מחאת הלהט"ב בכיכר רבין, רויטרס

מאבק הלהט"ב: מאהל מחאה יוקם בי-ם; דרישות יוצגו לממשלה

הבית הפתוח בבירה ימחה מול מעון רה"מ עד למצעד הגאווה שייערך בתחילת אוגוסט. אחר הצהריים תיערך מסיבת עיתונאים בתל אביב. "נתניהו וממשלו נכשלים בהגנה על הקהילה"

מאבק קהילת הלהט"ב נמשך: הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות יקים היום (רביעי) מאהל מחאה מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, במקביל לדיון בבית המשפט העליון, בעניינם של זוג אבות המבקשים להירשם כהוריו של בנם המאומץ. המאהל יפעל עד למצעד הגאווה שיערך בשבוע הבא, וצפוי להיות מהגדולים שהתרחשו בעיר. בנוסף, בשעה 16:00 תתקיים במרכז הגאה מסיבת עיתונאים שבה יוצגו דרישות הקהילה הגאה לממשלה.

במאהל ישתתף אייל לוריא פרדס, ממנהיגי המחאה בירושלים, שנעצר בהפגנה בכיכר פריז ביום ראשון. "הקמת מאהל המחאה היא חלק מהמאבק הגדול ביותר שראינו בישראל מאז המחאה החברתית ב-2011", אמר. "נתייצב מול ביתו של ראש הממשלה, שמשוויץ בקהילה באנגלית ומהסס לומר להט"ב בעברית ובעיר שבה המועמדים לראשות העיר מגמגמים כנשאלים האם יגיעו למצעד כדי לדרוש את שוויון הזכויות הבסיסיות שמגיעות לנו".

זהורית סורק, המחתנת זוגות גאים, כבר מפגינה מול בית ראש הממשלה מיום ראשון, אז פתחה בשביתת רעב. "כאישה לסבית ודתיה, הימים האחרונים היו לא קלים", ציינה סורק. "קיבוע אפליה נגד חבריי לקהילה ומניעת זכויותינו להורות ומשפחה, הותירו אותי פגועה וחסרת מנוחה, עם רצון עז ​ו​לייצר שינוי משמעותי. התחלתי את שביתת הרעב מול בית ראש הממשלה ביום צום ט' באב שהוא יום החורבן. כל ילד יודע להסביר כי החורבן נגרם עקב שנאת חינם. אפליה היא שנאת חינם. אנחנו יושבות ויושבים כאן במטרה לקדם שיוויון עבור הקהילה הגאה ועבור החברה הישראלית בכלל - על מנת שנראה חברה המבוססת על אהבת חינם, סובלנות וקבלת האחר".

 הפגנת הזדהות עם קהילת הלהט"ב בכרמיאל
 

הפגנת הזדהות עם קהילת הלהט"ב בכרמיאל (אילן שיינפלד)

 

עופר ארז, מנכ"ל הבית הפתוח, הוסיף: "ביום חמישי האחרון הפגנו מול בית ראש הממשלה, צעקנו 'נמאס!', והתכוונו לזה. עד ליום המצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, ב-2.8, נהיה במאהל המחאה שנועד להבהיר לכל שהפסקנו לבקש, מעכשיו מתחילים לדרוש. אלה לא הפגנות חולפות, זאת מחאה כלל ארצית שתימשך ותתעצם עד שנראה שינוי אמיתי".

ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח, אמר כי "ממשלת ישראל וראש הממשלה נתניהו העומד בראשה, נכשלים בהגנה על הקהילה הגאה ועל זכויותיה. המאבק הזה הוא מאבק על דמותה של מדינת ישראל, ולכן אנו רואים את ההתגייסות האדירה גם של תומכי סטרייטים וסטרייטיות התומכים בקהילה הגאה".

 
 
 
 מפגיני קהילת הלהט"ב חוסמים את נתיבי איילון
 

מפגיני קהילת הלהט"ב חוסמים את נתיבי איילון (עמר שלו)

 

ביום ראשון הקהילה הגאה שבתה במחאה על אפליית הלהט"ב, ועל תיקון חוק הפונדקאות, שעבר בשבוע שעבר ללא הסעיף המאפשר פונדקאות לאבות יחידנים. חברות רבות במשק, בהן בזק, טבע ופייסבוק, הביעו את תמיכתן בשביתה, ובשעות הבוקר חסמו פעילים את נתיבי איילון. לאורך היום התקיימו ברחבי הארץ הפגנות שהגיעו לשיא בהפגנה למען הקהילה הטרנסית בדרום תל אביב, שבה צעדו אלפים, ובעצרת המרכזית בכיכר רבין, שבה השתתפו עשרות אלפי מפגינים.

חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, אמרה אז לחדשות עשר: "החלטנו להוריד את הכפפות. כשהודענו על שביתה יזומה לא תיארנו לעצמנו את גודל התמיכה שנקבל מכלל הציבור בישראל. היום כולם מבינים - לפגוע בקהילה הלהט"בית זה לפגוע בכל הציבור הישראלי".

ביום שני היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם את עמדתו בנוגע לעתירת זוג האבות שביקשו להירשם בתעודת הלידה כהוריו של ילדם המאומץ, שהדיון בה ייערך כאמור היום. עו"ד שוש שמואלי ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, הביאה את עמדת היועמ"ש לפיה באימוץ מלא, בו ילד מתנתק ממשפחתו הביולוגית ועובר למשפחה חדשה, יש לרשום בתעודת הלידה את שני האבות המאמצים ולא רק אחד מהם, כעמדת משרד הפנים. "היועץ המשפטי לממשלה סבור, כי הימנעות מרישום שני ההורים במקרה זה לוקה בפגיעה בטובת הילד המאומץ, בשוויון בין זוגות הטרוסקסואליים וחד-מיניים, ובין ילדים מאומצים בתאים משפחתיים אלה, וזאת ללא תכלית ראויה לכך", הובהר.

עמדתו של מנדלבליט מנוגדת לזו של שר הפנים אריה דרעי. לשיטתו, אין לרשום שני אבות בתעודת הלידה, בין היתר, משום שתכליתה לשקף את המצב העובדתי בעת הלידה. השר דרעי הוסיף כי מדובר בנושא הנוגע למבנה המשפחה בישראל, והודיע כי "ככל שיתוקן חוק האימוץ הוא יפעל בהתאם לחוק, וכי ככל שיהיה בכך צורך ניתן יהיה לתקן תקנות מיוחדות לצורתן של תעודות לידה לאחר אימוץ".