כוחות אסד מניפים את דגל סוריה באל-חמדייה הסמוכה למעבר קונייטרה, חדשות עשר

אסד חוזר לגבול: דגל סוריה הונף בסמוך למעבר קונייטרה

לפי סוכנות הידיעות רויטרס וגורמים מקומיים, לוחמי צבא המשטר הניפו את דגל הלאום בקונייטרה הישנה, בסמוך למעבר המפריד בין המדינה המשוסעת לישראל

כוחות צבא משטר אסד הניפו היום (חמישי) את דגל המדינה בסמוך למעבר קונייטרה, הנמצא בין ישראל לסוריה – כך דיווח צלם של סוכנות הידיעות רויטרס, הנמצא בשטח, כמו גם גורמים מקומיים.

לפי הדיווח, חיילי צבא אסד הניפו את הדגל בעיר קונייטרה הישנה, שאינה מיושבת וסמוכה למעבר, שמשמש בעיקר לצורכי האו"ם ולצורכי האוכלוסייה הדרוזית ברמת הגולן. בימים האחרונים כבש הצבא הסורי כפרים נוספים באזור רמת הגולן הסורית, בהם הכפר אל-חמידייה, וצפוי להשיב לידיו את כלל האזור בקרוב.

 כוחות אסד מניפים דגל סורי בקונייטרה
 

כוחות אסד מניפים דגל סורי בקונייטרה (רויטרס)

 

צבא סוריה מנהל זה שבועות מבצע להשבת דרום המדינה, ולאחר שמחוז דרעא שב לידיו הוא פועל כעת להשיב את מחוז קונייטרה, ובו בין היתר גם מובלעת של דאע"ש. רק ביום שני האחרון דווח ברשת Sky News בערבית כי פעילי ארגון ג'בהת א-נוסרה, סניף אל-קאעידה בסוריה, שרפו את מעבר הגבול בצד הסורי שבקוניטרה, לפני שפונו צפונה במסגרת השתלטותו מחדש של משטר אסד על אזורים בשליטת המורדים. המתקפה של הצבא הסורי בסיועה האווירי של רוסיה, אילצה את כוחות המורדים להתפנות לאזור אידליב, שם עדיין שולטים המורדים.

עסקת הפינוי, שגובשה באמצעות קצינים רוסים ומורדים במחוז קוניטרה בשבוע שעבר, התירה מעבר בטוח ל-2,500 המורדים המסרבים להישאר ולחיות תחת משטר אסד. הנותרים, שבחרו להישאר, קיבלו הבטחה מהרוסים שלא יאונה להם כל רע.

 דגלי סוריה במחוז קונייטרה
 

דגלי סוריה במחוז קונייטרה (רויטרס)

 כמו כן, מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, המזוהה עם האופוזיציה דיווח אתמול כי 147 בני אדם נהרגו ו-200 נוספים נפצעו בתקיפה משולבת של דאע"ש באזורים דרוזיים. ארגון הטרור ביצע פיגוע התאבדות בעיר סווידא שבשליטת צבא אסד ותקף בשלושה כפרים מצפון מזרח לעיר, כך דווח ברשת אל-מיאדין הלבנונית. הקרבות בין הצדדים נערכים לאור ניסיונותיו של הצבא הסורי להשתלט על המובלעת של דאע"ש בדרום המדינה. על פי הדיווח בכלי התקשורת במדינה, מחבל מתאבד התפוצץ סמוך לשוק המרכזי בעיר. סוכנות הידיעות הרשמית במדינה הודיעה כי הרשויות הרגו שני פעילי דאע"ש שהשתתפו בתקיפת פרברי סווידא.


בתוך כך, התקבלה הערכה לפיה שתי הרקטות שנחתו אתמול (רביעי) בשטח ישראל ככל הנראה שוגרו על ידי דאע"ש - ולא על ידי צבא אסד. על פי ההערכה, הרקטות, ששיגורן גרם להפעלת אזעקות ברמת הגולן, נחתו בכינרת מבלי שיורטו. בצה"ל בודקים מדוע מערכות ההגנה האווירית לא יירטו אותן. בתוך כך, מתחזקת ההערכה כי מדובר בזליגה, וכי הן שוגרו במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה - ולא במכוון לעבר שטח ישראל.

לאחר דיווחים על תקיפה ישראלית בתגובה, מדובר צה"ל נמסר כי צה"ל תקף בסוריה באמצעות כלי טיס את משגר הרקטות ממנו נורו קודם לכן שתי רקטות לעבר שטח ישראל, ובאמצעות ארטילריה את המרחב ממנו בוצע הירי. עוד נמסר כי "בימים האחרונים מתנהלת לחימה פנימית עצימה בסוריה בקרבת הגבול. צה"ל יפעל נגד כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה".