המתיחות בדרום: שיפור במצב הקצין שנורה בגבול הרצועה

פרופ' סבג מביה"ח סורוקה סיפר כי לאחר שנפגע בינוני, הבוקר חל שיפור במצבו של הקצין והוא צפוי להשתחרר מחדר הטראומה. "הוא אמר לי 'אבא, אני אוהב אותך, נוריתי בבטן'"

חל שיפור במצבו של סגן בר וקנין, הקצין שנפצע אתמול (חמישי) בינוני מירי צלפים פלסטינים ברצועת עזה. בשעות הקרובות הוא יצא מהחדר הטראומה.

"בשעות הערב הובא במסוק חייל פצוע ירי", סיפר פרופסור ג'ילברט סבג, מנהל מחלקה לכירורגית ב' בבית החולים סורוקה. "אחרי התייצבות מהירה בחדר הטראומה הוא הובא מידית לחדר ניתוח לסקירת הבטן והחזה. מצבו היה בינוני והוא הועבר לטיפול נמרץ. הבוקר מצבו השתפר ובשעות הקרובות הוא יחזור למחלקה".

 ירי רקטה לעבר עוטף עזה
 

ירי רקטה לעבר עוטף עזה(ביטחון שדה )

 
 
 
 

אביו של וקנין סיפר כי בנו נורה לאחר שהגיע להרחיק מפרעים על הגדר. "אחרי שקיבלנו את ההודעה הילד התקשר אליי מהמסוק ואמר 'אבא, אני אוהב אותך, קיבלתי כדור בבטן'", אמר. "עכשיו מחכים שהילד יתאושש. הוא סיפר לאחר שהתאושש מה קרה, הוא הרגיש כדור בבטן, אחרי שהגיע להרחיק ילדים מתפרעים מול הגדר. בתוך שניות מסוק הגיע ופינה אותו. הצבא דאג לנו שנגיע כמה שיותר מהר. מחכים שהילד יחזור לאיתנו ושיהיה בריא".

בווידאו: ראש עיריית דימונה, בני ביטון, וסבתו של החייל הפצוע >>

כאמור, סגן וקנין נפצע בינוני אמש מירי שבוצע על ידי צלף לעבר כוח צה"ל באזור כיסופים, סמוך לגדר המערכת. בתגובה, צה"ל תקף באמצעות טנקים שבע עמדות צבאיות של חמאס ברחבי הרצועה. הקצין פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. פרופ'  סבג מסר אתמול כי "הפצוע פונה לחדר הטראומה כשהוא סובל מפצע ירי חודר באזור הבטן ובית החזה. הוא הועבר לחדר ניתוח ומצבו מוגדר כעת בינוני". ההערכה בצה"ל היא שמטרת חמאס היא לפגוע במוצבים ובחיילים סמוך לגדר, לכן החקלאים יצאו הבוקר לעבודה בסמוך לגדר כרגיל, אבל לאחר קבלת אישורים מצה"ל. בחלק מהמקומות המאוימים יותר בגבול הרצועה, נעצרו העבודות על הקמת המכשול.

לאחר תקיפות צה"ל, בוצעו עשרה שיגורים לעבר ישראל, אחד מהם יורט על ידי מערכת כיפת ברזל ומרביתם נורו לעבר שטחים פתוחים סמוכים לגדר המערכת. לפנות בוקר נורו שתי הרקטות האחרונות, אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל והשנייה התפוצצה בשטח פתוח בסמוך לאחד היישובים, אין נפגעים או נזק. לא יצאו הנחיות מיוחדות לתושבים.

בתגובה להסלמה הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, הודיעה הבוקר כי היא מעלה את רמת הכוננות לרמה הגבוהה ביותר, וקוראת ליתר הפלגים ברצועה לעשות זאת גם. "על האויב לדעת כי הוא ישלם את המחיר של פשעיו", נמסר.

בעקבות האירוע שבו נפצע הקצין, שר הביטחון אביגדור ליברמן זימן התייעצויות ביטחוניות והערכות מצב עם בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון בבסיס הקריה בתל אביב, והרמטכ"ל קיים הערכה ביטחונית עם אלוף פיקוד דרום וראש אמ"ן. כמו כן, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות טלפונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל איזנקוט, ראש השב"כ וראש המל"ל.

בד בבד, בכלי תקשורת פלסטיניים דווח כי ארבעה אנשים נהרגו מאש צה"ל ואנשים נוספים נפצעו. כמו כן, דווח על ירי של צה"ל שבוצע לעבר עמדה, מצפון לבית לאהיא. משרד הבריאות הפלסטיני אישר כי שלושה אנשים נהרגו ואדם נוסף נפצע קשה.