רועי פלס, באדיבות המשפחה

4 שנים אחרי: חבריו של רועי פלס על הלילה בו נפל - אך לא אבד

לוחמי עורב נח"ל לא שוכחים את האירוע הקשה במבצע "צוק איתן", בו נאבקו להשיב הביתה גופתו של המפקד הנערץ. אימו: "ברגע האמת, הוא נתן את שלו - והם נתנו את שלהם"

ארבע שני בדיוק אחרי שאבק הקרבות שכח והפצעים הפיזיים הגלידו, חבריו וחייליו של סגן רועי פלס, שהיה מפקד צוות בפלוגת עורב נח"ל, סיפרו בהתרגשות על מה שאירע שם, בבית חאנון, בלילה התשיעי של מבצע "צוק איתן". הלילה בו איבדו את רועי - אך סירבו להותיר אותו מאחור. 

"היינו על גג של בית שהיו בו הרבה כוחות", סיפר אוריאל שסקין, שהיה לוחם בפלוגה, והוסיף: "פלס לא היה אמור להיות על הגג, אלו לא היו השעתיים שלו. הצעתי לו שירד, שייתן לי להתחיל, ובעוד שעתיים אעיר אותו. אבל הוא אמר 'לא. אני רוצה להיות פה'". עידו שעיה, מפקד הפלוגה, סיפר: "זה כבר אחרי כמה ימי לחימה, שבאמת לא קורה יותר מדי. היה קידוש ברקע". "מישהו זיהה תנועה חריגה, ושעיה ביקש מפלס שיוציא נ"צ של הבית החשוד", אמר שסקין, ושעיה המשיך: "אפילו לא שתי דקות, מגיע פיצוץ ופשוט הכל מתמלא עשן לבן".

 רועי פלס
 

רועי פלס (באדיבות המשפחה)

 
 
 

זמן קצר לאחר מכן פגע בבית טיל קורנט נוסף, החיילים ירדו במהרה אל תוך הבית, ובתוך ההמולה התחילה להתברר התמונה העגומה. "התחלנו לצעוק מספרי ברזל והוא לא ענה", שיחזר שסקין, והמשיך: "עליתי להגיד לשעיה שפלס עדיין על הגג, ושמעתי אותו מדווח בקשר 'יש לי הרדוף יש לי הרדוף, עף לו הראש'". סא"ל גידי אליסטם, שהיה אז סגן מפקד הגדס"ר, החל מיד בחיפושים: "אנחנו מתחילים למצוא חלקים כאלה ואחרים מרועי. מעוצמת הפגיעה של הטיל, רועי עף כמה עשרות מטרים מהבית. אני מוצא בתוך הגינה של אחד הבתים איזושהי ערימה שנראית לי כמו מעיל, וישר עולה לי החשד. נכנסנו פנימה וזיהיתי אותו, אמרתי 'זה רועי'. זה הדבר הכי חשוב שהיה לי להביא בחזרה אחורה", שיחזר.

סא"ל ברק רובין, שהיה מפקד הגדס"ר במהלך מבצע צוק איתן, סיכם את האירוע, שהיה יכול להסתיים בחייל נעדר נוסף ברצועת עזה: "אחרי שעתיים דיווחנו שרועי אצלנו, שהכל נמצא, וזהו", ומוסיף: "כשחזרתי יכולתי לגשת לאמא שלו, לחגית, להסתכל לה בעיניים ולהגיד שעשינו את הכול כדי להחזיר את רועי". הקשר האמיץ שנרקם מאז בין חגית לבין חבריו של רועי, איננו מובן מאליו, והוא אולי אף מספר את הסיפור. הם הפכו בני בית אצלה, והיא הפכה חלק בלתי נפרד מהפלוגה. "בזמן אמת, הוא נתן את שלו, והם נתנו את שלהם", הסבירה בפשטות.