עימותים בהר הבית, חדשות עשר

מהומות בהר הבית בתום התפילה: 24 נעצרו; ארבעה שוטרים נפצעו

עם סיום התפילה, ברקע יום השנה לפרשת המגנומטרים, יודו אבנים וזיקוקים. בתגובה נורו רימוני גז לעבר המתפרעים והמשטרה פשטה על המתחם. אבו מאזן פנה לגורמים בין-לאומיים

הפרות סדר פרצו היום (שישי) בהר הבית עם סיום התפילה. מהמשטרה נמסר כי "בצעד לא ברור ולא מובן החל יידוי אבנים וזיקוקים לעבר כוחות המשטרה". שוטר אחד נפצע קל מאבן שהושלכה לפניו, ושלושה שוטרים נוספים נפצעו בנסיבות שטרם התבררו. בתגובה, נורו רימוני גז לעבר המתפרעים. בהוראת מפקד מחוז ירושלים כוחות המשטרה נכנסו פנימה אל תוך ההר ופינו את מסגד אל-אקצא. 

מדוברות המשטרה נמסר כי במהלך פיזור הנוכחים עצרו כוחות המשטרה 24 חשודים, וכי כמה חשודים התבצרו במסגד בהר הבית.

בווידאו: השוטרים פורצים למסגד "אל-אקצא" >>

לפי הפלסטינים, היום נערכו בהר הבית תהלוכות לציון יום השנה ל"ניצחון מסגד אל-אקצא" (פרשת המגנומטרים. ייתכן שתהלוכות אלה הן מה שגרם למהומות. עוד דיווחו הפלסטינים כי כוחות צה"ל חסמו במוטות ובשלשלאות את כל הכניסות למסגד אל-קיבלי שנמצא במתחם הר הבית. 

מנהל מסגד אל-אקצא, עומאר אל-כסוואני, הכריז על מחאה שתתקיים מול שערי הר הבית, עד שייפתחו מחדש. אולם זמן קצר לאחר מכן דווח בכלי התקשורת הפלסטיניים על פתיחת שערי המתחם. 

משלכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נמסר: "אנו מגנים בחריפות את ההפרות הישראליות המסוכנות והמתמשכות על הר הבית, שהאחרונה שבהם כללה התפרצות למסגד אל-קיבלי והוצאה של מתפללים ממנו בכח, ומזהירים כי התנהגות שכזו תוביל את האזור למלחמת דת". בתוך כך, אבו מאזן שוחח על הנושא עם גורמים ערבים, אזוריים ובין-לאומיים.

דובר חמאס, פאוזי ברהום, טען כי מדובר ב"טרור מדינתי מאורגן ומסוכן, שפוגע בנוכחות האסלאמית בהר הבית". הוא הוסיף: "אנחנו קוראים לאנשי העם הפלסטיני בירושלים, בגדה ובישראל להתעמת עם הכיבוש ולהתקומם בכל הכוח, כחלק מחובתם הלאומית להגן על ארצם ועל אתרי הקודש שלהם".

דובר פת"ח, אוסאמה אל-קוואסמי, הוסיף כי "הפעילות של הכיבוש בהר הבית היא פעילות מכוערת שמראה את הקיצוניות והגזענות של הכיבוש, ואת רצונו להכניס את האזור לכבשני מלחמות הדת". גם תנועת הג'יהאד האסלאמי פרסמה הודעה ברוח דומה וקראה להיאבק בפעולות הכוחות הישראליים בהר הבית.


 

יש לציין כי בכל הגזרות בזירה הפלסטינית ישנה מתיחות - גם ברצועה וגם בגדה בעקבות הפיגוע בהתנחלות אדם. ברשתות החברתיות ובמסגדים קראו לבוא ולהתעמת עם כוחות הביטחון. במקביל, נמשך המאמץ של צה"ל בגדה המערבית ותוגברו כוחות בעקבות הפיגוע. החשש הוא שהתקרית הקטלנית בהתנחלות אדם תגרום לשורת אירועים דומים.

בשנה שעברה הוצבו גלאי מתכות בכניסה להר הבית לאחר פיגוע שבו נרצחו שני לוחמי משמר הגבול. הצבת גלאי המתכות הובילה למתיחות באזור ולהפרות סדר ברחבי הגדה המערבית. כעבור כמה שבועות הקבינט המדיני-ביטחוני החליט לקבל את המלצת כל גופי הביטחון בנושא גלאי המתכות, ולהסיר אותם מההר. הפלסטינים הגדירו את ה-28 ביולי 2017 כ"יום זעם". התפילות בכל המוקדים באותו היום הסתיימו בשקט יחסי אך נרשמו הפרות סדר בקנה מידה קטן בקלקיליה, בית לחם ובאזור רמאללה.