוכנים להזמין את הנשיא טראמפ למוסקבה, לחלוטין. למעשה, כבר יש לו הזמנה כזו, אמרתי לו על זה". הוא הבהיר: "אני מוכן להגיע לוושינגטון, אם התנאים הנכונים לעבודה ייווצרו, כולל התנאים בתוך שתי המדינות".

בהתייחסות לביקורת החריפה בארצות הברית על פגישת טראמפ עמו ועל הדברים שאמר הנשיא האמריקני לאחר מכן, אמר פוטין כי "למרות הקשיים, במקרה הספציפי הזה הקושי קשור למצב הפוליטי הפנימי בארצות הברית". לטענתו, "החיים ממשיכים והקשרים שלנו ממשיכים". במקביל, הבהיר שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס, כי "לא הוחלט על שום שינוי במדיניות בעקבות הפסגה בהלסינקי".

בתוך כך, הנשיא טראמפ אמר היום כי הוא לא מודע לפגישה שנערכה בשנת 2016 בין בנו, דונלד טראמפ ג'וניור, ואנשי צוות נוספים בקמפיין הבחירות של טראמפ לנשיאות, ובין גורמים רוסים שהציעו מידע בנוגע ליריבתו הדמוקרטית, הילרי קלינטון. זאת, לאחר שדווח ברשת CNN מפי עורך דינו לשעבר מייקל כהן כי הוא ידע על הפגישה מבעוד מועד.

על פי הדיווח, כהן הביע נכונות לציין זאת בפני התובע המיוחד רוברט מולר, שחוקר קשרים לכאורה בין קמפיין טראמפ לקרמלין במהלך הבחירות ב-2016. טראמפ התייחס לכך וטען כי כהן מוסר את המידע המדובר כדי "להוציא את עצמו" מאישומים אחרים נגד כהן עצמו, בעיקר בכל הנוגע להתנהלותו העסקית.