זליגת ירי מהלחימה בסוריה: זוהתה נפילה בכינרת - אין נפגעים

ברקע הקרבות בין אסד למורדים, החרידו אזעקות את השקט באזור - בפעם השלישית השבוע. דובר צה"ל: "השיגור - חלק מהלחימה הפנימית בסוריה". נבדק אם מדובר בטיל נ"מ או פצמ"ר

  • פורסם ב:
  • 25/07/2018 17:14
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/07/2018 18:08
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

חזית בצפון: זליגת ירי אירעה היום (רביעי) בדרום רמת הגולן, כאשר מערכות האיכון של צה"ל זיהו נפילה בתוך הכינרת. מבלים דיווחו כי הנפילה אירעה מול חוף הרחצה גופרה. לא היו נפגעים באירוע.

לא ברור עדיין מהו סוג הטיל שנורה, והאם מדובר בזליגה כחלק מהלחימה בדרום סוריה, בין צבא אסד למורדים או שמא בירי מכוון. ההערכה היא כי החימוש הסורי עף בין 7 ל-10 ק"מ לפני שנפל בכינרת, וככל הנראה מדובר בטיל כתף נגד מטוסים או בפצצת מרגמה.

זמן קצר קודם לכן, שתי אזעקות נשמעו ברמת הגולן. זאת, ברקע המתיחות בגבול סוריה והלחימה בין צבא אסד למורדים. דובר צה"ל אישר כי זוהה שיגור לעבר שטח מדינת ישראל, וכי ככל הנראה מדובר בזליגת ירי כתוצאה מהלחימה הפנימית בסוריה. מועצה אזורית גולן מסרה כי האזעקה הופעלה בשל הלחימה הפנימית בסוריה וכי שגרת התושבים נשמרת.

 
 
 
 חוף גופרה
 

חוף גופרה (חדשות עשר)

 

הבוקר, דאע"ש פרסם את תמונות השרידים של המטוס הסורי שהופל אתמול באמצעות טילי פטריוט ישראליים, ונפל בשטח שעליו שולט הארגון בדרום סוריה. בנוסף פרסם ארגון הטרור, הנלחם בימים אלה מול כוחות משטר אסד המנסים להשיב לידיהם את השטח, את תמונת שרידי גופת הטייס.

טרם התברר אם המטוס שהופל הוא מסוג סוחוי 22, שבו טייס אחד, או סוחוי 24, שבו שני טייסים. אתמול סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דיווחה מפי מקור סורי כי מדובר במטוס סוחוי 24, ושאחד הטייסים, עומראן מאריי, קצין בדרגת עקיד (מקבילה לדרגת אל"מ בצה"ל), נהרג וגורלו של השני אינו ידוע. בחלק מאתרי המורדים בסוריה אף דווח כי הטייס השני נפל בשבי דאע"ש.

לאחר ההפלה הודיע דובר צה"ל כי שני טילי פטריוט שוגרו לעבר המטוס השייך לצבא אסד. עוד נמסר כי המטוס היה במעקב, חדר כשני קילומטרים לשטח ישראל - והופל. דובר צה"ל בשפה הערבית, אביחי אדרעי, מסר כי החדירה אירעה באזור דרום הגולן. בעקבות החדירה והיירוט, הופעלו אזעקות באזור רמת הגולן ועמק הירדן. לא דווח על נפגעים או נזק. 

נוסף על כך, אמר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס כי המטוס, שהמריא משדה התעופה הסורי T4, נפל בשטח סוריה וכי גורל שני הטייסים אינו ידוע. כמו כן, לדברי מנליס, במהלך היום התרחשו מספר אירועים שבהם מטוסים התקרבו לשטח ישראל. באירועים אלה, וצה"ל פעל בתיאום עם הצבא הרוסי שנמצא בסוריה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש לתקרית ואמר כי "מערכות ההגנה האוויריות שלנו זיהו מטוס של חיל האוויר הסורי, ממריא מבסיס חיל האוויר הסורי T4 וחודר לשטח ישראל. זו הפרה בוטה של הסכמי ההפרדה בינינו לבין סוריה מ-1974".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו על הפלת המטוס הסורי
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו על הפלת המטוס הסורי (לע"מ)

 

"חזרתי והבהרתי שלא נקבל שום הפרה כזאת. לא נקבל שום חדירה ושום זליגה לשטחנו - לא מהקרקע ולא מהאוויר", הוסיף ראש הממשלה, "כוחותינו פעלו בהתאם. אנחנו עומדים על כך שסוריה תכבד בקפדנות את הסכמי ההפרדה בינינו לבינם".

בסוריה נטען כי המטוס כלל לא חצה את הגבול. גורם סורי אמר אתמול לאתר הלבנוני "א-נשרה" כי "דמשק לא תיגרר למלחמה עם האויב הישראלי, שמנסה לעצור את הפעולות הצבאיות נגד ארגוני הטרור בדרום סוריה. התגובה על הפלת המטוס לא תתעכב, וזאת באמצעות כמה צעדים - שהבולטת בהם היא השלמת הפעולות הצבאיות (נגד דאעש)".

"נוסף על כך, נגיב באופן ישיר נגד הכוחות הישראלים - בזמן המתאים, וכן נגיב בשבירת כל הניסיונות להרחקת בעלי בריתה של סוריה מן האזור", הוסיף הגורם, "תל אביב יודעת כי מה שהיה לפני המלחמה נגד הטרור בסוריה לא ישוב לאחריה". הגורם אף הזהיר מניסיונות נוספים של ישראל "שיביערו אש שהיא לא תוכל לעצור".