"לא אגרום למותו": צעירה סירבה לשבת במטוס – ומנעה גירוש פליט

אלין ארסון, המתגוררת בשוודיה, קנתה כרטיס לטיסה שעליה היה מבקש מקלט שגורש לאפגניסטן, ומנעה את ההמראה עד שזה הורד מהמטוס. "לא אגרום למותו רק כי אתה רוצה לטוס"

אלין ארסון, סטודנטית שוודית הלומדת באוניברסיטת גוטנבורג, מנעה את גירושו של פליט אפגני חזרה למדינתו, בכך שסירבה לשבת ולאפשר למטוס להמריא – עד שהפליט יורד מהמטוס.

ארסון, פעילת זכויות אדם, שמעה כי הפליט יגורש למדינתו דרך טיסה לטורקיה. היא קנתה כרטיס במיוחד, וסירבה לשבת – עד שהפליט יורד מהמטוס – תוך כדי שהיא מתעדת את האירוע בדף הפייסבוק שלה, בשידור ישיר.

 אלין ארסון, פעילת זכויות אדם שוודית
 

אלין ארסון, פעילת זכויות אדם שוודית( פייסבוק)

 

חלק מן נוסעים זעמו על המחאה, והטיחו בה מילים קשות. אחד מאנשי הצוות אף ניסה לקחת ממנה את מכשיר הטלפון הסלולרי, שבעזרתו צילמה את האירוע. "מה יותר חשוב לך, הזמן שלך או החיים שלו?", נשמעה ארסון אומרת לנוסע, "אני רוצה שהוא ירד מהמטוס כי הוא לא בטוח באפגניסטן. אני מנסה לשנות את המדיניות שלנו, אני לא אוהבת אותה. זה לא בסדר לשלוח אנשים לגיהנום".

בסופו של דבר, הפליט הורד מהמטוס על ידי שלושה אנשי ביטחון, ואחריו ירדה גם ארסון עם דמעות התרגשות, לקול תשואות חלק מהנוסעים, שדווקא תמכו במחאה שלה. הסרטון בכיכובה זכה למיליוני צפיות.

בינואר האחרון הופסקה זמנית מדיניות הגירוש מהמדינה, בעקבות סדרת פיגועים שבוצעו על ידי טליבאן, ובהם נהרגו למעלה מ-120 בני אדם. אולם, מועצת הביטחון במדינה קבעה כי אפגניסטן היא מדינה בטוחה והגירושים נמשכים.