השריפה בכפר מאטי שביוון, חדשות עשר

"השמיים היו שחורים": ניצולי אסון השריפה ביוון משחזרים

הזוג שחיפש את בנותיו התאומות בחדר המתים, כשלפתע זיהה אותן על מרקע הטלוויזיה, והאנשים שהצליחו לברוח מהאש המשתוללת. "אנשים לא ידעו לאן ללכת" • דיווח מיוחד מיוון

מניין ההרוגים ביוון, כתוצאה משריפת הענק שאירעה ביום שני, עלה היום (רביעי) ל-80. רבים אחרים עדיין נעדרים ולמעלה מ-150 נפצעו באסון.

שעות היום הוקדשו לחיפושים אחר הנעדרים, כאשר תושבים שניצלו חיפשו את יקיריהם בתוך מבנים שרופים – חרף הסכנה לקריסתם. חלק מן התושבים ההמומים, שיחזרו את הרגעים המפחידים.

 
 
 שריפת הענק בעיירה ממאטי שביוון
 

שריפת הענק בעיירה ממאטי שביוון (חדשות עשר)

 

"הייתה פאניקה רבה, כי כל הרחוב היה חסום במכוניות", סיפר תיאודור כריסטופוליס, שהצליח להימלט מהשריפה, "צעקות, היסטריה, הם ראו שהאש מתקרבת עם הרוח. הריח כבר היה חזק, השמיים היו שחורים". "הנזק רב ויש עבודה רבה",הוסיפה תושבת עיירה סמוכה, "צריך לעזור לאנשים בכל דרך".

יאניס ורעייתו כבר חיפשו את הילדות התאומות שלהן, בנות ה-9, בחדר המתים. אולם, לפתע הם זיהו את השתיים בטלוויזיה, על ספינות גומי - כאשר הן בחיים. מאז הם מנסים ליצור קשר עם הילדות, שלא רשומות ברשימות של כוחות ההצלה. "כולם חיפשו דרך להימלט מהשריפה", סיפר יאניס, תושב מאטי, "אנשים לא ידעו לאן ללכת. הם נשמו את כל עשן השריפה, את כל העשן".

כזכור, מצב חירום הוכרז במדינה וראש הממשלה, אלכסיס ציפראס, קיצר את ביקורו בבוסניה ושב במהירות. "זה הזמן לקום ולהיאבק", אמר ציפראס, "להיאבק כדי להציל את מה שאפשר להציל, להיאבק להבסת האש ולהיאבק על מציאת הנעדרים - כדי לא להתאבל על אדם נוסף וכדי להקל את כאבם של כל מי שהושפעו מכך".

ישראל הציעה את עזרתה וראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם ראש ממשלת יוון, והביע צער על האסון. "ישראל מתאבלת עם העם היווני על אובדן החיים, תנחומיי העמוקים למשפחות שאיבדו את יקיריהם", אמר נתניהו.

מוקדם יותר אתמול, הכריז ראש ממשלת יוון ציפראס על שלושה ימי אבל לאומיים. "היום יוון מתאבלת בזיכרון הנספים", אמר ציפארס "אבל אסור לנו לתת לאבל להכניע אותנו, כי זה הזמן להילחם, להיות מאוחדים, אמיצים ומעל לכול - להפגין סולידריות".

עדיין מוקדם לאמוד את הנזק שתגרום השריפה הנוכחית, אך התמונה שהתקבלה עד עתה מצביעה על כך שמדובר באסון הכבד ביותר שפקד את המדינה מאז שריפת הענק שפרצה בשנת 2007, וגבתה את חייהם של 60 בני אדם, במחוז פלופונסוס שבדרום המדינה.