ירי רקטה לעבר עוטף עזה, ביטחון שדה

חמאס: "מעלים הכוננות, ישראל תשלם מחיר"

הודעת הזרוע הצבאית של ארגון הטרור מגיעה לאחר העימות אמש בו צה"ל תקף 7 עמדות חמאס ברחבי הרצועה, ולפחות 3 נהרגו • עשר רקטות נורו לעבר ישראל

הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, הודיעה הבוקר (חמישי) כי היא מעלה את רמת הכוננות לרמה הגבוהה ביותר, וקוראת ליתר הפלגים ברצועה לעשות זאת גם. "על האויב לדעת כי הוא ישלם את המחיר של פשעיו", נמסר. זאת לאחר שקצין צה"ל נפצע בינוני אמש מירי שבוצע על ידי צלף לעבר כוח צה"ל באזור כיסופים, סמוך לגדר המערכת.

בתגובה, צה"ל תקף באמצעות טנקים שבע עמדות צבאיות של חמאס ברחבי הרצועה. הקצין פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. פרופ' ג'ילברט סבג, מנהל מחלקה כירורגית ב' בבית החולים סורוקה, מסר כי "הפצוע פונה לחדר הטראומה כשהוא סובל מפצע ירי חודר באזור הבטן ובית החזה. הוא הועבר לחדר ניתוח ומצבו מוגדר כעת בינוני". ההערכה בצה"ל היא שמטרת חמאס היא לפגוע במוצבים ובחיילים סמוך לגדר, לכן החקלאים יצאו הבוקר לעבודה בסמוך לגדר כרגיל, אבל לאחר קבלת אישורים מצה"ל. בחלק מהמקומות המאויימים יותר בגבול הרצועה, נעצרו העבודות על הקמת המכשול.

 סמ"ר אביב לוי, שנהרג מירי צלפים בדרום רצועת עזה
 

סמ"ר אביב לוי, שנהרג מירי צלפים בדרום רצועת עזה (באדיבות המשפחה)

 

לאחר תקיפות צה"ל, בוצעו עשרה שיגורים לעבר ישראל, אחד מהם יורט על ידי מערכת כיפת ברזל ומרביתם נורו לעבר שטחים פתוחים סמוכים לגדר המערכת. לפנות בוקר נורו שתי הרקטות האחרונות, אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל והשנייה התפוצצה בשטח פתוח בסמוך לאחד היישובים, אין נפגעים או נזק. לא יצאו הנחיות מיוחדות לתושבים.

מתחקיר ראשוני של המקרה בו נורה קצין צה"ל, עולה כי התפתחה הפרת סדר בהשתתפות ילדים במרחק של כ-400 מטרים מהמקום בו נורה ביום שישי האחרון סמ"ר אביב לוי. כוח הוזעק למקום, ובוצע לעברו ירי. על פי ההערכה, כוונת המפגינים הייתה למשוך את הכוח קרוב לגדר. כמו כן, על פי ההערכה, לא מדובר בירי של חמאס, אלא של אחד מהארגונים הקטנים ברצועה.

אירוע הירי החל במהלך אירוע לציון 30 שנים לחטיבה הדרומית. מפקד החטיבה הדרומית, אלוף-משנה קובי הלר, יצא במהלך האירוע כדי לנהל את התקרית בגבול הרצועה. האירוע הופסק, אולם לאחר כמה דקות המשיך כרגיל. 

 
 
 

בעקבות האירוע שבו נפצע הקצין, שר הביטחון אביגדור ליברמן זימן התייעצויות ביטחוניות והערכות מצב עם בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון בבסיס הקריה בתל אביב, והרמטכ"ל קיים הערכה ביטחונית עם אלוף פיקוד דרום וראש אמ"ן. כמו כן, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות טלפונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל איזנקוט, ראש השב"כ וראש המל"ל.

בד בבד, בכלי תקשורת פלסטיניים דווח כי ארבעה אנשים נהרגו מאש צה"ל ואנשים נוספים נפצעו. כמו כן, דווח על ירי של צה"ל שבוצע לעבר עמדה, מצפון לבית לאהיא. משרד הבריאות הפלסטיני אישר כי שלושה אנשים נהרגו ואדם נוסף נפצע קשה.

בתוך כך, דובר חמאס פאוזי ברהום, אמר בתגובה לתקיפת צה"ל ברצועת עזה: "ההיקף של ההסלמה הזו על עזה משקפת את כוונותיה של ישראל להרוג. הנהגת הכביוש צמאת הדם מבצעת פשעים שאי אפשר לשתוק עליהם. ההתנגדות לא תוותר על חובתה להגן על העם הפלסטיני ותגיב על התוקפנות". הארגון גם מסר כי שלושת ההורגים הם אנשי הזרוע הצבאית שלו. גם ארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני הגיב לאירועים ומסר: "הפשע שישראל ביצעה היום ברצועת עזה לא יעבור ללא עונש".
 

