פינוי במסוק של קצין צה"ל שנפצע מירי צלפים ברצועה, חדשות עשר

שיחת הקצין שנורה לאביו: "אבא אני אוהב אותך, קיבלתי כדור"

רגעים ספורים לאחר הירי עידכן בר וקנין את הוריו בתקרית שבה נפצע. משחל שיפור במצבו, שיחזר את האירוע בשיחה עם חדשות עשר: "הרגשתי פצצה בבטן, הכל קרה מהר" • האזינו

סגן בר וקנין, מפקד המחלקה שנורה אתמול (רביעי) בבטנו על-ידי צלף פלסטיני סמוך לגדר הגבול בעזר שיחזר היום לראשונה, בפני חדשות עשר, את מה שהתרחש באירוע הקשה. רגעים לאחר האירוע, התקשר הקצין הפצוע לאביו וסיפר גם לו על שאירע.
 

"אבא", פנה הקצין בר וקנין לאביו, רגעים לאחר שנורה. בתגובה שאל האב את בנו מה קרה וזה השיב לו "אבא אני אוהב אותך, קיבלתי כדור אבא". כששמע אביו של הקצין הפצוע את הדברים, שאל את בנו "איפה אתה בר?", והוא אמר לו "אני לא יודע, אני בבית חולים".


משחל שיפור במצבו של וקנין, שיחזר הקצין הפצוע את ההתרחשויות של ליל אמש. "בערך בשעה שמונה בערב עמדתי על סוללת חול בשביל להרחיק ילדים שהתקרבו לגדר", סיפר מבית החולים. "נתתי כמה כדורים באוויר ובכדור השלישי באוויר הרגשתי שירו עלי. הרגשתי פצצה באזור הבטן, ישר התהפכתי מהסוללה אחורה. דבר ראשון שעשיתי היה לעלות בקשר תוך כדי שאני מתגלגל. 'וקנין נפצע, וקנין נפצע". האירוע קרה כל כך מהר ואני בקושי זוכר דברים. הטיפול היה בצורה מהירה וישר פוניתי".

הקלטת השיחה בין וקנין לאביו:
 


משה וקנין, אביו של החייל סיפר על הפציעה של בנו, שבמזל גדול לא נגמרה באסון. ""הכדור חדר לבטן ותודה לאל שהאיברים הפנימיים לא נפגעו, זה היה נס שחבל על הזמן", "אמר האב. "אם הכדור היה פוגע טיפה למעלה, היינו בתסריט שונה לגמרי".

"בשעות הערב הובא במסוק חייל פצוע ירי", סיפר מוקדם יותר פרופסור ג'ילברט סבג, מנהל מחלקה לכירורגית ב' בבית החולים סורוקה. "אחרי התייצבות מהירה בחדר הטראומה הוא הובא מידית לחדר ניתוח לסקירת הבטן והחזה. מצבו היה בינוני והוא הועבר לטיפול נמרץ. הבוקר מצבו השתפר ובשעות הקרובות הוא יחזור למחלקה".


כאמור, וקנין נפצע בינוני אמש מירי שבוצע על ידי צלף לעבר כוח צה"ל באזור כיסופים, סמוך לגדר המערכת. בתגובה, צה"ל תקף באמצעות טנקים שבע עמדות צבאיות של חמאס ברחבי הרצועה. הקצין פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. פרופ'  סבג מסר אתמול כי "הפצוע פונה לחדר הטראומה כשהוא סובל מפצע ירי חודר באזור הבטן ובית החזה. הוא הועבר לחדר ניתוח ומצבו מוגדר כעת בינוני". ההערכה בצה"ל היא שמטרת חמאס היא לפגוע במוצבים ובחיילים סמוך לגדר, לכן החקלאים יצאו הבוקר לעבודה בסמוך לגדר כרגיל, אבל לאחר קבלת אישורים מצה"ל. בחלק מהמקומות המאוימים יותר בגבול הרצועה, נעצרו העבודות על הקמת המכשול.
 

פינוי במסוק של קצין צה"ל שנפצע מירי צלפים ברצועה
 

פינוי במסוק של קצין צה"ל שנפצע מירי צלפים ברצועה(חדשות עשר )

 

לאחר תקיפות צה"ל, בוצעו עשרה שיגורים לעבר ישראל, אחד מהם יורט על ידי מערכת כיפת ברזל ומרביתם נורו לעבר שטחים פתוחים סמוכים לגדר המערכת. לפנות בוקר נורו שתי הרקטות האחרונות, אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל והשנייה התפוצצה בשטח פתוח בסמוך לאחד היישובים, אין נפגעים או נזק. לא יצאו הנחיות מיוחדות לתושבים.

בתגובה להסלמה הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, הודיעה הבוקר כי היא מעלה את רמת הכוננות לרמה הגבוהה ביותר, וקוראת ליתר הפלגים ברצועה לעשות זאת גם. "על האויב לדעת כי הוא ישלם את המחיר של פשעיו", נמסר.

בעקבות האירוע שבו נפצע הקצין, שר הביטחון אביגדור ליברמן זימן התייעצויות ביטחוניות והערכות מצב עם בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון בבסיס הקריה בתל אביב, והרמטכ"ל קיים הערכה ביטחונית עם אלוף פיקוד דרום וראש אמ"ן. כמו כן, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות טלפונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל איזנקוט, ראש השב"כ וראש המל"ל.

בד בבד, בכלי תקשורת פלסטיניים דווח כי ארבעה אנשים נהרגו מאש צה"ל ואנשים נוספים נפצעו. כמו כן, דווח על ירי של צה"ל שבוצע לעבר עמדה, מצפון לבית לאהיא. משרד הבריאות הפלסטיני אישר כי שלושה אנשים נהרגו ואדם נוסף נפצע קשה.