שריפות מבלוני תבערה בעוטף עזה; "צה"ל ירה לעבר חוליה ברצועה"

בלונים מעזה הציתו אש שגרמה נזק בלול בכיסופים, ונבדק החשד כי בקבוק תבערה שחובר לעפיפון גרם לשריפה נוספת. דיווח: כטב"מ צהל"י תקף קבוצת פלסטינים מזרחית לעיר עזה

  • פורסם ב:
  • 25/07/2018 15:35
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/07/2018 17:51
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

המתיחות בדרום: כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו אחר הצהריים (רביעי) על ירי שביצע כלי טיס בלתי מאויש של צה"ל לעבר קבוצת צעירים פלסטינים, שעל פי החשד הפריחו בלוני תבערה, מזרחית לעיר עזה.

בד בבד, פרצו שלוש שריפות באזור כיסופים, אחת מהן בלול. לא היו תרנגולות במקום, אך נגרם נזק לתשתיות וציוד. לדברי תושבי המקום, זמן קצר קודם לכן הבחינו בבלוני תבערה מעל הקיבוץ, והם שגרמו לשריפות. כמו כן, בשמורת בארי פרצה שריפה, שנגרמה על פי החשד מבקבוק תבערה שנשלח מעזה, כשהוא מחובר לעפיפון או לבלון.

 
 
 
 
 
 
 השריפה ביער דורות
 

שריפה ביער דורות (משה מורדכי, יערן קק״ל)

 

מוקדם יותר, פרצו כמה שריפות נוספות בעוטף עזה. ביער בארי נגרמה שריפה מבלון תבערה, ובאזור גברעם, טענו התושבים כי הדליקה פרצה כתוצאה מבלון תבערה, אך טענה זו טרם אומתה. גם בכפר מימון פרצה דליקה, אך לא ידוע מה גרם לה.

נוסף על כך, שלושה בלוני תבערה נחתו במועצה האזורית חוף אשקלון. בשניים מהמקרים לא פרצה שריפה, אך באחד מהם פרצה דליקה שכובתה עם הגעת הכוחות לשטח. במקביל, דיווחו תושבי קריית גת כי צפו בבלון תבערה בשמי העיר. בנוסף פרצו היום שריפות בנחלה שליד קריית גת ובנירית שבשרון.

אמש, הביעה ניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם, תמיכה במדיניות ישראל בדרום בדיון מועצת הביטחון. "התקשורת העולמית מתמקדת בישראל, אנחנו צריכים לשים לב לנזק שנגרם לישראל", אמרה היילי בהתייחסה לטרור עפיפוני התבערה. "לדבר זה זול, אבל כל מי שמדבר פה לא אחראי על חינוך אפילו של ילד פלסטיני אחד", הוסיפה השגרירה שהדגישה כי על חלק מהעפיפונים הופיעו גם צלבי קרס.

בהתייחסה לסיוע האמריקני לפלסטינים, אמרה היילי: "כשאנחנו מושיטים את ידנו אנחנו מצפים שלא ינשכו אותה. הפלסטינים דוחים את הצעת השלום שהם אפילו עוד לא ראו".

בתוך כך, דובר צה"ל הודיע כי כלי טיס ביצע תקיפה לעבר חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה מצפון רצועת עזה לעבר ישראל. בכלי תקשורת פלסטיניים דווח כי שלושה נפצעו בתקיפה, אחד מהם קשה. בד בבד, שני בלוני תבערה אותרו באזור מכללת ספיר ואחד נוסף באזור כפר מימון. כמו כן, בכלי תקשורת פלסטינייים דווח על ילד שנפגע מרימון גז בראשו, באזור אל-בורייג' בעזה.

ניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם, במועצת הביטחון
 

הניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם, במועצת הביטחון (רויטרס)

 

בד בבד, שר הביטחון אביגדור ליברמן, התראיין לעמוד הפייסבוק בערבית של מתאם פעולות הממשלה בשטחים. בריאיון שתורגם בכתוביות לשפה הערבית, פנה ליברמן ישירות לתושבי רצועת עזה: "המסר שלי לתושבי עזה הוא פשוט. אתם יכולים לבחור בין עוני ואבטלה, לבין עבודה ופרנסה. בין שנאה ושפיכות דמים, לבין דו קיום וביטחון אישי. אנחנו יכולים להיות הפרטנרים הכי טובים שלכם למאמץ להפוך את מחנות הפליטים לסינגפור של המזרח התיכון. כל מה שצריך בשביל זה: הכרה בזכותה של מדינת ישראל להתקיים בשלום, פירוז והסדרת נושא השבויים והנעדרים. אם ההנהגה שלכם לא מוכנה לזה, אז תחליפו את ההנהגה. תתחילו בקמפיין ברשתות החברתיות: 'רוצים פרנסה, רוצים מים, רוצים חשמל'. זה בידיים שלכם!"".

מוקדם יותר אתמול החליט השר ליברמן כי שמונה ימים לאחר שנסגר, מעבר כרם שלום ישוב לפעילות חלקית. על פי ההחלטה, מעבר הסחורות נפתח החל מהשעה 12:00 ותתאפשר הכנסת דלק וגז לרצועת עזה בנוסף למזון ותרופות.