מוקדם יותר, כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו על ירי שביצע כלי טיס בלתי מאויש של צה"ל לעבר קבוצת צעירים פלסטינים, שעל פי החשד הפריחו בלוני תבערה, מזרחית לעיר עזה.

כמו כן, פרצו שלוש שריפות באזור כיסופים, אחת מהן בלול. לא היו תרנגולות במקום, אך נגרם נזק לתשתיות וציוד. לדברי תושבי המקום, זמן קצר קודם לכן הבחינו בבלוני תבערה מעל הקיבוץ, והם שגרמו לשריפות. כמו כן, בשמורת בארי פרצה שריפה, שנגרמה על פי החשד מבקבוק תבערה שנשלח מעזה, כשהוא מחובר לעפיפון או לבלון.

קודם לכן, פרצו כמה שריפות נוספות בעוטף עזה. ביער בארי נגרמה שריפה מבלון תבערה, ובאזור גברעם, טענו התושבים כי הדליקה פרצה כתוצאה מבלון תבערה, אך טענה זו טרם אומתה. גם בכפר מימון פרצה דליקה, אך לא ידוע מה גרם לה.

 שריפה שפרצה ביער בארי בעקבות עפיפון תבערה
 

שריפה שפרצה ביער בארי בעקבות עפיפון תבערה (חדשות עשר )

 

נוסף על כך, שלושה בלוני תבערה נחתו במועצה האזורית חוף אשקלון. בשניים מהמקרים לא פרצה שריפה, אך באחד מהם פרצה דליקה שכובתה עם הגעת הכוחות לשטח. במקביל, דיווחו תושבי קריית גת כי צפו בבלון תבערה בשמי העיר. נוסף לכך, פרצו היום שריפות בנחלה שליד קריית גת ובנירית שבשרון.

כזכור, סמ"ר אביב לוי, לוחם גבעתי, נהרג ביום שישי מאש צלפים באזור כיסופים בדרום רצועת עזה. לוי, שנשא אפוד קרמי, נורה בחזה במהלך ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה. הוא פונה במסוק לבית החולים סורוקה בבאר שבע, אולם שם נאלץ הצוות הרפואי לקבוע את מותו. דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס,התייחס ב"שישי עם אילה חסון" לירי, וכינה אותו "האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן". הוא אמר עוד כי "חמאס ישלם מחיר יקר". 

"מטוסי קרב של חיל האוויר החלו בתקיפה רחבה מאוד, שתימשך בשעות הקרובות, על מספר מתחמים של חמאס", הוסיף מנליס, בתום התייעצות ביטחונית בקריה. לדבריו, "התקיפה הגיעה על רקע אירוע ירי שהוא האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן, כמו גם על רקע שלושה חודשים וחצי שבהם חמאס בוחר לדרדר את המצב הביטחוני ברצועה, ומבצע פעולות טרור - באמצעות בלוני ועפיפוני תבערה ובאמצעות ירי רקטות".

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לתקרית וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "ביום שישי איבדנו את חייל צה"ל, סמ"ר אביב לוי מפתח תקוה. לוי נפל בהגנה על העם, הארץ ותושבי עוטף עזה. ליבי עם משפחתו בערב הזה. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון ליברמן
 

שר הביטחון ליברמן (חגי פריד)

 

בתגובה לירי הצלפים, כלי טיס וטנקים של צה"ל תקפו עמדות, מוצבים ומפקדות של חמאס לאורך כל הרצועה. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי לפחות ארבעה פלסטינים נהרגו מהפגזות צה"ל. הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי שלושה מההרוגים הם פעיליה. 

במקביל, שלוש שעות לאחר הירי, בוצעו שלושה שיגורים לעבר ישראל, כשכיפת ברזל יירטה שתיים מהם. הרקטה השלישית נחתה בסמוך ליישוב במועצה האזורית שער הנגב, לא היו נפגעים ולא היה נזק. התרעת צבע אדום נשמעה במועצות האזוריות שער הגנב ושדות נגב. לפי ההערכה, ירי הקטות כוון אל מתחם צבאי בסמוך לגבול.

מדובר צה"ל נמסר אז: "מטוסי קרב של צה"ל החלו בתקיפה נרחבת של מטרות חמאס ברחבי רצועת עזה. מדובר בתקיפה רחבה במספר מוקדים אשר באה על רקע אירוע ירי חמור כנגד כוחותינו היום אחר הצהרים בדרום רצועת עזה". עוד נמסר כי "מוקדם יותר תקפו כוחותינו באמצעות כלי טיס וטנקים מטרות של חמאס. צה"ל רואה את האירוע בחומרה רבה מאוד, ארגון הטרור חמאס ישא באחריות על האירוע וכן על רצף פעולות הטרור שמבצע בחודשים האחרונים. ארגון הטרור חמאס בחר לדרדר את המצב הבטחוני וישא בהשלכות של מעשיו".