האגם תת-קרקעי על מאדים ׁ, USGS Astrogeology Science Center, Arizona State University, ESA, INAF

חיים על מאדים? מאגר ענק של מים מלוחים זוהה בעומק כוכב הלכת

מאגר המים, באורך 20 ק"מ ובעומק של 1.5 ק"מ, התגלה בסמוך לקוטב הדרומי של הפלנטה. "זה מפתה לחשוב שמאדים הוא המועמד הראשון בחלל למקום בו חיים יכולים להיווצר"

האם יש חיים במאדים? אגם ענק של מים מלוחים זוהה קבור עמוק בכוכב הלכת, והדבר מעלה את האפשרות למצוא חיים בחלל החיצון. על פי מחקר שפורסם היום (רביעי) בכתב העת Science, לא ברור עדיין עד כמה עמוק מאגר המים, והמשמעות היא שהמדענים לא יכולים לדעת אם מדובר בבריכה תת-קרקעית, גוף דמוי אקוויפר או רק ביצה.

אמנם אין זו הפעם הראשונה שבה חוקרים איתרו סימנים העשויים להצביע על מים בכוכב האדום, אולם עשויה להיות זו אחת מהתגליות המשמעותיות ביותר בנושא. המדענים הנרגשים הבהירו כי יפעלו כעת על מנת להוכיח שהנוזל אכן קיים שם. כידוע, מים הם חומר חיוני ליצירת חיים, והמחקר החדש ממשיך יותר משלושה עשורים של תיאוריות על הסיכויים למציאת מים על מאדים.

 הדמיה של הלוויין Mars Express  מאזור המחקר
 

הדמיה של הלוויין Mars Express מאזור המחקר(USGS Astrogeology Science Center, Arizona State University, ESA, INAF)

 

חוקרים איטלקים ניתחו אותות מכ"ם שנאספו במשך שלוש שנים על ידי חללית "מארס אקספרס" מטעם סוכנות החלל האירופית. מהתוצאות עלה כי קיים מאגר של 20 ק"מ שנמצא מתחת לקרח בעומק של 1.5 קילומטר, באזור הסמוך לקוטב הדרומי של הפלנטה. במשך שנתיים, החוקרים אימתו את הנתונים על מנת לוודא שהם אכן זיהו מים.

מזג האוויר בכוכב האדום הוא קר מאוד, אך המים ככל הנראה לא קפאו בגלל המלחים הנמצאים בהם. "המים המלוחים יהיו קרים מאוד, ממש בנקודה שבה הם עומדים לקפוא", אמרה הגיאולוגית קריסטן סייבך. אמנם אלו לא תנאים אידיאליים ליצירת חיים, אך רוברטו אורוסי, מהמכון הלאומי לאסטרופיסיקה באיטליה וממובילי המחקר, אמר כי "זה מפתה לחשוב שמאדים הוא המועמד הראשון למקום בו חיים יכולים להיווצר".

 מדענים לפני מסע"ת של התגלית במאדים
 

החוקרים לפני המסע"ת ברומא (רויטרס)