מחאת הביקיני הצליחה: החרדים הבטיחו שיפסיקו להדיר נשים במעיין

לאחר הפרסום בחדשות עשר על הפעילות שהגיעו לעין איתמר בביקיני כמחאה על התנגדות החרדים לרחצה של נשים במקום, הצדדים הגיעו להסכמה. "אישה לעולם לא תושפל שם"

"מחאת הביקיני", המאבק שפורסם בחדשות עשר על הדרת הנשים במעיין עין איתמר הסמוך לירושלים, הצליח, לאחר שהחרדים הבטיחו שייפסקו את הדרת הנשים במקום. בפוסט שהעלתה אליאנה ברבל, פעילה פמיניסטית ירושלמית שלוקחת חלק במאבק, סיפרה שנפגשה עם שרון קלימי, אחד הגורמים הבולטים מטעם החרדים, וכי הושגה הבנה ביניהם.

"גם שרון וגם אני הסברנו את הצד שלנו. הוא מצדו חשב שזה מאבק נגד הדת, שאנחנו באות כחבורה של חילוניות שלא מוכנות לאפשר לדתיים לטבול", כתבה ברבל, "הסברתי לו שאני דווקא כן מכירה בזכות שלהם, גם אם אני לא מסכימה איתם. הבהרתי שהמאבק שלנו היה נגד גילויי אלימות שחוו נשים במעיין". ברבל הסבירה כי "דין תל אביב אינו דין ירושלים", וטענה כי "עמדתי הייתה ונשארה שצריך להכיר בכך שירושלים זו עיר מעורבת וצריך להאפשר לכל הזרמים בה ליהנות ממנה. מה שאי אפשר לאפשר זה אלימות נגד נשים"

 מעיין עין איתמר, שרוקן ממים ברקע התנגדות לנוכחות נשים במקום
 

מעיין עין איתמר (חדשות עשר)

 

ברבל טענה כי "במסגרת השיחה, הסכמנו שנפסיק את המאבק המאורגן שלנו ונפסיק את ההגעה הקבוצתית בימי שישי לעין איתמר, בתנאי אחד: הוא, שרון, בתור 'האוטוריטה' במעיין, ידאג שאישה לעולם לא תושפל שם. לא בשישי ולא בשאר ימות השבוע. הוא קיבל את התנאי בהבנה ואף בשמחה". עוד הוסיפה כי "הבהרתי לו שביום שנשמע שאירועים כמו ששמענו בעבר ממשיכים לקרות – אנחנו נחזור. חובת ההוכחה היא עליו".

לדבריה של ברבל, קלימי "השתלט על מרחב ציבורי ועושה בו מה שבא לו, ואנשים הרבה יותר חזקים ממני מכירים ב'אוטוריטה' שלו על המקום". היא הוסיפה כי "בהינתן המצב הזה, זה הפתרון הטוב ביותר שיכולנו להגיע אליו".

כאמור, המאבק החל לאחר שגברים דתיים המגיעים למעיין התנגדו לרחצה של נשים ולא אפשרו להן גישה למקום. כאשר נשים היו מגיעות, הן היו נתקלות בקללות, איומים, צעקות והטרדות מיניות. כמחאה על כך, לפני כשבועיים הגיעו רוחצות למקורות המים לבושות בביקיני, ובתיעוד שפורסם ניתן לראות חרדים קוראים לעברן "שיקסע" ו"לא רוצים פריצות".