שלב נוסף ביחסים: צ' קוריאה החזירה לארה"ב שרידי גופות חייליה

הבית הלבן הודיע כי מטוס תובלה אמריקני העביר את שרידי החיילים שנהרגו במלחמת קוריאה לבסיס חה"א בקוריאה הדרומית. דיווח: נציגים משתי הקוריאות ייפגשו ביום שלישי

הבית הלבן הודיע הלילה (שישי) כי קוריאה הצפונית השיבה לידי ארצות הברית שרידי גופות של חיילים אמריקניים שנהרגו במסגרת מלחמת קוריאה, באמצע המאה הקודמת. עוד נמסר בהודעה כי מטוס תובלה העביר את שאריות הגופות לבסיס של חיל האוויר האמריקני בדרום קוריאה. כמו כן, טקס השבת הגופות הרשמי ייערך ביום רביעי הבא. ע"פ דיווחים, סך הכל העבירה קוריאה הצפונית 55 שרידי גופות.

בתוך כך, במהלך הלילה דווח ע"י סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ" כי קוריאה הצפונית וקוריאה הדרומית יקיימו שיחות צבאיות ביום שלישי הקרוב. על פי הדיווח את השיחות יערכו גנרלים משני צידי הגבול והן יערכו באזור המפורז.

טראמפ וקים
 

שלב נוסף ביחסים: טראמפ וקים (רויטרס )

 

בתחילת השבוע הוצגו תמונות לווין שהעידו כי קוריאה הצפונית החלה בפירוק אתרי שיגור טילים בליסטיים, כצעד ראשון בנוגע להתחייבות של קים ז'ונג און בפני הנשיא טראמפ, בפסגה בין השניים בחודש שעבר. בין היתר, פורקה מסילה שבעזרתה מרכיבים את הלווין טרם העברתו לשיגור. נוסף על כך, פורק מתקן ניסוי למנועי רקטות שנועד לפיתוח מנוע הפועל על דלק נוזלי עבור טילים בליסטיים ולווינים. חלק מן התשתית של כן שיגור במתקן הוסרה, וכן מספר רב של חלקים – כולל מנוף בנייה גדול.

כזכור, לפני כשבועיים וחצי נפגש שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, עם הבכיר הצפון-קוריאני קים יונג צ'ול. לאחר הפגישה שוגרו מסרים סותרים מוושינגטון ופיונגיאנג בנוגע לשיחות. טרם עזיבתו את פיונגיאנג, אמר פומפאו כי שיחותיו עם הבכיר הצפון-קוריאני היו "פרודקטיביות" ונערכו באווירה טובה ועם "אמון". עוד אמר פומפאו כי נעשתה "התקדמות רבה" בתחומים שונים. בתוך כך, משרד החוץ האמריקני אמר כי וושינגטון ופיונגיאנג הקימו קבוצות עבודה משותפות שיעסקו בסוגיות המהותיות, בהן תיקוף המאמצים להשגת פירוז גרעיני בחצי האי הקוריאני.

מנגד, ממשרד החוץ הצפון-קוריאני נמסר כי השיחות עם פומפאו היו "מצערות" וכי השיחות פוגעות בנחישות הקוריאנית להתפרק מנשק גרעיני. במשרד החוץ של המדינה המבודדת האשימו את ארה"ב בהצבת דרישות חד-צדדיות וטענו כי הדרישה לפירוק גרעיני היא "גנגסטרית". במהלך הדיונים, עזב פומפאו את החדר על מנת לשוחח בטלפון עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ולעדכנו בתוכן השיחות.

 מתקן גרעיני בצפון קוריאה
 

מתקן גרעיני בצפון קוריאה (38 NORTH)

 

בסוף אותו שבוע, דיווחה רשת NBC מפי גורמי מודיעין כי קוריאה הצפונית הגבירה בחודשים האחרונים את העשרת האורניום המשמש לייצור נשק גרעיני. עוד עולה מהדיווח כי קוריאה הצפונית ממשיכה את פעילותה הגרעינית בכמה אתרים במדינה זאת על אף ההבנות שהושגו בפסגה בין הנשיא טראמפ לשליט קים, לפני כשבועיים. לפי הדיווח, בפיונגיאנג אף מסתירים מידע בנוגע לכמות הטילים שברשותה.

לפי גורמי המודיעין, קים אף מסתיר את המתקנים שבהם נערכת הפעילות הגרעינית וזאת על מנת לקבל הטבות נוספות במסגרת המגעים עם ארה"ב. "קוריאה הצפונית מנסה לרמות אותנו. היא ניסתה להסתיר דברים במשך זמן רב ואנו יודעים זאת", אמר אחד הגורמים. עוד דווח כי נוסף לפעילות במתקן הגרעיני ביונגביון, קוריאה הצפונית מתחזקת מתקן נוסף.