"המדחום של הטבע": באנגליה החלו את ספירת הפרפרים השנתית

משנת 2010, עשרות אלפי בריטים יוצאים מדי שנה לגינות ולפארקים בממלכה וסופרים את החרקים המעופפים. המדידה מסייעת לחוקרים להבין שינויים סביבתיים

ביום שישי האחרון החלו באנגליה את ספירת הפרפרים השנתית – עשרות אלפי בריטים יצאו לגינות ולפארקים על מנת לספור את הפרפרים בממלכה. הספירה שלהם חשובה, כי הכמות משמשת כאינדיקציה למצב הסביבה.

ישראל פאר, מנהל מערכות המידע של התכנית הלאומית לניטור פרפרים, ציין כי על מנת לספור פרפרים "מגדירים פרוטוקול שמבטיח אחידות של ספירת הנתונים ויכול השוואה לאחר מכן". עוד הוסיף כי "כשסופרים פרפרים עושים מדע אזרחי – מוציאים את הציבור ואומרים להם להסתובב בשטח, וכמה שאתם רואים מכל מין של פרפרים, ותדווחו".

 פרפר
 

פרפר (getty images)

 

ספירת הפרפרים באנגליה נערכת ברציפות משנת 2010. פאר סיפר כי באנגליה יש 58 מינים של פרפרים, לעומת 142 בארץ, אך השנה הקצו 17 מינים בלבד, כך שהמאמץ לזהות את הפרפרים הוא לא קשה. "אנשים מתפזרים בכל הממלכה ויוצרים מפה של תצפיות, כשבכל נקודה יודעים כמה פרפרים נספרו מכל מין", ציין פאר.

"פרפר הוא המדחום של הטבע", פאר סיפר על החשיבות בתכנית, "הוא סממן אקולוגי אידיאלי בגלל מערכת היחסים המיוחדת שלו עם עולם הצמחים והחקרים שהופך אותו מאוד רגיש לשינויים". עוד הוסיף כי "כשעוקבים אחרי פרפרים, אפשר להבין ברמת דיוק מאוד גבוהה את השינויים בסביבה – שינויים במזג אוויר, נזקי מים, זיהומים, אורבניזציה ועוד".