מאבק הלהט"ב: כתובות נאצה רוססו בסמוך לאנדרטה לזכר שירה בנקי

"ואת זכר לא תשכב, משכב אישה תועבה", נכתב בכתובת הגרפיטי במקום שבו נרצחה בנקי במהלך מצעד הגאווה בי-ם. אביה של שירה: "תזכורת שההסתה עודנה כר גידול לאנשים רעים"

ברקע מאבק הלהט"ב וכשבוע לפני מצעד הגאווה שייערך בירושלים, רוססו כתובות גרפיטי בסמוך לאנדרטה לזכר שירה בנקי, שנדקרה למוות ע"י ישי שליסל לפני שלוש שנים במצעד הגאווה בעיר. "ואת זכר לא תשכב, משכב אישה תועבה", נכתב.

עופר ברקוביץ, יו"ר סיעת "התעוררות בירושלים" וחבר מועצת העיר ירושלים, קיבל היום (רביעי) פנייה מעדי בבניק, תושבת העיר, באשר לכתובת הגרפיטי ופנה לגורמים באגף שפ"ע (שיפור פני העיר) שיפעלו להסרת הכתובת. מברקוביץ' נמסר כי "המרחב הציבורי בירושלים חייב להישמר סובלני ומכבד. אגלה אפס סבלנות כלפי הפרות חוק ואנקוט ביד קשה כלפי קיצוניים מכל הצדדים שמנסים לפגוע בירושלים. כפי שאמרתי בעבר: או שירושלים תהיה של כולם או שהיא פשוט לא תהיה".

אורי בנקי, אביה של שירה, מסר בתגובה לאירוע כי "זו תזכורת ומראה בפני כל מי שעושה לעצמו ׳הנחות׳ ובורח לטענה שהרוצח פעל לבדו. ההסתה הייתה ועודנה כר גידול לאנשים רעים. התשובה הטובה ביותר לכל השונאים היא השתתפות המונית במצעד".

אייל לוריא פרדס, ממנהיגי המחאה בירושלים שנעצר בהפגנה בכיכר פריז ביום ראשון, הגיע לאנדרטה והתייחס לכתובות הנאצה: "עצוב לי לעמוד כאן במקום שבו נרצחה שירה בנקי ולראות כיתוב כזה שממשיך להסית נגד הקהילה הגאה. אנו נמצאים היום בקרב אמיתי על דמותה של ישראל וירושלים. 76% מהציבור הישראלי איתנו, וכיתוב כזה לא צריך להיות חלק מהמרחב הציבורי".

 
 
 
שירה בנקי
 

שירה בנקי (באדיבות המשפחה)

 

מוקדם יותר, דווח כי במהלך הלילה הושחתו דגלים ושלטים במאהל המחאה הגאה מול בית ראש הממשלה בירושלים. פעילי הקהילה הגאה בירושלים הגיעו למקום וגילו כי כלל השלטים הגדולים שנתלו אתמול נקרעו ונעלמו וכי הדגלים שהוצבו במקום טמונים בפחי האשפה.

לוריא פרדס התייחס מוקדם יותר להשחתת השלטים: "זהו צעד נוסף של קיצוניים שמנסים לכפות עלינו מרחב ציבורי שאינו הולם את ערכיה הדמוקרטיים של מדינת ישראל ואת השקפות הציבור הישראלי. כל צעד כואב כזה רק מאשש עד כמה המאבק של הקהילה הגאה בירושלים ובישראל הוא קריטי לדמותה של המדינה. אני קורא לכולם לבוא למאהל המחאה ולעזור לנו לתת את תשובת הנגד לקיצוניים", אמר.

עופר ארז, מנכ"ל הבית הפתוח, התייחס אף הוא לאירועים במאהל המחאה, ואמר "זו תזכורת עצובה שהכוחות והאלימות מרימות את ראשן המכוער ברחובות ירושלים. ובדיוק בגללן אנחנו כאן היום, במצעד הגאווה והסבלנות בירושלים ביום חמישי הבא".

 דגל הגאווה בתוך פח אשפה
 

דגל הגאווה בתוך פח אשפה (חדשות עשר)

 

שלושה ימים לאחר שעשרות אלפים השתתפו במאבק הלהט"ב נגד חוק הפונדקאות, תציג היום בשעה 16:00 האגודה למען הלהט"ב את דרישות הקהילה מהממשלה. גורמים בארגוני הלהט"ב אמרו לחדשות עשר כי בין הדרישות הבולטות: אפשרות שווה לביצוע הליך פונדקאות, השוואת התנאים בתהליך האימוץ, רישום הורים, מתן אפשרות להורות לטרנסקסואלים והתאמת שירותי המדינה לקהילה הגאה בתחומי הרווחה והחינוך. נוסף על כך, ידרשו הארגונים חקיקה שתאסור על טיפולי המרה לקטינים ועל פרסומם. 

בתחום החינוך צפויים המוחים לדרוש הכשרת חובה למחנכים בבתי ספר על הקהילה הגאה והכשרת חובה למטפלים רפואיים ונותני שירות ציבוריים. בנוסף, דרישה להכנסת תכנים להט"בים למערכת החינוך. כמו כן, תעלה דרישה לחינוך לסבלנות וקבלה לקהילה הגאה.

בתוך כך, בדיון שנערך בעניינים של זוג אבות המבקשים להירשם כהוריו של בנם המאומץ, הוציא בית המשפט העליון צו על תנאי המחייב את המדינה להסביר מדוע היא עומדת בסירובה להנפיק תעודות לידה מתוקנות לשני הורים מאותו מין. שופטי בג"צ קבעו כי עמדתה הנוכחית של המדינה אינה סבירה וככל שלא יינתן הסבר מניח את הדעת – יינתן צו מוחלט לעותרות.

חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, התייחסה להחלטה: "הענקת תעודות לידה לזוגות חד מיניים כבר נראית באופק והיום נעשה צעד משמעותי בדרך לשם. מדובר באחת העוולות המקוממות שנעשות להורים להט"בים, אפליה גסה, בוטה ומכוערת שלהערכתי, בג"צ ישים לה סוף בקרוב מאוד".

 מחאת קהילת הלהט"ב בתל אביב
 

מחאת קהילת הלהט"ב בתל אביב בתחילת השבוע (רויטרס)